opelin Net Ne Diyor

idam olsun mu? olmasın mı?

• Evet çünkü

Oy: 25 78.1%
  • Hayır çünkü

Oy: 7 21.9%

• Kullanılan toplam oy
    32

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Suçlar artmıyor bence .............

uzun lafın kısası, idam cezası bugün gaza gelir kabul edersin yarın çok başka bir sebeple başına gelir sende çekersin.
silivri ceza evi büyük dahada büyütüyorlar atsınlar içeriye çeksin cezasını. ha diyeceksin bu adamlar içeride ekmek elden su gölden yaşıyorlar biz bakıyoruz diyorsun, doğudaki çoğu ile zaten batı bakıyor çokta dertli bir durum değil.

devlet emekliye senede 50tl zam yapacak ama hastane ücreti 12,5 yapacak hay maşallah

hep arkamızda sağolsunlar

Yıl olmuş 2015, bizler müslüman bir ülke olarak halen suç ve suçluyu tartışıyorsak bu ayıp zaten bize yeter de artar bile. Evet medya tespit ettiği haberleri sakız gibi sündürüp duruyor, peki basına yansımayanlar ne oluyor? Her suç basına yansıyor mu? Çok değil bir saat kadar evvel sokaktan yükselen çığlıklar üzerine pencereye koştum, bir adam bir genç kızla kavga ediyordu, genç kız çığlık üzerine çığlık atarken adam son derece rahattı. Komşum telefona sarılıp polisi aradı, polisin arandığını fark eden adam genç kızı bırakıp gitti, ekip arabası da olaydan yarım saat kadar sonra gelebildi. Bu en basit bir tespit.
Memlekette adam gibi adalet olsaydı, iktidardakiler sık sık adalete müdahale etmeselerdi bu tür olaylar yaşanır mıydı? Allah korusun ailenden birine biri zarar verse ne yapardın? Olmayan adalete güvenip her şeyi kabullenir miydin yoksa kendince intikam almanın yollarını mı arardın?
Hapiste yatanlar tüketmemeli aksine üretimde yer almalıdır, üretimde yer alsınlar ki bir meşgaleleri olsun, boş duran adam domuzluk düşünür.
Bir çalışanın birkaç boşta gezeni finanse etmesi ülkeyi yöneten siyasilerin en büyük ayıbıdır, biraz daha fazla oy almak için yapılan her tür yardıma son derece karşıyım, benim rızam olmadan benden aldıklarını başkalarına dağıtan siyasilere hakkımı helal etmiyorum, hiçbir zaman da etmeyeceğim.

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
Tamamda savaş abi ben adeltsizliğin veya verilen cezaların az veya yeterli olmamasını tartışmadım, idam cezasına karşıyım dedim, allah, peygamber, din adına öldürülen, susturulan insanlara müdahele edenler ise cennete gidecekler değil? "allah'ın verdiği canı allah alır." öldürenler cehenneme. hangisi doğru?

şu konuda bir çalışma gerçekten güzel olurdu hapishane yatma yeri yerine bir işletme fabrika kursunlar çalıştırsınlar üretim yaptırsınlar bi işe yarasınlar yedikleri lokmaları haketsinler.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hamza, normal şartlarda Allah'ın verdiği canı hiçbir kul, hiçbir gerekçe ile alamaz tezini her zaman sonuna kadar savunan bir kişiyim, ama bir kişi suç makinesi olmuş ise, seri cinayetler işlemiş ise, acımasızca-canavarca duygularla can almış ise o kişi artık insan olarak tanımlanamayacağı için idamını desteklerim. Ama birisi kaza ile birisinin canını "istemeyerek" almışsa, yaptığı işlemden dolayı bin kere pişman olup vicdan azabı çekiyorsa, bir daha suç işlemeyeceğine dair kuvvetli izler varsa o kişinin idamına ben de karşıyım, zira bu suçlular ıslah olur. Bu tür suçlulara gereken cezalar verilir, kişi ceza çektiği sürece izlenir, ıslah olma durumuna göre cezasında indirimler yapılabilir (mesela ABD'deki sistem gibi, adamlarda idam da var, erken tahliye de). Siyasiler sık sık oy için "genel af" çıkarırlarsa, hapishaneler dolu diyerek adi suçlular tutuksuz yargılanırsa, onun bunun yakını diye en alt seviyeden cezalar verilirse, verilen cezalar gereksiz yere ertelenirse, mahkemede takılan eğreti bir kravat bile iyi hal nedeni sayılırsa bizler de mevcut adalete güvenmez, ne kadar çağ dışı olursa olsun idamı destekleriz.

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
senin düşündüğün amerika onların düşündüğü iran.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Allah'ın verdiği canı Allah alır kelimesi şu anda şu düzen içinde sadece kelime olarak kalıyor. Şimdi ki düzen ise Allah'ın verdiği canı ben çatır çatır alırım. Sonra yakalanır isem pişmanım derim sonra da iyi haldir şudur budur sonra birde af çıkar kaldım yerden devam ederim mantı var.

Bu ülkede idam istenmekte ama idam yasasını çıkaracakların bir korkusu da bir gün vatana ihanet suçundan dolayı urgan benim boynum da olur mu korkusu var
( Bu düşüncem hiç bir kişi kurum ve siyasi olguyu kapsamıyor geneldir.)

Şimdi konuyu açtık açmasına ama bu ülkede idam çıkmaz. O da gün kadar açık. Biz de idam istiyoruz ama Avrupa Birliği ülkesi olmamızdan dolayı olmuyor şeklinde açıklamalar da sadece laf olsun diye söylenir.

Başka zamanlar da rest çekiyoruz değil mi? ;)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben idam ve kıssas taraftarıyım ve evet oyumu verdim,Ammmmmaaaaaa!!!
bu sırf Allahın helak ettiği bir kavim gibi zengine ayrı fakire ayrı,tanıdık eşe dosta ayrı millete ayrı yasa olacaksa değişen birşey olmaz. mesela APo PKK muhattap değil islamın gereği devlete ayak kaldıran yol kesenin cezası çaprazlamasına ayak kol kesme diyorum buyursunlar madem Kuran idam diyebiliyorlar Allahın yasasını önce bunlardan başlasınlar, idam yanında diyet kıssas gelmeli bu millet toplum zıvanadan çıktı sırf millet mi? onu size bırakıyorum. Evet yasa gelsin ammmaaaaa tüm kesime taaa en baştan en aşağıya kadar uygulansın adilce.kimseye torpil ayrım olmadan varmısınız? varmılar?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben idam ve kıssas taraftarıyım ve evet oyumu verdim,Ammmmmaaaaaa!!!
bu sırf Allahın helak ettiği bir kavim gibi zengine ayrı fakire ayrı,tanıdık eşe dosta ayrı millete ayrı yasa olacaksa değişen birşey olmaz. mesela APo PKK muhattap değil islamın gereği devlete ayak kaldıran yol kesenin cezası çaprazlamasına ayak kol kesme diyorum buyursunlar madem Kuran idam diyebiliyorlar Allahın yasasını önce bunlardan başlasınlar, idam yanında diyet kıssas gelmeli bu millet toplum zıvanadan çıktı sırf millet mi? onu size bırakıyorum. Evet yasa gelsin ammmaaaaa tüm kesime taaa en baştan en aşağıya kadar uygulansın adilce.kimseye torpil ayrım olmadan varmısınız? varmılar?

Abim senden önceli yorumum da belirttim. İmlek benim boynuma geçer korkusu var işte ;)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamamda savaş abi ben adeltsizliğin veya verilen cezaların az veya yeterli olmamasını tartışmadım, idam cezasına karşıyım dedim, allah, peygamber, din adına öldürülen, susturulan insanlara müdahele edenler ise cennete gidecekler değil? "allah'ın verdiği canı allah alır." öldürenler cehenneme. hangisi doğru?

şu konuda bir çalışma gerçekten güzel olurdu hapishane yatma yeri yerine bir işletme fabrika kursunlar çalıştırsınlar üretim yaptırsınlar bi işe yarasınlar yedikleri lokmaları haketsinler.
Hamza Kardeşim,düşüncelerine sonuna kadar saygılıyım,lakin onun özgürlüğü başkalarının özgürlüğünü kısıtlıyor canına mal oluyorsa burda onun canının değeri bence sıfırdır. Allah Kıssasda hayat var derken toplumda bu kıssas idam gibi yasalar öncelikle toplumun huzuru içindir.Yani kısaca anlatabildiğim kadarı ile ; mesela terörstler yol kesenler ayak kaldıranlar toplumun huzurunu bozanlar için çaprazlamasına kol ve bacak kesimi nedir? o adam dilense kimse para vermez bu onun için rezillik sürünmektir, suçu böylece tanınacaktır,bakan haaa bu adam terörst yol kesen eşkiyadır diyecektir,veya hırsızlık yapmış ise kolu kesilecek haaa bu hırsız denecektir,işte hal böyle olunca onlar bunu yaparken on defa düşünür ve o işi yapmakdan caydırılır,diğerinde idam ise korkutucu özelliği vardır,zaten kıssas olaya göre geriye kalanın ondan hakkını alma yoludur bu maddi destek(aileye vs) gibi olayları alır. Neyse ben burda tüm Kuran ve had cezalarını yasaları anlatmayacağım, olay şudur şu mevcut durumda hiç birşey adil olmadığı gibi caydırcı etkisi de yoktur.Zaten Had cezasının amacı caydırıcılık düzeni korumaktır yoksa islam devletlerinde bırakın osmanlıda kaç kelle gitti Allaha aşkına? çünkü toplum emri bil maruf annehil münkerini yapıyordu,bugün olaylar tecavüzler oluyor toplum kaçıyor bana dokunmayan yılan bin yaşasın hakimiyetinde. İşte burda kıssas had cezası gelirse ilk 10 kelle gittikden sonra ülkede durum düzelir önemli olan caydırıcıktır.Zaten Allahın yasası veya idam gelse had gelse olacakda budur.Ammmaaaa birileri ülkeyi kaşıyor sırf bunun için ahlakı asayişi bilmem neyi çökertiyor ve şeriyata zemin hazırlıyor onu bilemem ama şu anki mevcut ülkenin geldiği hal ancak bunla islah olur diyorum.

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunlar Kuran ayeti ve dediğim gibi okuyun,işte maksat toplumun huzuru asayişi sağlamaktır,

Ey imân edenler, cinayetlerde, öldürülenlere karşılık katillere kısas uygulanması, size yazılı bir kanun haline getirildi, farz kılındı. Hür bir maktûle karşı, hür bir kimseye, maktul bir köleye karşı bir köleye, maktul bir kadına karşı bir kadına kısas uygulanır, ölüm cezası verilir.
Ancak, maktûlün velisi, kardeşi tarafından kısas cezasından, vazgeçilen; ödeyeceği diyetin de bir kısmı bağışlanan kimseye, Kur’ân’ın ve sünnetin hükümlerine İslâmî kurallarla örtüşen örfe, hakkaniyete uyularak, diyetin tahsilinde kolaylık gösterilmeli, sıkıştırılmamalı, katil de maktûlün tarafına süründürmeden, eksiltmeden diyeti güzellikle ödemelidir.
Bunlar, sizden öncekilere konan kurallara göre, Rabbinizin cezaları hafifletmesi ve rahmetinin, merhametinin tecellisidir. Kim bundan sonra, bu hüküm ve emirlere uymayarak haddi aşarsa, onun için can yakıp inleten müthiş bir azap vardır.
Bakara 178
Ey akıl ve vicdan sahipleri, kısas cezasının uygulanmasının gayesi hepiniz için, toplum için güvenli bir hayat teminidir. Umulur ki Allah’a sığınarak emirlerine yapışır, günahlardan arınıp, azaptan korunur, kulluk ve sorumluluk şuuruyla, haklarınıza ve özgürlüklerinize sahip çıkarak şahsiyetli davranır, dinî ve sosyal görevlerinizin bilincinde olursunuz.
bakara 179