Astra Otomatik Şanzuman Yağı

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik Şanzıman (AF13-II,AF20,AF22) Yağı

Bu başlığı açan biri olarak ulaştığım sonucu burada paylaşmak istedim. AF13-II, AF20, AF22 tip şanzımanların, yukarıdaki mesajlarda defaatle zikredilen katalog no'lu "özel yağ" olarak belirtilen yağın markasının ne olduğunu ve onu nerede bulabileceğimi sormuştum. Yani orijinal yağı aramıştım. Dexron II, III, Mobil ATF 220 vb. pekçok cevap yazıldı. Ancak bu tip şanzımanların orijinal yağı bunların hiçbirisi değil. Aramalarım neticesinde nihayet buldum. GM nin bu katolog (19 40 767) nosunu taşıyan, 1 litrelik kutulardaki şanzuman yağıdır. Ayrıca "normal sürüş koşullarında değiştirilmesine gerek yoktur" denilmekle birlikte, değiştirilmesinin çok faydalı olacağını ifade etmek isterim.
Selamlarımla..

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
aslında şanzuman yağları çok çabuk yanabiliyor, Viskozitesini erkenden bozabiliyor. bu yağ 120-130 derecelere çıkıyor. Balataların ne kadar tozu pisliği varsa bu yağın içinde. bir miktar numune alınıp yağın kokusunu izlemek önemli, rengi çok koyulaşmışsa veya yanık kokuyorsa acilen değiştirilmeli, Otomatik şanzuman şakaya gelmez, ne kadar tamir ettirirsen ettir, eskisi gibi olamıyor.
Şu balata kısmını anlamadım otomatik vites araçlar türbinli değilmiydi onlardada balata varmı? Normal viteslilerdede baskı balata vites kutusunun dışında ve prizdirek milininde keçesi var balata tozu nun yağa karışmaması lazım değilmi? Yoksa tozun girdiği yerden yağda dışarı sızar.

gokhan.gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün Egem opel servisindeydim. Direk ustayla konuşma şansı buldum. Yağ 1 litrelik şişelerde satılıyor ve litresi 18YTL. Değişim 3 seferde oluyor. Aslında 3 sefer diye bir zorunluluk yok. Kahverengiye dönmüş olan yağın rengi vişne rengi olana kadar yapıyorlar. Her seferinde 4 litre alıyormuş vectranın şanzımanı, 3 kez değişse 12 litreden 216YTL yapıyor. Servis danışmanına da işçiliği sordum. Yaklaşık yağ ücretinin ikiyle çarp dedi. Etti mi sana 432YTL.

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı araçtan bende de var, yağı şanzımanı temizlemek için de kullanmaları ilginç. özel servislerle görüştünüz mü hiç? Rakam bu kadar olmaz, çok zor

gokhan.gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egem'im tam arkasında Ege özel servis var. yağın litresi 10YTL, 7 litre alıyor dedi. Tabi işçilik de alacak. Ama tek seferde 7 litre almadığını biliyorum artık. Benim eski yağın üzerine muhtemelen içindeki yağla aynı bile olmayan 4 litre yağ koyacak. 7 litre yağ parası alacak. Bir de manisada bir özel servise sormuştum. O da 4 litre alıyor, 60YTL'ye işçilik dahil hallederim demişti.

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şöyle söyleyeyim, eğer kullandığı parça ve malzemeden eminseniz bu tür rutin operasyonlarda resmi servis yerine özel servislere de gidebilirsiniz ancak bir kısım özel servis/usta da gerçekten çok kalitesiz malzeme kullanabiliyor.
Dikkatli olmak lazım. Tanıdık-güvenilir bir yer bulup oraya gitmekte fayda var.

Ek olarak, bazen forumda da yazışan arkadaşların mesajlarında görüyorum. 10-20 ytl için başka yere, ucuz olan yere yaptırıyorlar. 15-20 milyarlık arabaya işlem yaptırıyorsunuz, 10-20 ytl kararınızı etkilememeli, işini bilen özellikle de arabayı iyi tanıyan ustaya gitmekte fayda var. Adam tecrübesini ve ustalığını ortaya koyuyorsa bir karşılığı da olmalı bunun. En azından riske girmezsiniz.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün Egem opel servisindeydim. Direk ustayla konuşma şansı buldum. Yağ 1 litrelik şişelerde satılıyor ve litresi 18YTL. Değişim 3 seferde oluyor. Aslında 3 sefer diye bir zorunluluk yok. Kahverengiye dönmüş olan yağın rengi vişne rengi olana kadar yapıyorlar. Her seferinde 4 litre alıyormuş vectranın şanzımanı, 3 kez değişse 12 litreden 216YTL yapıyor. Servis danışmanına da işçiliği sordum. Yaklaşık yağ ücretinin ikiyle çarp dedi. Etti mi sana 432YTL.

Kardeşim doğru 1 litrelik plastik kaplarda ve 18 YTL fiyatı. ben de yaz başında başka bi ilden aynı fiyata aldım. Ancak sadece 4 litre alıyorsunuz. Sakın haa daha fazla almayın. Öyle "üç kerede değişiyor", yok "arada 499km kullanıyosun, biraz daha koyuyosun" böyle bişey yok. Var da, böyle yapanla yağ değiştirdiğini sanıyor, eski yağ yeni yağ karışıyor, yada litrelerce yağ kullanıyor. Bu şanzıman ne kadar yağ alıyor? 4 litre. Eee ne diye 12 litre yağ alacaksın. Bunu imal eden mühendis bu kadar müsrif bir proje yapmaz merak etmeyin. 18 YTL x 4 litre = 72 YTL ve 15-20 YTL işçilik bu iş düz hesap 90-100 YTL ye bitiyor. Öncelikle yağ bir kerede boşaltılıyor, çıkan yağ boş bir yağ bidonunda toplanıyor, şanzımandan neredeyse 4 litre yağ çıktığında, artık tork konvertörünün de boşaldığına kanaat getiriliyor (zira 4 litre aldığı için daha fazla çıkamaz), GM 19 40 767 nolu çilek rengindeki yeni yağ şanzımana dolduruluyor. Filtre değişmiyor. Derseniz ki bütün yağ nasıl boşalıyor yani tork konvertörünün içi nasıl boşaltılıyor, bunun bi kaç yolu var gerekirse yazarım: Bir tanesi tecrübe edilmiş (benim ot. şanz. yağını böyle değiştirdim), diğer yolu denemedim.
(Astra g / AF13-II ot. şanzıman için geçerlidir)
Ancak asla 12 lt yağ 60 ytl işçilik vermeyin. Motor yağı değişiminden basit çünkü, en fazla eş değer bi iş olabilir.

Son düzenleme:

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egem'im tam arkasında Ege özel servis var. yağın litresi 10YTL, 7 litre alıyor dedi. Tabi işçilik de alacak. Ama tek seferde 7 litre almadığını biliyorum artık. Benim eski yağın üzerine muhtemelen içindeki yağla aynı bile olmayan 4 litre yağ koyacak. 7 litre yağ parası alacak. Bir de manisada bir özel servise sormuştum. O da 4 litre alıyor, 60YTL'ye işçilik dahil hallederim demişti.

10 ytl lik yağ mobil atf 220 dir muhtemelen, zaten litresi 8 ytl dir. Öncelikle senin aracında hangi yağ kullanılıyor, bakım kitapçığındaki katalog nosu ve üretim nosu nedir? bunu belirle, rastgele koyma. Ot. şanzımanlarda yağın spesifikasyonu (dexron II, IIE, III vb) önemli, bunu bilmen için kitapçığa bak. Manisa'da bulabilirsin.
Selamlar..

Son düzenleme:

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayın seyf arkadaşım;
otomatik şanzumanın tork konvertörü dahil içindeki yağın tamamını boşaltmak için gerekli uygulamayı mümkünse burada anlatabilir misin?