İç-Dış Temizlik

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, herkese selam. hepimizin derdidir şehir hayatında araçlarımızı temiz tutmak.. bu başlıkta hertürlü bilgi alışverişini yapabileceğimizi düşündüm..

Öncelikle ben bildiklerimi paylaşmak istedim.

Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın, çok emek verdim bende yazarken yoruldum. inşallah faydası dokunur hepinize.

İç temizlikte genellikle belirli ürünleri kullanıyorum;
Kosla Oksi Action, Torpido Temizleme ürünü (süt değil) , aerexons plastik parlatıcı mat renk, cif , domestos çamaşır suyu , fırça , ince detay fırçası, sünger , bez , süpürge makinası, halı yıkama makinası, halı-döşeme makina deterjanı, halı-döşeme el uygulama deterjanı..

Aracımı temizlemeye öncelikle paspaslardan başlıyorum. paspaslarım plastik ve bej renk oldukları için uzerine domestos çamaşır suyu döküyorum. dağıtarak beklemeye bırakıyorum. cif sıkarak güzelce duruluyorum. işlem tamam. paspaslar tertemiz.

daha sonra aracımın en çok kirlenen yeri olan ayağımın binerken ve inerken sürekli çarptığı yer kapı eşiklerini , bulaşık süngerine cif sıkarak güzelce sarı kısmı ile siliyorum. kapı eşiklerimde bej renk olduğu için cif iz bırakmıyor ancak koyu renk araçta yaparsanız cif beyaz beyaz izler bırakır.. sonra güzelce ıslak bez ile duruluyorum. kapı eşikleri de tertemiz.

daha sonra koltuk ve zemin temizliğine geçiyorum... koltuklara önce halı yıkama makınasının deterjanını bol bol su ile bulandırarak sıkıyorum. köpüklü bi halde sıkmaya ozen gosterıyorum. en yumuşak fırça ile koltukları fırçalıyorum. döşemeyi zedelemeyecek özeni gosterıyorum. sonra kirli detarjanlı suyu halı yıkama makınasının vakum özelliğini kullanarak çektiriyorum. daha sonra aynı uygulamayı tekrar yapıyorum ( eğer gerekiyorsa )... sonra koltuklara sadece temiz su sıkarak tekrar vakum işlemini yaptırıyorum
ve tavana geçiyorum. el ile uygulama deterjanını suya dokuyorum, guzelce karıştırıyorum suyu. bulabılecegınız en yumuşak ve kılları en kısa fırçayı alıyorsunuz ve tavanı yumuşak dokunuşlarla fırçalıyorsunuz. sonra ıslak havlu ile siliyorsunuz. vakum işlemini de yapabilirsiniz ben yapıyorum daha sonra nemli bir bez ile siliyorum ama hassas tavanlarınız olabilir sonra benim başıma kakmayın :)

kokpit temizliği de özenli davranılması gereken bir bölgemiz. ben ınce fırça ıle öncelikle havalandırma ızgaralarını ve bezin ulaşamayacağı yerleri süpürüyorum. daha sonra kokpit temizlik malzemesini kokpite sıkarak sünger ile yayarak güzelce siliyorum. sonrasında aerexons ( benim en verim aldığım buydu ) mat kokpit spreyi ile güzelce siliyorsunuz. aynı uygulamayı kapi içleri içinde yapıyorsunuz..

bu işlemleri yaptıktan sonra aracınızı 1 gün (yaz vakti) kapalı garajınızda camları 3 er parmak açık kurumaya terk ediyorsunuz. aracınız tertemiz ;)

Dış Uygulamaya geçince ;

Kullandığım malzemeler, cilalı oto şampuanı , yıkama süngeri, kurulama bezi ( mavi olanlardan :) ) teflon cila, cila süngeri (el pedi) microfiber bez , lastik parlatıcı , basınçlı yıkama makinası

öncelikle aracı basınçlı yıkama makinası ile çok güzel çamurdan arındırıyorum. sonra kovaya güzelce cılalı sampuanı sıkıyorum. sonra köpürtüyorum su ile dolduruyorum kovayı. daha sonra sünger yardımı ile aracı güzelce köpüklüyorum ama süngeri sık sık kovada çalkalamayı unutmayın. sonra bez yardımı ile güzelce kuruluyoruz. lastikleri parlatıyoruz. 1 saat süzülmeye bırakıyoruz.
sonra cila süngerimize (el pedi) teflon cilayı dökerek kaportaya uyguluyoruz. fazlaca sürmenize gerek yok, parlaklık vermesi için fazla sürmenize gerek yok. yani kaportaya bile 4-5 fındık büyüklüğünde cila damlası yetiyor..
sonra zaten az cila işi hallettiğimiz için hemen 30-40 sanıye sonra cilamız microfiber bez yardımı ile silinecek kıvama geliyor. ve de siliyoruz. sonuç mükemmel...

şimdi sıra sizde..

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben artık iç-dış olayında daha profesyonelleşmek istiyorum daha verimli sonuçlar almak istiyorum desteğinize ihtiyacım var. her turlu garaj imkanım var.. bu yuzden daha ıyı sonuçlar için ne gibi tavsıyeleriniz olabilir. biliyorum sitemizde araç bakım-temizlik üzerine çalışan arkadaşlarımız var. polisaj makinası ile sonax nano ürünler kullanmak istiyorum ancak bu nano profesyonel uygulama ürünlerini nerden temiz edebilirim, alacağım polisaj makinası ne tur ozelliklerde olmalı (devir vs ozellikleri varmış) ? daha sonrasında bu polisaj makinasına sonax ın sattıgı polisaj sungerlerini nasıl monte edıyoruz bir şey ile yapıştırma mı yapıyoruz yoksa.

_SeRcAn_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi çok güzel bir paylaşım olmus ama baya dikkatli yapmak lazım bu işi bende arabamı saatlerce temizlemeyi sewiyorum ama acemi bir insan olarak bu işi daha önce yapan biriyle yapmak daha mantıklı gibi :) :) :)

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dediğim gibi kesinlikle cif eğer aracınızın iç aksamı bej-beyaz renk ise mukemmel bir kir temizleyici. ancak siyah veya koyu renk zemine uygulamayın.
bende biraz bilgi alışverişi için açtım başlığı umarım hem size faydalı olur. hem bana, kendimi geliştirmek adına.

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Melih vallahi imrendim sana. Garajının olması süper bir olay. Bende de garaj olsa da tertemiz gezsem. Ayda bir kova sünger kapı önünde yıkıyorum:) Ben çalınan corsada arka koltukları söküp küvette yıkıyordum. önleri sökmeyi denemedim. sabaha kadar süzüp 1 günde balkonda bırakıyodum kuruyordu. 3 ayda 1 yapmak iyidir:)
polisaj dediğin cilacıların jet motor ile yaptığı işlem değilmi. onu bi cilacıda incele adamları kafala anlatırlar zaten:)bezleri vs yapı marketlerde vardır bence. cif ayrıca hafif tampon sürtmelerini boyadan çok iyi çıkarır ama partiküllü olduğundan boyaya zarar vermemesi için iyice sulandırıp su yüzeyindeki kısmı kullanmalısın. diğer yüzeylerde uygundur. Ben ızgaraları söküp işine şişle bez sarıp temizliyordum. ızgaraları sökmek çok kolay. valla aklıma gelenler bunlar. ama garaj olayı çok iyi ya. öyle yıkamacıya falan asla bırakıpta yıkatamıyorum. zaten çoğu salak direksiyona bile cila sürüyorlar. akıllı olanlarda çok pahalı:)
İyi temizlemeler pırıp pırıl gez emi:)

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Melih, eline sağlık bilgiler için..

ben dün boş boş oturacağıma, bir arkadaşımıda yanıma alayım ve vaktimizi arabalarda harcıyalım dedim.. önce Bauhaus'a gidip cila aldık.. Yanlış hatırlamıyorsam Turtle Wax.. Sonra araçları yıkattık ve gölgeye çekip (zaten akşam üstü 6 gibiydi) başladık araçları cilalamaya..

Arkadaşımın aracı daha önce hiç cila görmediği için tam verim alamadık ama benim araçta baya bir verim aldık. Çünkü hem daha 1,5 ay önce birkaç lokal yeri cilalamıştım, hemde her yıkamada cilalı şampuan kullanıyorum..

Yumuşacık oldu arabam, iç aksamıda parlattım, lastikleri, çıtaları parlattım.. Mükemmel olmuştu, gece balkondan baktım, sokak lambalarını çok güzel yansıtıyordu.. Ancak bugün Ankara'da baya sağlam bir yağmur yağdı.. Ama sorun olacağını zannetmiyorum..

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorma efe bende dün cok guzel temizledim. bugun yagmur yağdı... ne yapalım. yağsında susuzluk cekmeyelim yazın. susuzluk oldumu yıkamak ıstesende yıkayamıyorsun cunku. sımdı en azından usengeclıkten yapmıyoruz .. :)

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorma efe bende dün cok guzel temizledim. bugun yagmur yağdı... ne yapalım. yağsında susuzluk cekmeyelim yazın. susuzluk oldumu yıkamak ıstesende yıkayamıyorsun cunku. sımdı en azından usengeclıkten yapmıyoruz .. :)

doğru diyorsun valla, bugün baya yağdı Ankara'da :) sanırım yüzde 10 artış olmuştur :) ama dediğin gibi, yağsında yazın sıkıntı çekmeyelim.. :)