Yağ değişimini kendin yapmanın faydası

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
................. sehpa üstündeyken kimse araca zarar veremez...........

Jant hırsızları sadece ön tarafa sehpa konmasına kızarlar :maden:.

Önemli bir soru: Yağ değişimini kendileri yapan arkadaşlar motordan çıkan kirli yağı ne yapıyorlar? ;)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Önemli bir soru: Yağ değişimini kendileri yapan arkadaşlar motordan çıkan kirli yağı ne yapıyorlar? ;)

ben traktörün deposuna ve pancar motorun deposuna aklıma geldikçe yarımşar litre ekleyerek bitirmiştim :D bir defasında baktım yağ siyahlaşmamış (5000 km kullanmıştım) traktörün yağıda eksikti ona doldurmuştum.
doğrusu atık yağcılara teslim etmek tabi yada sanayideki tamircilerden birine vermek.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hm valla işin güvenlik boyutu ayrı. dışarda bırakılan araç en azından güvenlik kameralı bir yerde olsa daha iyi.bir de jant hırsızlarının tam yağın boşaldığı o gece görmesi ihtimali de düşük.

daha önce motosikletimin yağını değiştirmiştim o ve şimdiki yağ bir biriktirme kabında duruyor. onları nereye vereceğimi tam kararlaştırmadım henüz.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elınıze saglık , en guzelını yapmıssınız . Bende 7 bın KM sonra yagımı, yag fıltremı kendım degıstırecegım , ya bir pitnige gittigimde yada kapımın onunde , sehpaya falan da gerek duyacagımı sanmıyorum , 2 adet parke taşı benım araç için gereklı olan yuksekligi bana verecektır dıye dusunuyorum :)

Yag hakkında bir sorum olacaktı , su anda aracımda mobil 1 tam sentetik 0-40 new lıfe motor yagı bulunmakta ve bu yagların degısımının 50 bın km de 1 oldugunu duydum , acaba ne kadar dogrudur ?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayatta yapacak daha önemli işler olmasa, kendime iş çıkarmak için bir gece boyunca akacak bir avuç yağ için bu uygulamayı yapardım ;)

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eline emeğine sağlık hocam, bence kendi aracının ustası olmak güzel birşey.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
hocam emegıne sağlık aracın bakımını bız yaparız sıra bekletmeyız randevu verırız arkadaşımız nazımız gecer:)

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elınıze saglık , en guzelını yapmıssınız . Bende 7 bın KM sonra yagımı, yag fıltremı kendım degıstırecegım , ya bir pitnige gittigimde yada kapımın onunde , sehpaya falan da gerek duyacagımı sanmıyorum , 2 adet parke taşı benım araç için gereklı olan yuksekligi bana verecektır dıye dusunuyorum :)

Yag hakkında bir sorum olacaktı , su anda aracımda mobil 1 tam sentetik 0-40 new lıfe motor yagı bulunmakta ve bu yagların degısımının 50 bın km de 1 oldugunu duydum , acaba ne kadar dogrudur ?

Aslında sehpaya çok gerek yok ancak benim araba yere o kadar yakın ki normal düz satıhta motorun altına elimi dahi uzatamıyorum omzum girmiyor.
Ayrıca Youtube'ta gördüm kimisi aracın bir tarafını kaldırıma çıkarıp yükseltip karter tıpasına ulaşabiliyorlar.

50bin km beklemeni kesinlikle tavsiye etmem. Hatta onu 2'ye böl, 25bin , 4'e böl 12,5bin km dahi çok. 10bin km'yi fazla geçirme derim.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayatta yapacak daha önemli işler olmasa, kendime iş çıkarmak için bir gece boyunca akacak bir avuç yağ için bu uygulamayı yapardım ;)

:) Yanlız bu işlemde harcadığım toplam zaman net 1/2 saat. Ki onun çok daha fazlasını servise git gel yapsam harcıyorum. gece boyunca duran araç zaman almıyor ki, hatta o esnada işlerime ve özele çok daha kaliteli zaman ayırabiliyorum.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eline emeğine sağlık hocam, bence kendi aracının ustası olmak güzel birşey.

Teşekkürler. Bu arada bu işlemi yaparken karşılaştığım çok önemli birşeyi daha iletmek istiyorum:

YAĞ FİLTRESİNİ ÇIKARIRKEN ACAYİP ZORLANDIM CUNKU BİR ÖNCEKİ SIKIŞTA ACAYİP SIKMIŞLAR.

Yağ filtresini çıkarırken akla karayı seçtim. Benim araçta yağ filtresi elle zor ulaşılan bir yerde ve önceki servis "yerinden gevşeyip çıkmasın diye" (!) çok aşırı sıkmış. Filtre üzerinde Mazda yazmış: Sıkılaştıktan sonra 1/6 tur cevirin demiş. Ama eminim önceki servis 2/6 hatta 3/6 sıkmıştır, eminim. Ben bir daha yağ filtresini bile kimseye sıktırtmam.