Motor yikama

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa Ve Astra Kullanıcısınız Bu Vectra :D biraz geri adım attırıyor bilmiyorum hala karar veremedim ama yetkili servise gidip yıkatmak istiyorum ve sonradan yaşanacaklar pis kaldı :)

Konuda da yazıldığı gibi yıkayıp sorun yaşayan da var hiç sorun olmuyor diyen de. Sorun yaşama ihtimali kadar yaşamama ihtimali de var. Vectra sensör yönünden zaten hassas bir araç. Bunun üstüne ufak bir oksitlenme olsa arızayı buluncaya kadar uğraşman gerekecek. Forumlarda motor temizleme konusunda paylaşım yapanlar var. Madem meraklısın bu konulara oradaki malzemeleri alıp susuz sekilde yavaş yavaş temizlemeni öneririm. Servise çok güvenmemek lazım. Yıkarlar çalıştırırlar baktılar sorun yok bak birşey olmadı derler. Bikaç gün sonra arıza çıkar. Rahat rahat yıkama garantiliydi diye servise gidersin arızanın yıkama ile alakası yok diyip öyle bir sıyrılırlar ki derdini anlatamadan söve söve çıkarsın ordan. Ben Vectra kullanırken stop etme problemi yüzünden serviste bilgisayara bağlattım. Arızayı okutacağım diye verdi gazı sonuna kadar. Rolanti regülatörünün ordan ses gelmeye başladı. Ses yoktu şimdi sen gaza basınca olmaya başladı diye nekadar anlatmaya calistiysamda sonuç elde edemedim. Ne alakası var abi diyip durdular. Senin parça zaten arızalıymış bizden kaynaklanan bir durum değil diye açıklama yapıyorlar birde. Söve söve çıktım ordan. Hatta söverken biri ters ters baktı sinirlenip aracı üzerine sürecekken son anda kendimi tuttum :) triger filan değişimine servise gidilir. Değiştirdikleri parça koparsa tepelerine binersin de yıkama sonrası oluşan arızadan çok çabuk sıyrılırlar. Heleki yaşı olan bir araç sahibini isen direk kaç yaşında araba abi tabiki bozulur bu parça yıkama ile alakası yok derler. Tavsiyem yıkatma. İleride yağ kaçağı filan olur tespit etmek için yıkatırsın. Sorun çıkarsa da mecburen yıkattım dersin.durduk yere dertsiz başına dert alma.

raman77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
niyetimde hiç yok iken vize öncesi hafif yağ kaçaklarından dolayı motorun altını yıkatayım dedim konya eski sanayide alt yıkamacı var dedi servis bende buldum adam istersen motoruda yıkayalım dedi olur dedim bir yerleri naylonla sardı ve yıkadı cillop gibi çıktı.
yıkatalı 2 ay oldu bir arızada vermedi allahıma şükürler olsun

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kesinlikle yıkatmayın. bende yetkili serviste yıkatmıştım. başıma gelmeyen kalmadı. bezle süngerle silin yeterli. YETKİLİ SERVİSE KESİNLİKLE GÜVENMEYİN. işin ehli değiller. hiçbir şeyden anlamıyorlar. sadece araç sahibini opel aldığına lanet ettiriyorlar..

_KILIÇ_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugune kadar tüm araclarımın motorunu yıkattım. En az 6 ayda bir mutlaka yıkmacıda yıkattırırım 2-3 haftada birde mutlaka arab sabunu su ile plastik kısımları silerim tertemiz olur. bugune kadar toplamda 8 arabam oldu 6 sı pejo (206,207;307) 1 tane palio go son olarakda opel corsam var hepsinide yıkattım bugune kadarda hiç sıkıntı yaşamadım. Pejolarda sıkıntı yaşamadıysam opelde hiç yaşamayacagıma eminim:))

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl yapılacağını bildikten sonra motor yıkamada problem yaşamazsınız.

Öncelikle motor yıkayacaksanız motorun soğuk olması gerekiyor aksi taktirde bloğu çatlatırsınız.

Benzinlikte 1'er liraya su ve köpük veren makinaları kullandığınızı kabul edicem.

Sigorta kutusu ve motor beynine bir poşet geçirin.

Ardından motor yıkamada kullanılan malzemelerden almalısınız. İyi bir malzeme aldığınızı kabul ederek devam edelim.

En az bir sünger, bir uzun bir kısa saplı 360 derecelik fırça (tercihen jant fırçası) ve en az iki adet mikrofiber beziniz olsun. Motoru parlatmak istiyorsanız bunun içinde malzemeler var ama plastik parlatıcı bir sıvı işinizi görür.

Motor temizleme sıvısını kaput altında kuru yer kalmayacak şekilde her yere sıkıp en az 5 dakika en fazla 10 dakika bekleyerek bu sürede işini yapıp kirleri yumuşatmasını bekliyoruz. (Kutu üzerinde bir süre belirtilmişse o süre dikkate alınmalı, yoksa dediğim gibi)

Ardından 1 lira atıp motor temizleme sıvısında yaptığımız gibi gördüğünüz her yere köpüğü basıyorsunuz. 2-3 dakika bekledikten sonra sünger ve fırça ile kirleri çıkartıyoruz, daha sonra şu nokta önemli; uzaktan basınçlı su tutarak duruluyorsunuz. Yakından tutarsanız kablolara ve kaput altındaki parçalara zarar verebilirsiniz. Ayrıca su kaçmasın diye kapattığımız yerlere su sıçrayabilir. Basınçlı makinelerin debileri bahçe hortumları gibi yüksek değildir, ayrıca uçlarındaki nuzzle sayesinde o suyu tek bir noktaya göndermek yerine homojen dağıtır. Uzaktan uzaktan motoru ihtiyaca göre 1, 2, hatta 3 defa durulayabilirsiniz. Durulama işi bittikten sonra 1. mikrofiber bez ile elimizin girdiği her yeri hızlıca silip kuruluyoruz. Eğer basınçlı hava tutma imkanı varsa o daha güzel olur. Motoru bu şekilde kuruladıktan sonra 2. mikrofiber beze plastik parlatıcı sıkıp elimizin girdiği her yeri bir güzel silerek parlatıyoruz. Bu işlemden sonra motoru çalıştırıp 10-15 dakika bekledikten sonra yola çıkabilirsiniz :)

Özet: Sıvı girmemesi gereken yerler belli yalıtımı yaptıktan sonra bir şey olmaz.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün aracın antifirizini değiştirdiğim için bugün motoru temizledim. Marketten aldığım Astonish marka Motor Temizleyicisini motorun önemli yerlerini kapatıp geriye kuru yer kalmayacak şekilde her yere sıktım. Sonax yada daha iyi bir marka da kullanabilirdim fakat bu marka yeterli geliyor. Yarım kutudan fazla temizleyici gitti haliyle. Bir süre yağların çözülmesini bekledikten sonra 1'er lira atarak köpük sıkıp basınçlı su ile temizledim. Suyu mümkün olduğunca uzaktan tutarak kablo ve hortumlara zarar vermesini engelledim. Arından plastik parçaları parlatmak için Sarp Deri ve Vinil koruyucu jeli kullanarak plastik parçalara parlaklık kattım.

Sonuç fotoğraflarda.

lrDv7B.jpg

QYnZlv.jpg

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay Muzaffer maşallah ne biçim temizlemişsin böyle.

Teşekkürler abi hobi olarak bu tarz işlerle uğraşıyorum. Bir kaç kere piyasada kaliteli denebilecek yerlerde arabayı rezil ettikleri için artık temizlik ve yıkama koruma işlerini kendim yapıyorum bir gün senin aracada detaylı temizlik yapayım :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Teşekkürler abi hobi olarak bu tarz işlerle uğraşıyorum. Bir kaç kere piyasada kaliteli denebilecek yerlerde arabayı rezil ettikleri için artık temizlik ve yıkama koruma işlerini kendim yapıyorum bir gün senin aracada detaylı temizlik yapayım :D

Eyvallah kardeşim ya. Motor kısmından korkarım da diğer kısımlar tadından yenmez olur :D