vectra b saat tarih sıfırlanması !!!

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
tolga sistem düzeldimi ? :)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar tam bir haftadır yolbilgisayarı artık resetlemiyor ethem abinin resimde gösterdiği parçaları değiştirdim ve sorun kalmadı.ethem abi teşekkür ederim

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hadi geçmiş olsun :)

aycan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimkinin rakamları silik acaba komplemi değiştirmem gerekiyor,yoksa sadece ekran değişebiliyormu

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizdeki sorun farklı tamir ettirebiliyorsanız yapın yoksa değiştirin forumu aratırsanız bir sürü konu var

brkhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru stop etmeden önce debriyaj ve frene basılı olarak kontak kapat, kesin çözümdür. kullanma kılavuzunda da yer alıyordu yanılmıyorsam.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
:eek:

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu sorunu kontak şalterini değiştirerk cözmüştüm

M.BZK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konu bi çok arkadaşımızın başına gelen bir sorun konu lütfen sabitlenebilir mi acaba(tabi çözebilirsek);

arkadaşlar aracım 97 model vectra cd.bir çok 97 model cd lerde olduğu gibi benim aracımda da yol bilgisayarının saat ve tarihi 3-5 güne bir sıfırlıyor (tarih:1-1-94 saat :0:00) araştırmadığım yapmadığım şey kalmadı sorunu bulamıyorum bugüne kadar yapılması gerekenler ve yaptıklarım şunlar;

-yolbilgisayarını söktüm parçalara ayırdım hatta ekranı devreden ayırdım tekrar taktım nasıl topladın demeyin yaptım işte:) oksitlenebilecek soket bölümünü alkol ile sildim devreleri temizledim.(bunları yaptıktan sonra %20 ölü piksel vardı onlar da düzelmiş oldu % 100 olarak hemde)

-aracın aküsünde hiçbir problem yok 72 amper mutlu akü ölçtürdüm vs.

-şarj dinamosu sağlam ölçüldü o da

bunların hepsine baktım sorun görünmüyor neden sıfırlar bu yolbilgisayarı arkadaş deli olacam ya :mad:

sadece tek bir ayrıntı dikkatimi çekti o da tam kontağı kapatırken sıfırlayışına şahit oldum kontakla alakalı olabilirmi ya da başka bir yer gözden kaçırdığım ne var ustalarımızdan yardım bekiyorum teşekkür ederim.

arkadaşlar ethem abinin sayesinde tamamen ona ait tesbitler doğrultusunda aşağıdaki elektronik parçaları değiştirerek bu sorunu da hallettik.buradan ethem abiye sonsuz teşekkürler
bbkug.jpg

2 adet kondansatör(100 mikrofarad ve 330 mikrofarad) ve 1 adet 4000mhertz lik kristal.
değiştirirken çok dikkatli olalım ekrana giden bant şeklindeki kablolara zarar vermeyin elektronik bilgisi olan birine yaptırın tavsiyemdir

SONUÇ: Bir aydan fazladır kullanıyorum 3-5 güne bir sürekli sıfırlayan tarih ve saat artık sıfırlamıyor.vectra b lerde kronik olan bu arızanın sebebide tespit edilmiş oldu

bbl40.jpg

bbl54.jpg

kolay gelsin
selamlar. aynı problem bende de var. handi kondansatör ve kristali değiştirdiniz. şimdiden tşkler