Sağ taraftan gelen "luk luk" sesi

BN7150

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
2010 model Astra J aracım var. Araç yaklaşık 3 yıldır bende. Aracı 2 yıl kadar ses anlamında sorunsuz kullandım. Ancak daha sonra sağ ön lastik kısmından setlerde ve çukurlarda tıpkı konu başlığına yazdığım gibi "luk, luk" diye ses gelmeye başladı. Yakın arkadaşım araç tamircisi olduğundan kendisine gösterdim, amortisörde problem olabileceğini söyledi. Bende değiştirmişken her ikisini de değiştireyim diye sağ ve sol amortisör alıp taktırdım. 3-4 gün problem olmadı, sonrasında sağ taraftan aynı ses gelmeye devam etti. Bu kez çıkma bir amortisör aldım, 1 hafta kadar onu sorunsuz kullandım ama ses tekrar gelmeye başladı. Tabii aldığım ilk amortisörüde garantiden değişime yolladım. Çıkma amortisörde ses yapmaya başlayınca garantiden yeni gelen amortisörü taktım ve yine beni 1 hafta kadar ancak idare etti.

Bu arada bu ses lastik yere düştüğü anda geliyor. Yani sete çıkarken sorun yok, ancak setten biraz sert indiğinizde veya sağ teker çukura düştüğünde ses geliyor.

Neyse daha sonra amortisör yaylarının bindiği plastiğin eskimiş olduğunu gördüm ve bu plastiği, z rotunda problem olmadığını söylemelerine rağmen z rotunu, amortisör üst takozunu değiştirdim. Bununla birlikte orjinal amortisör alıp onu da taktım. Bu kez 3-4 ay problemsiz aracı kullandım. Ancak son 1 haftadır aynı ses yine gelmeye başladı. Yeniden amortisör ve z rotunu yeni alıp değiştirdim. Ancak ses yine kesilmedi. Zaten ses takıntım var, fena şekilde arabadan soğudum.

Bu sesi nasıl gidereceğiz bilmiyorum. Sökülen z rotunu rot balanscı dahil bir çok kişiye gösterdim sorun yok deniliyor. Amortisör üst takozunu soruyorum problem yok diyorlar. Amortisörde de problem olduğunu zannetmiyorum. Olsa bile neden 1 haftada bozuluyor?

Yani olay benim gözümde çok karmaşık. Acaba aracı satıp kurtulmam dışında tavsiyeleriniz var mı? Bu ses neden geliyor olabilir?

Amortisör, z rotu, amortisör üst takozu ve amortisör yaylarının bindiği plastikten gelmediğine eminim artık. Zaten ses amortisör sesi değil. Luk luk diye vuruyor, sinir oluyorum gerçekten.

Herkese teşekkür ediyorum şimdiden ve keyifli sürüşler diliyorum.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu lokurtu için J kasalarda ilk gelen serilerde şikayetler olmuştu. Sonradan düzeltildi diye hatırlıyorum. Amortisör üst takozundan kaynaklıydı aklımda kaldığı kadarıyla.
Google'da "Astra J amortisör ses lokurtu" diye aratırsanız bu şikayetleri ve çözüm için yapılanları bulursunuz.
Yetkili servislerde bununla ilgili tamir prosedürü bellidir. Olmadı yetkiliye gidin.

zihni444

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorunla bende iki ay uğraştım astra g sağ ön tekerden lukurtu şeklinde ön iki amortisör değiştim z rot değiştim olmadı takozları değiştim olmadı sonra yabancı sitelerde amortisör montajını izledim amortisör bilyeli kulenin takılma yönünün olduğunu fark ettim tekrar söktük baktık bilye tamters istikamette değiştirdim taktık çok şükür ses kayboldu

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorunla bende iki ay uğraştım astra g sağ ön tekerden lukurtu şeklinde ön iki amortisör değiştim z rot değiştim olmadı takozları değiştim olmadı sonra yabancı sitelerde amortisör montajını izledim amortisör bilyeli kulenin takılma yönünün olduğunu fark ettim tekrar söktük baktık bilye tamters istikamette değiştirdim taktık çok şükür ses kayboldu

Arkadaşa katılıyorum benim astra g aracımda da sağ tarafta aynı ses var gösterdiğim kişiler amortisör kulesinden dediler. Muhtemelen sizde de böyle bir sıkıntı var.

oktay ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim astra h da aynı. lak luk ses geliyor acaba amortisör bilyesini değiştirsem kesilir mi bilmiyorum. anladığım kadarıyla bu bilyeyi takmakta bir yetkili işi.

zihni444

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilyanın üstünde çentikli yer var o çentik yayın alt ucuna bakacak takıldığında çoğu dikkat etmiyor ben o şekilde taktım düzeldi ses

maverick

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı problem benim başıma da gelmişti fakat amortisör takozu ve amortisör değiştirilerek çözülmüştü

YSJ_GSİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sesin sebebi amortisör takozu veyatta z rotu büyük ihtimal amortisör takozudur. Corsa D lerdede çok sık rastlanan bi problem 6 ayda bir takoz değiştiriyorum desem yalan olmaz.

serdarssss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde aracım corsa d, bende kendi aracımda hem amortisör takozu sorunu yaşadım hemde luk luk sesi yani z rotu.. Şimdi kendi tecrübelerime dayanarak söyleyeyim; amortisör takozunda direksiyonu sağa sola çevirdiğiniz zaman bir yay sesi duyarsınız tak tak tak yay sanki bir yere takılarak hareket ediyormuş gibi ses yapar ve evet maalesef değiştirmeme rağmen ufaktan gelen ses hâlâ var. Bu luk luk sesi bende de yaklaşık 3 4 ay önce oldu ve ustama götürdüğümde direk teşhisi koydu Z ROTU dedi ve değiştirdik ses kesildi çok şükür. Fakat opellerde ses konusunda maalesef bir sıkıntı mevcut. Ön takımda her bölgeden ses gelme potansiyeli her modelinde mevcut.. Bendeki sorun bu şekilde düzelmişti fakat siz z rotunu iki kez değiştirmişsiniz. Takılan parçaları bence bir gözden geçirmek gerek tekrardan

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dostum montaj videosunun linkini verirmisin, bir bakayim. Yakinda bende degistirecegim

U8816 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi