GAZ KELEBEGI VE POTANSIYOMETRE vs vs Bir okuyun :)

kadett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Canlarim
Bir arkadasa yaziyordum ama Burayada herkes Okusun diye Biseyler karaladim.
UNUTMAYIN Herseyi karistirmiyorum buraya Bilginiz olsun :) Konu tabiki eksik oluyor ama Okuyun siz Guzel fikirler gelebilir

Gaz kelebegini sokturdukten sonraki Temizlik isleminde:
Kesinlikle gaz kelebegi icindeki yuvarlak CLAPE ye baski veya tahrik uygulanmamalidir.
Kendisine ait Fabrikasyon Acikliklar mevcuttur.
Farzedin Bir hortum düsünün.
Siz cim sulayacaksiniz Bilirsiniz ki Bahcenin heryerini sulamak icin yurumuyorsunuz.Gelen suyun bir tazzigi var ve O tazzige gore ve hortumun kalinligina gore bir debi var ve muslugu sonuna kadar acarsaniz acin o sadece 1 metreye kadar suyu akitabiliyor. Ama biz ne yapiyoruz hortumun agizini parmagimizla hafiften tikayip suyun basincini arttirarak taaaa metreler otesine suyu fiskirtabiliyoruz.
Simdi Neden bu ornek :
Gaz kelebeginin belli bir LEGAL acikligi vardir.Hatta bagzilarinda kucuk bir klape daha vardir.
eger Temizlemek adina herseyi olmasi gerekenden fazla kapatir acar iseniz.
yanlis calismalar meydana gelir buda teklemelere Rolantideki legal hava akisinin bozulmasina ve bogulmalara yada stop etmelere kadar gider.
simdiii Bu mekanik Bolum .
Neden Standard ayar bozulmamali.
Cogu arac MAF sensorunden sinyal alir ve gerekli bilgileri Beyine iletir.
Maf
Giren havanin sicakligi
Giren havanin Hizi
Giren havanin debisi vs vs olcmekte
Farzedin Olmasi gerekenden fazla aciklikta olan bir gaz KLAPESI var diyelim Rolantide arac durmuyor .
NEDEN ?
Arac calistiktan itibaren belirli bir siralama ile herseyi tekrarlar
pistionlar inip cikar vakumlar olusur vs vs diyelim
simdi arac calismaya basladigindan itibaren Rolantide gaz kelebeginden iceri LEGAL olarak belli bir birim hava cekilir.
Bu cekilen havanin miktarini :
MAF sensoru Okur
Gaz kelebegi uzerindeki gaz kelebek potansiyometresi KLAPENIN kac derece acildigini anlar.
Bu iki sensor beyine derki :
Benden sukadar Hava geciyor su sicaklikta ve su hizda
Gaz kelebek potansiyometreside derki
Vallaha ben gaza basildiktan sonraki tel sayesinde Gaz kelebeginin klapesinin yuzde 10 oraninda acildigini goruyorum
Beyinde bunlari toplar
HIMM
Bu bana sunu dedi buda bana sunu dedi tamam mantikli .
Enjektorler sukadar benzin gonderin diye bir sinyal verir.
Enjektiorlerde Beyinin vermis oldugu komuta gore Benzin kutrugunuzde olan ve genelde DEVAMLI 2.5 yada 3 bar olarak Tutulan benzini Kapilarini acarak asagi gonderirler.
DURUMUN ACIKLAMASINA GELIYORUZ:
Yolda veya Rolantide olsun olmasin
Fabrika Bu olculerin sonucuna gore belirli buyuklukte ve aralikta butun islevsel parcalarin Mantik cercevesinde HARMONIZASYONUNU KURMUSTUR.
simdi :
Farzedin Gaz kelebek sensorunuz calisiyor TAMAM
MAF SENSORUNUZ CALISIYOR TAMAM
Gaza basiyorsunuz
gaz kelebek sensoru diyor ki yuzde 10 acildik
mafta diyor ki 20 derece 55 kutle vs vs bir hava geciyor benden
Beyin bunlari algiliyor amaaaaaa AHAAAA bi sorun var
Ben mantigi bilirim Kardesim Diyaor BEYIN
10 derece acikliga 55 kutle hava gelmez 40 gelir Noluyor arkadasim ?????????
Oradan Gaz kelebeginin icindeki klape SOYLENIR
Ya abi beni GECEN GUN TEMIZLEDIler ama temizlerken Cok bastirdilar tepeme BEN BUKADAR ACILABILIYORUM YADA ACILAMIYORUM YETERI KADAR der.
Beyin bu sirada Ben bu yanlisligi duzelteyim Arkadaslar Biraz daha benzin verin yetmiyor Diger sensorlerde Konudan muzdarip EVET EVET biseyler yanlis Boyle olmamali ..
Ve Uyaralim artik kullaniciyi Duzelttim duzeltmeye calistim ama yaramadi .
Rolanti sensorune der acilma diye gene nafile. Oradan kisar buradan acar beyin ama Nafile olmuyor .
Uyari veriyorum arkadaslar Gonderin Ariza lambasina acil durum var Ilgilensinler diye ...
Ilgilenilir:
Gaz kelebegi sokulmus AHAAAA klape normalde olmasi gereken aciklik yerine dipine kadar Kapanmis E HAVA GECMEZSE ben nerden bileyim sana nekadar Gonderecegimi benzini .

Baska bir senaryo
Gaz kelebegi sokuldu evet temizlenmisti ama Allah allah Gaz kelebegi klapesi yerli yerinde sorun yok .... ALLAH ALLAHHHH

AHAAAAAAAA gaz kelebek potansiyometresinin AYARI yok :( (Bazi arabalarda ki gaz kelebek sensorunun belirli bir konumda olmasi gerekiyor.Yani terazileri SIFIRLARLAR YA biseyi tartmadan once :
uzerindeki baglanti vidalari ile belirli bir konuma getirlilmesi gerekiyor...Tuh tuh tuhhh
Potansiyometre diyor ki
Kardesim Ben bu konumdan itibaren okuyorum sen beni sifir tam sente konumuma getirmezsen Sifirdan okumam gereken yeri 10 birim okuyorum bende ona gore sinyal gonderiyorum ..... (BU ARADA her Gaz kelebegi potansiyometrsinin AYARLI OLACAGI DIYE BISEY YOKTUR. Bazilari direkt yerine oturur ve kimildamaz orjinal yerlerinden . Bazilari ise KONUMLANDIRILMASI GEREKTIRIR.

Senaryolar dolu baska sensorlerde var bu isin icinde ama konu Gaz kelebegi oldugundan .
Siz sadece Gaz kelebeginizin Orjinal olculerde acilip kapandigindan ve potansiyometrenizin gaz kelebek sensorunuzun dogru calistigindan emin olun Gerisi kolay :)

EGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler çok açıklayıcı olmuş elinize sağlık.

kadett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beyler Neden YORUM YAPILMIYOR ? Biseyler soyleyin 49 kisi okumus.
Yazin biseylerrrrrr. :)

mstf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir konu bu kadar açıklayıcı olur. teşekkürler

mertkaan01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler açiklayici olmuş..

CEVİK_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle teşekkürler.Benim boğaz kelebeği temizlendikten sonra rölantide ilk çalıştırmada düzensizlik var.Yani sizin dediğinize geliyor.Peki çözüm ne ?

EGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle teşekkürler.Benim boğaz kelebeği temizlendikten sonra rölantide ilk çalıştırmada düzensizlik var.Yani sizin dediğinize geliyor.Peki çözüm ne ?

gaz kelebeği adaptasyonu yaptır.