oksijen sensörü önemli midir?

44kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar chevrolet aracım sayesinde siteye üye olmuştum. takip edenler bilir, boyalı aracı sıfır diye sattıkları için açtığım davayı kazandım ve paramı geri aldım. yeni aldığım araba 2007 model honda crv(eski kasa)
bir süredir aracın motor arıza lambası yanıyor
servis bilgisiyarı bağlayıp söndürse bile tekrar yanıyor.

bilgisayar "oksijen sensörü" diyor.
servisteki abimiz bunun araç için hiçbir fonksiyonu olmadığını, sensörün değişim maliyetinin 750-800 tl civarında olduğu için değiştirilmesinin şart olmadığını söyledi.
ancak sürekli yanan ışık beni rahatsız ediyor
bu konuda yorum yapabilir misiniz? sizce ne yapmalıyım?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Parçadan önce usta değişecek :) oksijen sensörü bozuk olursa araç gider ama çok yakar normale göre. Bence ilkin başka bir usta ile çözüm arayın

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

HACIM_11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıttı fazlalaşma olur normalde belki ucu kurum bağlamış olabilir onun içinde tam görev yapmıyordur aynısı benim başıma geldi.Araba rölantide arıza lambası yakıyordu sildirip cıkıyordum eve gidene kadar bişey yok rölantide 2dk çalışsın arıza veriyordu.Daha sonra depoya kurum temizleyici atıp bikaç gün yüksek devirde kullandım 4,5-5,5 arası sorun halloldu şuan hiçbir sıkıntı yok

naci üzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ustaya diyecek sözüm yok, arızalı sensörün değişmesi gerekli bence arkadaşların da dediği gibi yakıt söz konusu olur, bir arıza beraberinde diğer bir arızayı da tetikler arkadaşım..

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
internette 150 200 tl civarı fiyatı var o ustanın dediğine inanmayın aracın ne kadar yakıt yakacağını ayarlar sensör eğer bozuksa yada egsoz gazını okuyamıyorsa sağlıklı çalışmaz ilk başta enjektör temizleyici katkı kullanılmasında fayda var belki kurum gidince hata vermez eğer düzelmiyorsa sensör değiştirirsiniz

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beniznli ise Oksijen sensörü önemlidir çünkü havadaki oksijen miktarına göre araç püskürteceği yakıtı ayarlar. Aracınız zengin yada fakir karışımda çalışabilir bu bilgi olmadan ki buda katalizöre zarar verir.

Dizellerde böyle bir sıkıntı yok en fazla fazla yakıttan siyah duman atari az yakıttaan performans düşer