opelin Net Ne Diyor

idam olsun mu? olmasın mı?

• Evet çünkü

Oy: 25 78.1%
  • Hayır çünkü

Oy: 7 21.9%

• Kullanılan toplam oy
    32

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
idam kurtuluş olur her gün işkence yapıp sonra geberteceksin
idam geri gelirse 80 lere geri döneriz artık herkesi tecavüzcü diye asmaya kalkarlar

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Adam asmak yasal olarak o kadar basit değildir, ayrıca 80 döneminde şakır şakır adam mı asılmış? İdam süreci anlatılanların aksine basit bir şey değildir, eski usule göre (aklımda kaldığı kadarıyla) mahkeme zanlıyı yargılar, deliller doğrultusunda mahkeme idam kararı verir, zanlının avukatı kararı temyize gider, orada da karar değişmezse, dosya Yargıtay'a onaya gönderilir, Yargıtay kararı doğru bulup onayladıktan sonra cumhurbaşkanının onayına sunulur, cumhurbaşkanı da onayladıktan sonra sanırım bir de resmi gazetede yayınlanması vardı. Bütün bu süreç aşıldıktan sonra suçlu idam ediliyordu. Bu süreç (avukatın başarısına bağlı olarak) bazen çok uzun yıllara yayılıyordu. Yani mahkeme idam kararı verdi diye suçlular hemen ertesi gün idam edilmiyordu.
Hapishane olayında Nadir'e sonuna kadar katılıyorum. Devlet suçluları boğa besler gibi beslememelidir, gerekirse taş ocaklarında, kömür ocaklarında yani suçun durumuna göre ağır işlerde çalıştırılmalıdır. Eğer günümüzde olduğu gibi suçluların cezaevinde yan gelip yatmalarına müsaade edilirse ceza evleri kışın dolar, yazın kısmen boşalır.
Bir diğer durum da, bir suçlunun cezasının diğer suçlular tarafından verilmesi yanlış. Ne yani tecavüz suç da, adam öldürmek veya hırsızlık yapmak suç değil mi? Ayrıca cezaevindeki bütün suçluların can güvenliğini sağlamak devletin sorumluluğunda değil midir? Bir suçlu hangi yetki ile başka bir suçluya ceza kesebilir ki? Bu duruma resmen dinime küfreden Müslüman olsa bari denmez mi?

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
idam cezasının olduğu zamanlarda kaç tane tecavüz-cinayet işeyelen kişi idam edilmiş ki bundan sonra edilsin..

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adam asmak yasal olarak o kadar basit değildir, ayrıca 80 döneminde şakır şakır adam mı asılmış? İdam süreci anlatılanların aksine basit bir şey değildir, eski usule göre (aklımda kaldığı kadarıyla) mahkeme zanlıyı yargılar, deliller doğrultusunda mahkeme idam kararı verir, zanlının avukatı kararı temyize gider, orada da karar değişmezse, dosya Yargıtay'a onaya gönderilir, Yargıtay kararı doğru bulup onayladıktan sonra cumhurbaşkanının onayına sunulur, cumhurbaşkanı da onayladıktan sonra sanırım bir de resmi gazetede yayınlanması vardı. Bütün bu süreç aşıldıktan sonra suçlu idam ediliyordu. Bu süreç (avukatın başarısına bağlı olarak) bazen çok uzun yıllara yayılıyordu. Yani mahkeme idam kararı verdi diye suçlular hemen ertesi gün idam edilmiyordu.
Hapishane olayında Nadir'e sonuna kadar katılıyorum. Devlet suçluları boğa besler gibi beslememelidir, gerekirse taş ocaklarında, kömür ocaklarında yani suçun durumuna göre ağır işlerde çalıştırılmalıdır. Eğer günümüzde olduğu gibi suçluların cezaevinde yan gelip yatmalarına müsaade edilirse ceza evleri kışın dolar, yazın kısmen boşalır.
Bir diğer durum da, bir suçlunun cezasının diğer suçlular tarafından verilmesi yanlış. Ne yani tecavüz suç da, adam öldürmek veya hırsızlık yapmak suç değil mi? Ayrıca cezaevindeki bütün suçluların can güvenliğini sağlamak devletin sorumluluğunda değil midir? Bir suçlu hangi yetki ile başka bir suçluya ceza kesebilir ki? Bu duruma resmen dinime küfreden Müslüman olsa bari denmez mi?
bu dedikleriniz ancak filmlerde olur zaten böle bir şey olsa şuan bunu tartışıyor olmazdık

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
idam çözüm değil...
Harita dünya üzerindeki tecavüz oranlarını gösteriyor...
Bu ülkelerin çoğunda idam var ama gördüğünüz gibi işlenmeye devam ediyor...
Her gün keşke öldürülsem diye yalvaracakları cezalar verilmeli bazı suçlara... onu da ayrı bir başlıkta tartışabiliriz... ya da tartışmayalım +18 içerik olur... :rolleyes:
weightedinternationalrape2011.jpg

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ya arkadaş memleket öyle bir duruma geldi ki artık içinden çıkılmaz bir hal aldı. Hadi idam etmeyelim... hadım etmeyelim... iyi de ne yapalım biz bu adamlar ile? bugün adam kızın birini alıyor araca sonra araçtan atıyor oda yetmedi kafasının üzerinden ezip geçiyor. Ne yapalım? şimdi böyle adamlara? oda yetmedi. Engelli akli dengesi yerinde olmayan bir kıza tecavüz ediliyor. Buna ne yapalım? Tutup bu adamların derilerini canlı canlı yüzmek gerek ama buda olmuyor...

Yeminle içinden çıkılmaz bir hal aldı. Sokaklara çıkamaz isek, minibüslere binemez isek, toplu taşıma araçlarını kullanamaz isek, aracımızla tek başımıza yolculuk edemezsek ne yapacağız bilemiyorum ki...

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Unutulmamalı ki onlarda birer anne, babanın çocuğu. Araştırmalar gösteriyor ki ceza olsada suç oranında anlamlı bir azalma yok. O zaman iş ailede bitiyor. Yapılacak yek şey eğitim ve sağlıklı bireyler yetiştirebilmek. Bugün bazılarının medeniyet, özgürlük diye tanımladığına Akif cevap veriyor işte: medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar!

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bu dedikleriniz ancak filmlerde olur zaten böle bir şey olsa şuan bunu tartışıyor olmazdık

Ben 12 eylül dönemini bizzat yaşayanlardanım, o yıllarda hem üniversite de öğrenciydim hem de devlet memurluğu yapıyordum. Aramızdaki fark ben o günleri bizzat yaşadım sen ise duyduklarınla yorum yapıyorsun. Bir hukuk adamı taraflı karar verebilir, bu onun vicdanına kalmış birşeydir, bir kişinin yaptığı hata herkese mal edilemez. Bak günümüzde hukuk adamları farklı kararlar verebiliyor, peki bu duruma ne diyorsun?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
idam çözüm değil...
Harita dünya üzerindeki tecavüz oranlarını gösteriyor...
Bu ülkelerin çoğunda idam var ama gördüğünüz gibi işlenmeye devam ediyor...
Her gün keşke öldürülsem diye yalvaracakları cezalar verilmeli bazı suçlara... onu da ayrı bir başlıkta tartışabiliriz... ya da tartışmayalım +18 içerik olur... :rolleyes:
weightedinternationalrape2011.jpg

Deniz bu tabloda tecavüzün en yoğun olduğu ülkeler belirlenmiş, hepsinin ortak noktası ne? Bana göre tek ortak nokta eğitim seviyesi. Kalitesiz ve yetersiz eğitim seviyelerinin hüküm sürdüğü ülkelerden ne bekleyebiliriz ki? Bu ülkelerde yaşayan insanlar hangi ülkelere iltica etmek için can atıyorlar?