Opel harareti sever mi acaba ?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimki bu aralar 80 dereceye bile çıkamıyor, iyi midir kötü müdür?

Bu aralar bir çoğumuz hafif hafif de olsa kaloriferi açıp aracın içini ısıtıyoruz, benim hararet olayı kalorifere bağlı galiba, sıkışık trafikte bile 85 i geçmiyor, 60 70 ile sabit hızda ilerlemeye başlayınca ben de 80 e düşüyorum. Kış sebebiyle oluyor sanırım o sıcaklık değerleri.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Zaten kalorifer olayı da aracın ısınmasını etki ediyor neticede araç içi soğuk ve ısınması içinde soğuk havanın etkisi çok fazla hatta zamanında ben eski aracım da yapardım. Baktık çok ısındı ve araç soğumuyor direk kalorifer açardım. Yaz ayında anında etkilerdi. Aklınız da olsun eğer aracınızın harareti yükseldi ise en azından kısa vadede contayı yakmamak adına kalorifer açarak yardımcı olabilirsiniz.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bugün biraz sıkışık trafikli söğütözüne, çetin emeçe falan daldım 90 ları gördüm :D

slbz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel meriva hataret ile ilgili

Opel harareti sever derler zamanında da şanzımanlarında ATF kullanılır derlerdi ama ortalık kırılan ıstavroz dişlileriyle cartlamadan geçmeyen viteslerle doldu ve ancak ondan sonra durum birilerinin dikkatini çekince şanzıman yağının ATF olmayıp diğer otomobiller gibi 80 EP olduğu anlaşıldı. Bugünde Opel harareti sever diyorlar ben bunun doğruluğuna inanmadım ve araştırdım opel fan müşürlerinin 100-95 derece olduğunu gördüm ama iyice araştırınca opelin daha düşük termostatları 95-90 ve 92-87 gibi ama onların Türkiyede olmadığını sıcak iklime satılan modellerde kullanıldığını gördüm yurt dışından 92-87 olanından getirdim ve gördümki sırf bir müşür değişimiyle bir sürü sorundan kurtuldum. Nelerdi bunlar ?

1 yağ eksiltme sorunu ortadan kalktı
2 otomobilin çekişi dirileşti
3 hararet yükseldiğinde 100 derece civarlarına vardığında arasıra yapan vuruntu sorunu ortadan kalktı
4 yakıt tüketimi anlık 1.3 ile 1.2 arasından oynarken sabit 1.1 e indi
5 kaputu açınca motor alev gibi olmuyor normal ısısında fazla ısınmadığı için kablo ve plastik aksamlar sertleşip kırılmayacak ama bugüne kadar sertleşen sertleşmiş zaten o ayrı
6 hararet göstergesi sabit 90 tıpkı BMW deki gibi hiç oynamıyor

Araba çok daha sıhhatli oldu aylardır deniyorum ve çok memnunum

arkadaş opel meriva 1.6 16valf 2005 model araçta aynı hararet problemini bende yaşıyorum, yazdığınız gibi 92-87 derceli fan müşürünü türkiyede bulamadım, sizden ricam yurt dışından aldığınızı yazdığınız yerin adresini ve nasıl aldığınızı yazarsanız sevinirim. ilgi göstereceğinizi umarak teşekkür ederim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaş opel meriva 1.6 16valf 2005 model araçta aynı hararet problemini bende yaşıyorum, yazdığınız gibi 92-87 derceli fan müşürünü türkiyede bulamadım, sizden ricam yurt dışından aldığınızı yazdığınız yerin adresini ve nasıl aldığınızı yazarsanız sevinirim. ilgi göstereceğinizi umarak teşekkür ederim.

92-87 müşür tofaşların müşürü var yuva çapı uyarsa iş görür. vectraya uyuyordu... en son 10 liraydı sanırım :D

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra g z16xe fan müşürü yok mu?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım z16 ile başlayanlarda fan müşürü yok. motor ısı müşürü var beyin buna bakarak fan çalıştırıyor olması gerekiyor
Ben de baktım bulamayınca bir bilene sorayım dedim. Teşekkür ediyorum. O zaman z16 ile başlayan motorlarda fan çalışma derecesini düşürmek mümkün değil değil mi?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de baktım bulamayınca bir bilene sorayım dedim. Teşekkür ediyorum. O zaman z16 ile başlayan motorlarda fan çalışma derecesini düşürmek mümkün değil değil mi?

bildiğim ve anladığım kadarıyla mümkün görünmüyor.hatta şöyleki düşük dereceli termostat takan yabancılar bile fan çalışma derecesine müdahale edemediklerinden bahsediyor yabancı forumlarda...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Böyle durumda en mantıklı çözüm bir devre anahtarı takmak gerekli görüldüğünde elle manuel devreye sokmak başka çare yok sanırım.