Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

peki arkadaşlar bişey soracagım yol bilgisayarının doğrulugunu ölçen varmı ?

xx33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracım 700 km'de,ortalama yakıt tüketimi 6,4 diyor yol bilgisayarında,yaklaşık 500 km uzun yol, 200 km de şehir içi.sakin kullanmaya özen gösterdim.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gozgozlu35 link' Alıntı:
peki arkadaşlar bişey soracagım yol bilgisayarının doğrulugunu ölçen varmı ?

şöyle ölçtüm ben:
bir kez depoyu fulledikten sonra km sayacını sıfırladım.
depoyu ikinci kez fullemeye gittiğimde yaptığım kilometreyi çıkan faturaya böldüğümde
yol bilgisayarındaki ortalama yakıt tüketiminin birebir aynı olduğunu görünce çok şaşırmıştım.

Sonuç olarak neredeyse birebir doğru ölçüyor.
Bu arada benim tüketim 5.7 lt / 100km

unique

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim aracım 9000 km oldu, şimdiye kadar ortalama yakıt tüketimim 5.4 , %60 şehir içi, %40 şehir dışı denebilir, çevre yolunu kullanmaya özen gösterdiğim için. Ama %100 şehir içi kullanan bir arkadaşım var, ortalama yakıt tüketimi 5.1 . Sanırım km arttıkça benimkide düşer diye umut ediyorum.

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

musician link' Alıntı:
Ö¾öyle ölçtüm ben:
bir kez depoyu fulledikten sonra km sayacını sıfırladım.
depoyu ikinci kez fullemeye gittiÖ°imde yaptıÖ°ım kilometreyi çıkan faturaya böldüÖ°ümde
yol bilgisayarındaki ortalama yakıt tüketiminin birebir aynı olduÖ°unu görünce çok Ö¾aÖ¾ırmıÖ¾tım.

Sonuç olarak neredeyse birebir doÖ°ru ölçüyor.
Bu arada benim tüketim 5.7 lt / 100km
bugun full yaptim pompa atana kadar aldim 204 tl odedim 52 lt 3.92 mazot  880 km yaptim cogunluk s disi
Arac ise 5.1 gosteriyordu benim olcumum Ile 5.8  servise sordum bu kadar farm olurmu diye gecende araci Bunun icin teste aldilar bisey cikmadi galiba yanlis olcuyor sizlerden deneyen yada fikri olan varmi acaba

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gozgozlu35 link' Alıntı:
bugun full yaptim pompa atana kadar aldim 204 tl odedim 52 lt 3.92 mazot  880 km yaptim cogunluk s disi
Arac ise 5.1 gosteriyordu benim olcumum Ile 5.8  servise sordum bu kadar farm olurmu diye gecende araci Bunun icin teste aldilar bisey cikmadi galiba yanlis olcuyor sizlerden deneyen yada fikri olan varmi acaba

Tam olarak nasıl ölçtüğünüzü ben anlamadım. Kesin sonuca şu şekilde ulaşabilirdiniz: Depoyu fulledikten sonra km sayacını sıfırlayıp yaptığınız yolun ardından depoyu ikinci fulleyişinizde depoya giren litreyi sayaçtaki km'ye bölerseniz doğru bir hesaplama yapmış olursunuz. Yakıt göstergesi en dipte bile olsa aracın içinde bir miktar yakıt bulunuyor bu da hesaplamanızda sapmaya yol açmış olabilir.

Ben bir iki kere bunu test ettim ve hiç böyle bir sapmayla karşılaşmadım.

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

musician link' Alıntı:
Tam olarak nasıl ölçtüğünüzü ben anlamadım. Kesin sonuca şu şekilde ulaşabilirdiniz: Depoyu fulledikten sonra km sayacını sıfırlayıp yaptığınız yolun ardından depoyu ikinci fulleyişinizde depoya giren litreyi sayaçtaki km'ye bölerseniz doğru bir hesaplama yapmış olursunuz. Yakıt göstergesi en dipte bile olsa aracın içinde bir miktar yakıt bulunuyor bu da hesaplamanızda sapmaya yol açmış olabilir.

Ben bir iki kere bunu test ettim ve hiç böyle bir sapmayla karşılaşmadım.
bende sizin gibi depo doldur bosalt sistemi ile olçtum son 3 depomda 700 gram sapma yaptı bende ondan burada soruyorum
birde bu en son aldıgım mazot 52 lt iken mesafe 113 km gibi bişey gösteriyordu pompa yı 1 de doldururum ayrıca atınca da daha doldurtmam

frostmanhkn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yahu benım yakıt tuketımım hep 7.0 ve ustunde gezıor sız nasıl gıdıyorsunuz arabayla 5 lıtre falan bırıncı vıtesten 2 ye 30 sanıyede mı atıorsunuz :D kanı arabası gıbı ve shel gt kullanıyorum

çellocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

frostmanhkn link' Alıntı:
yahu benım yakıt tuketımım hep 7.0 ve ustunde gezıor sız nasıl gıdıyorsunuz arabayla 5 lıtre falan bırıncı vıtesten 2 ye 30 sanıyede mı atıorsunuz :D kanı arabası gıbı ve shel gt kullanıyorum

֜zülme dostum, 5,4-5,5 gibi tüketim değerleri yazan arkadaşlar gördüğüm kadarıyla işe giderken falan çevre yollarını kullanıyorlar. şehir içi dediğimiz durum dur kalkların yoğun olduğu trafiklerdir ve bu durumlarda göreceğimiz en düşük değer bana göre 6,9-7,0 dır 

volkan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çellocu link' Alıntı:
֜zülme dostum, 5,4-5,5 gibi tüketim değerleri yazan arkadaşlar gördüğüm kadarıyla işe giderken falan çevre yollarını kullanıyorlar. şehir içi dediğimiz durum dur kalkların yoğun olduğu trafiklerdir ve bu durumlarda göreceğimiz en düşük değer bana göre 6,9-7,0 dır 
Aynen katılıyorum şu anda trafik ve soğuk havanın etkisi de olsa gerek 6,9-7 lt/100km  ortalama görünüyor.