Katsayı farkının kalkmasına Danıştay Freni!

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
meslek imam hatip anadolu fen liseli diye bakma olaya. öyle yaparsan aldanırsın. öğrenci olarak bak. bir öğrenci 8. sınıfı bitirdikten sonra kendisine bir gelecek çiziyor. ve her şey apaçık ortada. şu okula gidersen şu olur deniyor sistem belli değil mi? meslek lisesine gidersen oöbp denieln nesneden dolayı yaklaşı 40 puan kaybın olur üniversite okuman zorlaşır belli değil mi? e sen de üniversite okuyacaksın değil mi? o zaman ne işin var meslek lisesinde? gitme. otur çalış bak orda fen lisesi var. anlamadığım şey bunu anlamakta neden bu kadar zorlanıyor insanlar. yok meslek lisesli felan üniversite okuyamasınmış yok öyle bir şey. bu bir adım ilerlese tıp fakültesindekiler isyan eder adam der ki ben tıp bitirdim hukuk alanında doktora yapmak istiyorum. bu mudur yani?

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
meslek imam hatip anadolu fen liseli diye bakma olaya. öyle yaparsan aldanırsın. öğrenci olarak bak. bir öğrenci 8. sınıfı bitirdikten sonra kendisine bir gelecek çiziyor. ve her şey apaçık ortada. şu okula gidersen şu olur deniyor sistem belli değil mi? meslek lisesine gidersen oöbp denieln nesneden dolayı yaklaşı 40 puan kaybın olur üniversite okuman zorlaşır belli değil mi? e sen de üniversite okuyacaksın değil mi? o zaman ne işin var meslek lisesinde? gitme. otur çalış bak orda fen lisesi var. anlamadığım şey bunu anlamakta neden bu kadar zorlanıyor insanlar. yok meslek lisesli felan üniversite okuyamasınmış yok öyle bir şey. bu bir adım ilerlese tıp fakültesindekiler isyan eder adam der ki ben tıp bitirdim hukuk alanında doktora yapmak istiyorum. bu mudur yani?

gayet güzel açıklanmış. Hala daha neyin tartışması sürüyor anlamış değilim. Herkes kuralları bilerek bu okullara giriyor. Kimseyi döve döve meslek lisesine veya ihl'ye sokmuyorlar. Öss de böyle bir durum olduğunu o okullara girerken bal gibi biliyor herkes. İlla lisans okuyacağım diyenler için de DGS diye bir sınav var. Bu sınava girip Mühendislik okuyan pek çok insan tanıyorum. Zaten yeterince saçma olan eğitim sistemini iyice çökertmenin anlamı yok.

Ben bu sene keyfe keder ekonomi alanında doktora yapmak istiyorum. lisansım ve masterım işletme yönetimi üzerine olduğu için o alanda doktora yapmam çok çok zor. Ama oturup ağlayıp ona buna eğitim özgürlüğümü elimden alıyorlar diye feryat etmiyorum. Biliyorum ki ben eğitim hayatıma başladığımda bütün kurallar açık şekilde belliydi ve ben bu kuralları bile bile bu bölümü seçtim. Sonuçlarına da katlanmam gerek. Yani yaptığım seçimden ne ösym yi ne danıştayı ne de başka birini sorumlu tutmaya hakkım yok. Uzun lafın kısası kendi düşen ağlamaz. Ağlasa da suçu başkasında aramaz ;)

dreamin34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düşünenlerden bahsetmiştim :D

kendi düşüncende düşünenler senin için sadece doğru olanlar ben seninde söylediklerin doğru diyorum ama anlamamakla hatta dalga geçmekle geçiştiriyosun işi...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
meslek liselerindede adam akıllı öğretmenler olsa adam akıllı bi eğitim sistemi olsa meslek liselerindede o eğitim verilir ama sonuç hocanın dediği eğitim sistemimizde ilkokuldan üniversiteye kadar sorun var bence.
yani meslek lisesi imam hatip lisesi değil bence olay baştan sona eğitimde sorun var...

Altı çizili satırların için: çok iddialı bir yorum. Kurunun yanında yaşı da yakmamak lazım. Haksızlık yapmayalım, çok zor şartlarda görev yapan, elleri öpülesi birçok öğretmene sahibiz. Öğretmenleri eleştirirken biraz da çuvaldızı kendimize batırıp öğrencilerin disiplinsizliğini, tembelliğini, okula/eğitime olan ilgisizliğini masaya yatırılmalıyız.
Diğer yorumun için baştan sonuna kadar haklısın.
En önemli konu; Meslek liselerini eğitim yuvası olarak görmek başka, siyasi bir görüşün arka bahçesi olarak görmek başkadır. Bu konuda diğer meslek liseleri fazla bir yorum yapmazken imam hatip liselerinin yoğun bir şekilde yorum yapmasını bu nedenle manidar buluyorum.

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dinle sözüm al nasihat
Gözlerinde yaş incidir
Cahil ile etme sohbet
Her sözü bir baş incidir

Mürşit ile haşrolmayan
Dünyasını da ne bilir
Cahilde boş söz çok olur
Kendisini derya bilir

dreamin34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Altı çizili satırların için: çok iddialı bir yorum. Kurunun yanında yaşı da yakmamak lazım. Haksızlık yapmayalım, çok zor şartlarda görev yapan, elleri öpülesi birçok öğretmene sahibiz. Öğretmenleri eleştirirken biraz da çuvaldızı kendimize batırıp öğrencilerin disiplinsizliğini, tembelliğini, okula/eğitime olan ilgisizliğini masaya yatırılmalıyız.
Diğer yorumun için baştan sonuna kadar haklısın.
En önemli konu; Meslek liselerini eğitim yuvası olarak görmek başka, siyasi bir görüşün arka bahçesi olarak görmek başkadır. Bu konuda diğer meslek liseleri fazla bir yorum yapmazken imam hatip liselerinin yoğun bir şekilde yorum yapmasını bu nedenle manidar buluyorum.

savaş abi zaten hepsine lafım yok bizim bi matematik öğretmenimiz vardı süper ders anlatırdı severek hepimiz dinlerdik istemeyende çıkar kantinde otururdu yok yazmazdı onları ama sınıfın çoğunluğu derste kalırdı o öğretmenimiz sayesinde süper matematik öğrendik diğer bi dönem gelen matematik öğretmeninin dünya umrunda değildi ne ders anlatırdı nede bişey herkez aynı değil tabi çok yakın bi arkadaşımın abisi çokda severim kartal meslek lisesinden mezun oldu boğaziçi bilgisayar öğretmenliğini kazandı ilk senesinde dersleride süperdi bu insan öğretmen yerine bilgisayar mühendisi olsaydı belki topluma faydalı birçok şey yapıcaktı he öğretmen oldu yine yapar ama yetkisi yok bazı şeyleri yapmaya anlatmak istediğimde bu yanlış anlaşılma olmasın ben okulda derslerime çalışır iyi not ortalamasıyla geçerdim 2 yıllık biyomedikal okudum çünkü öğretmenlikten daha iyi bi bölüm olduğu için çokda memnunum. mühendis olmak isterdim ama onuda olamıyoruz dgs ye girsem başkentde vardı sadece benm mezun olduğum sene oda zaten 5 bin dolardı dönemlik.

maden sen zaten herkezten üstünsün cahil olan biziz üstad olan sensin ;)