Astra j kısa far ampul değişimi -h7 ( resimli ).

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com
H7 kısa far ampullerimi değiştirebildim. :) 2 hafta kadar önce aldığım Osram Cool Blue Mega ampulleri taktım. Yağmurda, karda, siste vs. performansının kötü olduğunu biliyorum, o yüzden son baharada Osram All Season ampulleim var onları takacağım, Aydınlatma performansı çok iyi onların.
Toplamda 15-20 dk. zamanımı aldı. İlk farda silecek suyu borusunu ve sigorta kutusunun kapağını çıkardım, diğer tarafta tecrübe kazandığım için hava filtresini felan sökmeden hallettim:) Daha sonraki değişimlerde o vidaralara müdahale etmeye gerek kalmaz herhalde.

Kullandığım malzemeler,
- T-20 numaralı bits, (Mıknatıslı olmasına dikkat edin yoksa oralarda düşme ihtimali çok yüksek )
- Spiral uzatma ( Bunu bir alet setiyle birlikte almıştım, bu neye yararki diyordum, ilaç gibi geldi :) )
- Bits takılabilen bir tornavida.
- Mikrofiber bez (Yer çok dar olduğu için ampulü sokete takarken elin bir yerine dokunabiliyor, soketi yerine takmanadan ampulü bezle silmek gerekebiliyor.)

T-20 bits bu;
8576u.jpg

Spiral Uzatma,
857lw.jpg

857nf.jpg

857pb.jpg

Spiralin esnekliğini kullanraak vidaya buluyorsunuz, çok değil yarım tur çevirmeniz yeterli.
Vidaların bir tanesini gevşetmek yeterli diğeriyle uğraşmanıza gerek yok.
857q2.jpg

Ve nihayet mutlu son ampule ulaştık :) Ampulu metal kısmından çekerek soketten çıkartıyoruz ve yenisini takıyoruz.
857u8.jpg

Ben sırf merakımdan dolayı o vidaların tuttuğu parçayıda tırnaklarından kurtararak çıkardım, bunu yapmanıza gerek yok.
8583w.jpg

Şöyle bir parçaymış :
85895.jpg

Ve yeni ampulümü taktım.
858bc.jpg

Mutlu son. Birisi standart ampul, diğeri Osram Cool Blue Mega. Gece de resim çekince onları da paylaşacağım.
858fr.jpg

Deneyecek arkadaşlara umarım yardımcı olur. Kolay gelsin :)

MASTERTECH KÖKSAL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi sen neyaptın t 20lik vidaları sökmene gerek yokki ampülün düyünden tutup sola çevirince ampül düyüile birlikte çıkar iyi günler

Son düzenleme:

MASTERTECH KÖKSAL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra j h7 kısafar ampülü değitirme.

Abi sen neyaptın t 20lik vidaları sökmene gerek yokki ampülün düyünden tutup sola çevirince ampül düyüile birlikte çıkar iyi günler

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com
O şekilde denedim çıkmadı maalesef o yüzden 1 vidayı hafif gevşettim ve kolayca çıktı. Belki ilk defa çıktığı için zor olmuş olabilir. Herhalde artık vida gevşetmeden de çıkar. :)