Bir şanzıman sesi hikayesi(sanayiden enstantaneler I)

apocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı şekilde vectra b aracımdan hareketten 10 km sonra falan müthüş uğultu sesi geliyordu. Yani ısındıkça ses artıyordu 1-2 ustaya götürdüm abi direk çıkma şanzıman tak dediler, yoksa başka türlü bu sesten kurtulamazsın dediler. çıkma şanzıman sorduk, 1000 tl + 200 işçilik + yağ yaklaşık 1250 tl yi buluyordu. öyle böyle derken ustanın biri içine açayım bakayım belki ucuza atlatırsın dedi, 200 tl işçilik alırım dedi. tamam dedik sonun da arızamızı gördük, 2 bilya dağılmış KAM milinde bir dişli ucundan kırılmış. bilyalar değişti, kırık yer tornalandı. yağ katkı maddesi katılarak herşey dahil 500 tl'ye bu işten sıyırdık. yağ olarak 80 ep kullandık. şu anda KAM milinde tek diş kırık olduğu halde şanzımanda tık yok. Artık sanayiideki servis harici ustalarda bu işlerden anlıyor diye düşünüyorum.

ÇAVDAROĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar malum seste artış oldu servise götürdüm.Arabanın üstüne artık gitmememi söyledi usta yoksa komple şanzımanı dağıtabileceğini söyledi. Şanzımanı söktürdüm dişlilerin temiz olduğunu ancak tüm bilyeleri değiştiğini söyledi usta.

Bir şanzıman sesi hikayesinde final olarak şanzımadaki tüm bilyeler değişti ses kesildi. Ses kesme parası 400 TL(pazarlıkla).

Ha bu arada şanzımanda kaç bilye vardır bilen var mı?

ÇAVDAROĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Unutmadan söyleyeyim maalesef aracın başında yoktum. Şanzımana yine ATF koymuşlar......

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Gökhan bey geçmiş olsun. Geçen sürecin ne kadar gıcık olduğunu tahmin edebiliyorum.

ahmetc669

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gökhan bey araştırmakla iyi yapmışınız ama gittiği yere kadar gitsin bence doğru değil 100tl ye ustayı bulmuşun eğerki işin ehli bir ustaysa şanzımanı açmadan kesin teşhis olmuyor tüm ustaların söylediği tahmin arızayı görüp idare edecek durumu varsa geri toplar 100 tl ye şüphelerden kurtulursunuz geçmiş olsun

kut83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese selam konu çok eski farkındayım ama olay birazı eski ve birazı yeni başıma geldi ve yaptırmadan önce buradan çözümleri okudum.
Kendi çözümümü de sizlerle paylaşmak istedim.
Elbet bu sorun başkalarınında canını zamanı gelince sıkabilir.
Aracımda başlarda 4. ve 5. viteslerde gelen uğultu, sürtünme ve rüzgara benzeyen ses seyir halinde giderken şanzımana eğilirseniz net bir şeklide duyabilirsiniz. (o zamanlar çok güvendiğim ve her sorunuma cvp bulduğum servisimin cevabı; şimdilik bin bir sorun çıkarmaz küçük viteslerde aynı sesi duyduğunda getir olmuştu) son zamanlarda en düşük vitese kadar indi ve artık servise gitme zamanı geldi. Aracımda şanziman bilyeleri değişti, gitmişken balatalarım bosch marka ile değişti. Aracım serviste 1 gün kaldı 2018 maliyeti 2750 TL tuttu.
Ben Silivride oturuyorum. Servisim Çorlu Opel Özel Servisi Hasan Usta 532 600 3751 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.