Aux'e Bağlı Bluetooth Çalışması

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bizim Cd300'lerde bluetooth yok, multimedya kullanmaktan da performans, kalite vb. sebeplerden ötürü vazgeçince böyle bir çalışma yaptım. Aslında çok abartılacak, konu açılacak bir durum yok, auxe bluettooh direk bağlanıp geçilebilir. Fakat ortalıkta kablo vb. kalmaması adına ben biraz uğraştım...

Kullandığım Ürünler:
-Bim'den araç şarj cihazı aldım. İkili 1A ve 2.1A'lik iki çıkışı var.

-Xiaomi marka bluetooth ses alıcı aldım. https://www.hepsiburada.com/xiaomi-...ulakliklari-kablosuza-cevirir-pm-HB000007ZC0W
Çok daha ucuz alternatifler var fakat aracın içerisine gömeceğim için kaliteli bir ürün olmasını istedim. Bir de pilini söktüm yazın ısınma ve patlama riskine karşı. Pil sökülebilir değil. Dış kabını elma soyar gibi soyarak, yaralayarak çıkardım pili.
İki cihaz aynı anda bağlanabiliyor. Yanlız bir handikapı var. Cihaza sağlıklı durumda bir telefon kulaklığı bağlı olmazsa konuşmaları telefona iletir (kulaklığın kablosu kopuk, bozuk falan olursa yine telefona iletir) . O yüzden kulaklık çoklayıcı kullandım. Cihaz üzerinde, Araç aux girişi bağlantısı kablosu ve standart bir telefon kulaklığı olmak üzere iki bağlantı var. Bir de mikrofon için y ayırıcı var.

-y ayırıcı kablo https://m.n11.com/mikrofon-kulaklik...Vj4GyCh16PgjyEAQYAiABEgJjnfD_BwE&gclsrc=aw.ds

-harici mikrofon https://m.n11.com/profesyonel-youtu...V2uWaCh3LMQApEAQYAiABEgKMIfD_BwE&gclsrc=aw.ds

-usb 3.0 panel montajlı uzatma kablosu.
İşlemler:
Teyp çerçevesini söktüm.( Youtube'de bol bol videosu var.)

Çakmaklığı söküp içeri aldım (Çakmaklığın sökülebilmesi için bağlı olduğu plastik parçanın arka tarafındaki tırnakların kurtarılması gerekiyor.). Çakmak şarj cihazını çakmaklığa taktım. Çakmak şarj cihazının 1A'lık çıkışı ile bluetooth ses alıcıyı besledim. 2.1A'lık çıkışına da usb 3.0 panel montajlı uzatma kablosunu taktım (Telefon Şarj etmek için).

Aux'ü yuvasından çıkartıp usb 3.0 panel montajlı uzatma kablosunu aynı yuvaya takıyoruz. Tam oturuyor. Aux kablosunun (hama iyi bir markadır) bir ucunu aux girişine, diğer ucunu kulaklık ayırıcının girişlerinden birine bağladım. Kulaklık ayırıcının diğer girişine de kulaklık taktım. kulaklık ayırıcıyı da y ayırıcı kablonun ses çıkışına bağladım. y ayırıcı kablonun mikrofon girişine de harici mikrofon bağladım. y ayırıcıyı da bluetooth ses alıcıya bağladım. Tüm bu bağlantıları çakmaklığın önünde kalan boşluğa sıkıştırdım ve teyp çerçevesini tekrar yerine taktım.

Bu çalışma ile daha önce kullanmış olduğum iki multimedya cihazından çok daha iyi sonuç aldım bluetooth konusunda. Tabi mikrofon yeri için bile bir sürü deneme yaptım ve en uygun yerin teybin üzeri olduğuna karar verdim. Yaklaşık 10 aydır kullanıyorum karşıdan ses ile ilgili hiç şikayet almadım. Gelen seste zaten bir sorun yok aux'e bağlı olduğu için...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: psk.selman

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hocam detaylı anlatım için çok teşekkürler, konu açılması gereken bir uygulama. Benim gibi ortalıkta kablo fazlalılığını sevmeyenler için çok güzel bir çözüm, elinize aklınıza sağlık. Keşke resimlerle destekleyebilseymişsiniz çok daha güzel olurdu. Merak ettiğim şimdi sizin çakmaklık girişi teybin altında kaldı değil mi? Kullanmak istediğinizde çakmaklık girişli bir cihazı nasıl kullanacaksınız ona da bir çözüm buldunuz mu?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Rica ederim. Yaparken resim çekmemiştim ama mikrofon yeri vb. birkaç değişiklik için teybi sökeceğim fırsat bulabilirsem, resimlerini de çeker atarım. Çakmaklıkla ilgili olarak ta,
Yaklaşık 20 senedir araç kullanırım. Çakmaklığı sigara içmek haricinde hiç kullanmadım bugüne kadar. Uzun zamandır araçta sigara içmediğim için artık ona da ihtiyaç duymuyorum. Ama çakmaklık kullananlar, çakmaklığa paralel çekerek çözebilirler. Hatta bagajda falan kullananlar bagaja da çekebilirler....