Esnaflık bitmiş mi?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neden müstehak olsun? Bedava mı hizmet alıyoruz? Böyle esnaf varken hiç kimseye parasıyla rezil olmak müstehak değil.

İş beğenmiyorlar, para beğenmiyorlar, adam beğenmiyorlar... Kendileri bilir. Bakkal caz yaparsa market var. Market caz yaparsa supermarket var. Parasıyla olduktan sonra dünyanın bir ucundan pil bile geliyor KAPINIZA.

Allah, şükür bilmez esnafı ıslah etsin, milletin suçu ne?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bir de madalyonun arka yüzü var, bu durumu da göz ardı etmeyelim. Son yıllarda esnafın giderler bir hayli arttı. Dükkan kirası, stopaj, elektrik, su, çeşitli vergiler, SGK, personel giderleri .... liste uzayıp gidiyor. Esnafın bu giderleri karşılayabilmesi için müşterilerinden para alması şart, burada önemli olan müşteriden talep edilen paranın mantıklı bir değerde olmasıdır, her şeyi öldüm fiyatına yaparsa ya aç kalır ya da en kısa sürede iflas bayrağını çeker.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O madalyonun da arka yüzü var abi. "esnaflik" aza tamah etmektir çoğu zaman. Zarar etmek demiyorum yalnız.

Biz bedava versin demiyoruz. Kazık atmasın, hakkını alsın.

Ben 15 sene esnaflık yaptım. Durumlarının ne olduğunu neler çektiklerini çok iyi biliyorum. Ama "esnaflık" cebinde parası olmayan müşterisini bir süre idare edebilmektir. Samimiyetle bir hoşgeldiniz diyebilmektir. İşini sağlam yapıp yüz kızartmamaktır. Hatası varsa maddiyatı unutup müşteriyi memnun edebilmektir. Müşteriyi kaybetmeyerek yarını düşünmektir esnaflık.

Böyle değil miydi eskiden esnaflık? Çok ufak işlerde varsa ver, yoksa canın sağolsun demezler miydi? Ayağınız alışsın deyip üç beş kruş indirim yapmazlar mıydı?

Şimdilerde esnaflık iş beğenmemek, dükkana adım atanı soymaya çalışmak, tabir-i caizse 3'ün-5'in hesabını yapmak olmuş. Yarını düşünen yok, paraya müşteriden fazla önem vererek bastıkları dalı keser olmuşlar. Ticaret ahlakını unutup unutturmuşlar. Böyle adamlar yüzünden neden bana müstehak olsun paramla rezil,olmak?

Sitemim bunlaradır. Yoksa varsın hakkını alsın, evine ekmeğini götürsün ESNAF olan adam. Gönlümden kopup fazladan verdiğim de helal olsun.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
"Adam gibi"esnaflık yapanlara zaten hiç kimsenin eleştirisi yok. Benim vurgulamak istediğim karşımızdakini "adam gibi" görmek istiyorsak önce biz "adam gibi" olacağız. Zaten dükkanına gelen bir müşteriyi yürüyen para olarak gören kişilerden esnaf falan olmaz. Son iki yıldır işlerim nedeniyle bir çok esnafla muhatap oldum, bazıları ile hakaret seviyesinde atışmalarımız (içlerinde akrabam olanlar bile var) dahi oldu, ne zaman peşin para verdim, kesenin ağzını fazla açtım (genellikle) ya kazık atmaya kalktılar ya da işleri hep ötelemeye kalktılar, şimdilerde iş bitmeden para yok diyorum en azından kafam rahat, karşımdaki de bir an evvel parasını alabilmek için işine dört elle sarılıyor. Ya bir evin çelik sokak kapısı 3 ay takılmadan olur mu? Ya da 6 ay evvelden ölçüsü alınan bir depo kapısı neden devamlı ha bugün yapalım ha yarın yapalım diye sallanır. Şimdi ilk işim bir tane çanta kaynak makinesi alıp eksik kalan işleri kendim tamamlamak olacak. Nasıl olsa iki sene içerisinde bazı meslekleri öğrendik, arasına kaynakçılığı da katmanın bir mahsuru olmaz :)

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
esnaflık bitmemiş müşteriler uyanık olmuş.örneğin 40-50 liraya yaptığın işi müşteri 5 -10 liraya parçayı alıp 5 lira verip taktırmayı düşünüyor.savaş abinin dediği gib masraflar ne olacak

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müşteriyi bu duruma iten sebep faiş fiyat isteyenler ama.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha dün aracı temizletmek için bir yere gittim. Normalde mahallede 15TL ye iç dış yıkıyorlar. Bu sefer daha itinalı olsun diye X yere gittim, iç temizlemeye 15 tl dediler. Aracı aldım, temiz görünüyordu, sabah incelediğimde sadece alenen görünen yerleri temizlediklerini farkettim. Çocuğun dün yediği kayısının çekirdeği bile arka kapıyı açınca koltukla eşik arasındaki kısımda kabak gibi duruyordu. Şimdi bu mu esnaflık?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
esnaf süpermen değil ki eleman mesaj çekip facebooka bakmaktan iş mi yapıyor

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
yahu bunlar neki. Ben internette 10tl olan parcayı. Yine esnaf kazansın diye sanayiye gittim adam 30TL dedi üstüne kargosunu ödersin dedi (-ki gözümün önünde hangi siteden aldığını gördüm). Ona da "HE" dedim!. ürün geldi Ürün ücreti ve kargosunu ödedim 35TL ye batmayız arkadaşımız iş yapsın. Rica ettim! "abi o gelen parçayı benim elim yatkın değil sen takar mısın?" Montaj ücreti istedi!. Teşekkür edip taktırmadan oradan ayrıldım Diğer sanayide elektirikçi arkadaşa gittim rica ettim taktı!. Üstüne çay içtik nedir borcum dedim. Canın sağolsun abi. Dedi 2 senedir 4 Aracımın tüm işlerini o yapar!. Hiçte pazarlık yapmam.. Astra mı sattığımda sattığım adam tek önerdiğim insan elektirikci oldu ona git. O bu arabayı iyibilir dedim.

Gecen hafta Pleksi Plakalık yaptırdım yine elektirikci arkadaş gittim abi ben yaparım elimden gelir ama yeni dükkan acan arkadaş var iyi cocuktur temizdir ona gidelim çayını içeriz dedi. Oda benim arkadaş cıktı. Çayını içti muhabbet etik plaklarımı taktı!. İşte oda artık beni kazandı. Oradan Yeni Aracım için Navigasyon taktıracam dedim. Oradan Elektirikci ve plaka işin yapan arkdaşla arabaya atıladık. Multimedya sistemi yapan arkadaş gittik hiç pazarlık yapdan 1.800TL ye anlaştık...

Şimdi burada 2 Esnaf var.

1.si 10TL parcayı 30 satan (-ki ben esnaf kazansın diye gittim yer.) + 5TL kargoyuda iteleyen. 30 sn işe rica ederek para isteyen..

2.si Üstüne durmadan bana cay ısmarlayan :) ve arkadaşlarına özellikle yeni acmış düzgün arkadaşlarına yönlendiren!. Adam gibi adam!.

osman duman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu ençok sebze meyve ve hal işinde oluyor. 1 tl alınan ürün şehirde 4-5 tl e satılıyor