Vectra C z16xe Triger Seti v Debriyaj Balatası Değişimi

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 1.6 04 model ve 138 binde..Aracı aldığımızda 118 binde idi..Triger setini aldığım gibi değiştirdim..Fakat ustanın hatası mı diyeyim; triger makaralarından biri yalpalayarak dönmeye başladı...Ben de tekrar orj GM triger seti aldım ve benden önceki sahibinin debriyaj balatasını değiştirdiğinden de emin değilim...120 binde bir baskı-balata larının değiştini okumuştum servis cetvelinde..Haliyle debriyaj setini de değiştirmek istedim ve SACHS marka set aldım...Bitip bitmediğinden de açıkçası emin değilim.. Araç bağırıyor ama gitmiyor..5. viteste anca 120 yapıyor, devir 2500lerde iken..Geri viteste ort 30-45 derecelik eğimlerde aracı geriye hareket ettirmekte zorlanıyorum..

1-)Bu şikayetler balatanın bittiğini mi gösterir yoksa motorun karakteri midir?...

1500 km önceye kadar da motor yağı, tüm filtreler, bujiler, antifriz, su radyatörü, arka ve ön süspansiyonlar, ateşleme bobini, benzin pompası,v kayış seti değişti...Bu bakım ve onarım zamanına yakın olması açısından triger ve debriyaj setini de değiştirmek istiyorum.

2-)Teoride tebriyaj balatası bitmişse eğer pratik olarak yeni debriyaj setiyle karşılaştırmada pratik farklar nelerdir?Değişimden sonra aracın kullanışı nasıl değişecektir?Ayrıca GM şanzıman yağı aldım..Değiştirmek sorun olur mu?

Benim özel olarak dikkat etmem gereken durumları paylaşırsanız çok memnuniyet duyarım...Debriyaj ve triger seti mühim bir mesele..Şimdiden vakit ayırıp yorum yazanlara teşekkür ederim...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim arabaların triger değiştirmesimi zor yoksa ustalarmı salak anlamadım. bizim arabanın trigerini aldığım çocuk değiştirmiş ama usta gergi bilyasının vidasını yalama takmış. tekrar bizde değiştirdik. allahtan motoru yemedik dua ediyoruz. ama baskı balata olarak luk öneririm size. pamuk gibi yumuşacık...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g'dede luk kullandım vectradada luk kullanıyorum. hiçbir sorunum olmadı. zaten orjinali luk diye biliyorum...

Bedri Baki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serdar, vectra 5. viteste 2500 devirde iken 120 basıyor mu emin misin. 3500 devir olmasın o. Ben ancak 3500 devir civarında 120'ye ulaşıyorum. Kullandığım tüm araçlar ortalama 3000 devirde 100-110 basıyordu.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet Bedri Abi...Yani 2500-3000 ler arası..Zaten araç çok yakmasın diye yüksek viteslerde ama düşük devirlerde seyir ediyorum genelde..Ben de bundan şüphelendim...Araçta 260 ibre var en azından 200 yapması lazım zorlanmadan..Gitmemesini de plaka bitmesine yorumluyorum

Bedri Baki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de genelde 3000 devir ve 100-110 km civarında kullanıyorum ama araç sollamaya başladım mı 150-160 rahat görüyor. Fazlasına da gerek yok zaten :)

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
210 kadar yapmıştım ben lpgde :)

gençsin daha arıza olmadan tavsiye ile ustalara para saçma :)

debriyaj balatası 10bin km dede biter 250bin km dede biter o işler öyledir, tavsiyeye bakarsan radyotörleride değiştirmeni tavsiye ediyorlar bozulmadan değiştirmenin esprisi yok.

bence güzel bir usta bul kendine yoksa daha çok harcatırlar :)

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hamza abi; Vectra C ordinaryusu olarak konuya temas etmen çok iyi oldu :rolleyes: Radyatörü titizlikten değiştirdim, biraz kirli ve böcekten çer çöpten dolmuştu gözenekleri..Klima radyatörü de yeniydi..Yenilensin istedim...Debriyaj konusunda söylediklerine katılıyorum ama mesele orda..Benim araç da LPG li ama 200 çok uzak şu an Hamza Abi..

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
hea değiştirdiği halde mi halaa gitmiyor