Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman yağı değişimi

Kursad.Sari

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün aracıma şanjuman yağı değişimi yaptırdım. 60 bin bakımı ile birlikte. Ankara'da otomatik şanjuman işinde ehil bir firma olan Aydoğmuş'da yaptırdım şanjuman yağı değişimini özel servisime güvenemedim. Castrol veya Mobil 1 daha iyi ama fabrikasyon olsun diye 5 adet GM Dextron 6 yağ aldım tanesi 32 TL ve 50 lira değişimine verdim. İşi bizzat takip ettim aracı lifte kaldırıp alttan bir tıpa açıldı ve yağ boşaltıldı akan yağ zift gibi olmuştu. 10 dakikada yağ tamamen boşaldı. Ardından üstten büyük bir huni ile yağ eklendi arada bir içeriden vites ileri geri vs kontrol yapıldı ve 5 litre yağ aldı. Sanjumanımda hiçbir sorun yoktu ama neticede bu yağ ve mekaniği koruyor değişmesi gerekli diye düşündüm ve sonuç bariz bir şekilde aracım ilk günkü gibi çok seri haline döndü resmen yağ gibi akıyor. Şanjuman yağı değişmez muhabbeti çıkacak ağır şanjuman masraflarını cebe indirmek isteyenlerin yaydığı bir söylenti bence. 60-70 bine aldığınız aracıza her 60 binde şanjuman yağı değişimini yapın lütfen.
Ayrıca şu hususlara dikkat ediniz:
1- Bazı uyandıklarında 8-10 litre yağ alıyor deyip 3-5 litre parasını cebe indirmeye çalışıyor inanmayın sadece 5 litre alıyor. Şanjuman komple inerse tüm yağ değişiyor anca 8-12 litre civarı alıyor.
2- İşlem çok basit maksimum 40-50 lira işçilik iyi bir şanjumancida yeterli.
3-Yağı GM alacaksanız uzerinde Dextron 6 yazıyor olmasına dikkat ediniz bazı uyandıklarında Dextron 3 satabiliyor ve bu kutuda dectron kaç olduğu yazmıyor.
4- Yağı şanjumancıdan, bildik güvendik bir parçacıdan veyahutta bulamıyorsunuz yetkili servisten alın zira çok fazla birebir kopyası olan sahte yağ varmış piyasada.
Bu arada buji 4 adet GM, mobil 1 ESP 0×40 yağ, GM yağ filtresi, polen hava Bosch, HQ marka arka fren balatası sanjuman yağı değişimi dahil hepsi 675 lira tuttu.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bilgi için teşekkürler.

baran1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.
Ayrıca her otm. vitesli araç için de belli km. lerde otm. şanzıman yağının değişimi gerekiyor.

Eşimin Honda Jazz CVT şanzımanlı aracında kalkışlarda titreşim başlamıştı, 80 bin bakımında yetkili servis şanzıman yağını değiştirdi (Her 80 bin km. de değişiyormuş) hem titreşim kayboldu hem de araç yağ gibi akmaya başladı tekrar.

Benim de yeni aracım 2013 model astra 1.4T dün aldım araç 17 bin km. de. Sanıyorum pek kullanılmamaktan araçta vites geçişleri hissediliyor. Ben de şanzıman yağını düşünürken bu konuyu gördüm. İzmirde tavsiye edilebilecek bu işi yapabilen özel servis tavsiyesi olan var mı yoksa yetkili servisi mi tercih edeyim?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
@BARAN_A hocam seçenekler yoksa öncelik yetkili servis olması iyi olur fikrindeyim.

baran1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@BARAN_A hocam seçenekler yoksa öncelik yetkili servis olması iyi olur fikrindeyim.
İzmirde mutlaka vardır bu işi iyi yapan yerler ama Opel dünyasına biraz alışmak gerek, uzun yıllar ford kullanıcısıydım. Daha önce kısa bir süre H kasa astra kullanmıştım. Opel i yeni yeni tanıyacağım bakalım.

Hknmre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam merhaba konuyla alakasız olabilir ama nereye yazacağımı bilemedim o yüzden kusura bakmayın aracım 2010 model Astra j kasa aracım sürekli su eksiltiyor anti friz koyuyorum yarıya kadar hatta yarıdan bile düşüyor usta conta aşınmış dedi motor silindir contası ve maliyet olarak 1500-2000₺ arası olur dedi 90 derecede sabitliyor araç 95 derece olmuyor yağı gayet iyi su karışmamış conta yanmış olabilir mi bir de maliyet bu kadar mı olacak konu hk Allah rızası için yardım edin şimdiden teşekkür ediyorum

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam merhaba konuyla alakasız olabilir ama nereye yazacağımı bilemedim o yüzden kusura bakmayın aracım 2010 model Astra j kasa aracım sürekli su eksiltiyor anti friz koyuyorum yarıya kadar hatta yarıdan bile düşüyor usta conta aşınmış dedi motor silindir contası ve maliyet olarak 1500-2000₺ arası olur dedi 90 derecede sabitliyor araç 95 derece olmuyor yağı gayet iyi su karışmamış conta yanmış olabilir mi bir de maliyet bu kadar mı olacak konu hk Allah rızası için yardım edin şimdiden teşekkür ediyorum

Hocam kendi aracımda aylık 1-2 su bardağı kadar eksiltme oluyordu sorun çıkaran parça devirdaim pompasıydı değişince sorun sona erdi. Sizin usta bu parçaya baktımı ? Ayrıca kilometreniz kaç şu an ? Devirdaim pompası ortalama 60 bin km civarında değiştirilmesi gerekiyor.

Hknmre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam kendi aracımda aylık 1-2 su bardağı kadar eksiltme oluyordu sorun çıkaran parça devirdaim pompasıydı değişince sorun sona erdi. Sizin usta bu parçaya baktımı ? Ayrıca kilometreniz kaç şu an ? Devirdaim pompası ortalama 60 bin km civarında değiştirilmesi gerekiyor.
Sanırım bakmadı şu an km 54 binde bir de ona baktırayım peki normal mi böyle olması

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Şimdi hocam aracınız conta yakmış olsaydı çalışmasında farklılık olurdu, yağa su karışırdı ve en önemlisi hararet problemi olurdu. Astraların genelde 50-60 bin km civarında hata veren mekanik donanımları termostat ve devirdaim pompasıdır. Bence ustayı değiştirip başka bir ustada aracınıza tekrar baktırın. Ben devirdaimi orjinal parçayla yaklaşık 500 TL maliyetle değiştirtmiştim.

Hknmre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım peki farklı bir ustaya göstereceğim ilginiz için çok teşekkür ediyorum