Yağ konusu castrol magnetech

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada her şeyin bir yolu yormadı var. Ve yolu yordamı neyse o şekilde davranmak gerek. Mesela otomatik araçların yağı değişmez derler... değişir efendim hemde bal gibi ama bir çok kişi daha değişmez diye biliyor... bende bu arkadaşlara ve değişmez diyen ustalara pes diyorum.

Bu konu yine maksimum faydaya giriyor. Cem Yılmaz'ın son gösterisinde bir esprisi var diyor ki: Artık Japonlar, Türkler için kullanma klavuzu üretmeyi bıraktılar. Neden? Çünkü okumadıklarını biliyorlar. 7-8 dilde yazılan kullanma klavuzunun en arkasında Türkçe bölümünde bi çan çin çon yazıyor, yani Türkçesi: Bi aç kapa, düzelir... Dünyanın parasını verip, hatta kimi zaman olmayan parayı geleceğimizi ipotek ederek bankadan çekip aldığımız aracımızın kullanma klavuzunu dahi okumayıp, sağda solda bu böyle dedi, benim ustam şöyle doğru dedi diyoruz. Halbuki, söz konusu otomatik şanzımansa, klavuz açılır ilgili bölüm bulunur 60 bin mi, 80 bin mi öğrenilir ve yağ değiştirilir, sorun hallolur... Böylece, fişşşekk gibi çalışan şanzıman çat diye kilitleyip, bin liralarla ifade eden sıkıntılar açmaz. Şimdi hep kötüler gibi bi hava oluşturmuş olmamak adına, manuel şanzıman yağı değişir mi konusunda gerçekten uğraş vermiş ve sıkıntıyı gerçekten mantıklı biçimde çözmüş arkadaşları tebrik ediyorum. Link aşağıda...

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=40960

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bazı ustalarda yağ konusu sabittir. kendi kullandığı yağ veya elinde olan yağ kesin en iyisidir ya da yağların hepsi aynı hepsi bir varilden konulur derler. ama nedense o yağı kullandığında motor sesinde hararet sesinde vs değişiklikler olur. bunlar tecrübe ile kazanılan deneyimler. benim tercihim mobil. aracı ilk aldığımız zamanlar serviste gm konuluyordu ancak son 6-7 yıldır mobil kullanıyoruz ve memnunuz.

birtanyildiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bazı ustalarda yağ konusu sabittir. kendi kullandığı yağ veya elinde olan yağ kesin en iyisidir ya da yağların hepsi aynı hepsi bir varilden konulur derler. ama nedense o yağı kullandığında motor sesinde hararet sesinde vs değişiklikler olur. bunlar tecrübe ile kazanılan deneyimler. benim tercihim mobil. aracı ilk aldığımız zamanlar serviste gm konuluyordu ancak son 6-7 yıldır mobil kullanıyoruz ve memnunuz.

yakın zamanda bir yağ mağduru olarak katılıyorum size :) özellikle bizim buralarda benzinli arabaya 10-40 konur diye bi fikir oluşmuş tüm ustalar(?) aynen devam ediyor burdan. yok kullanma klavuzu abi falan derken anlatamıyoruz :)

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar malzemeyi kendiniz alın sadece işçilik ücreti verin derim. hem daha uygun olur hemde istediğinz malzemeyi kullanırsınız.. ben şahsen öyle yapıyorum.

bu yağ değişiminde mobile dönüyorum nasipse

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Gm 5w 30 decos 2 motor yağı benzin ve LPG li araç için uygun mudur?

MSTFANK34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OPAL yetkili servisi, GM DEXOS 2 5-30 motor yağını benzin+lpgli aracım için kullandı... demekki uygun.... tabiki biraz tuzlu :)

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OPAL yetkili servisi, GM DEXOS 2 5-30 motor yağını benzin+lpgli aracım için kullandı... demekki uygun.... tabiki biraz tuzlu :)

Tuzlu olan yağın kendisi değil, servisin kuvvetle ihtimal garantideki aracınızı mecburen getireceğinizi bildiği için istediği fiyat uçuk... GM 5 30 Dexos 2 yağın şu an piyasa satış fiyatı 50 TL dir. Nerden mi biliyorum, dün aracımı yağ bakımına soktum ve dizel astra da aynı yağı kullandım, ordan...

MSTFANK34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tuzlu olan yağın kendisi değil, servisin kuvvetle ihtimal garantideki aracınızı mecburen getireceğinizi bildiği için istediği fiyat uçuk... GM 5 30 Dexos 2 yağın şu an piyasa satış fiyatı 50 TL dir. Nerden mi biliyorum, dün aracımı yağ bakımına soktum ve dizel astra da aynı yağı kullandım, ordan...

araç garanti kapsamında değil.. özel servis mi yoksa yetkili servis mi ikileminde kaldım. tercihimi yetkili servisten yana kullandım.5 litresi 150 tl. arada çok fark var.. sizin ki de orjinal mi acaba??? piyasaya güven pek yok.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç garanti kapsamında değil.. özel servis mi yoksa yetkili servis mi ikileminde kaldım. tercihimi yetkili servisten yana kullandım.5 litresi 150 tl. arada çok fark var.. sizin ki de orjinal mi acaba??? piyasaya güven pek yok.

Şimdi orjinal diye bilinen Almanya dolumudur, Dexos 2 standartıdır. Türkiye dolumu da elbette ki orjinal ve Dexos 2 standartıdır. Yağ konusunda ne kadar hassas olduğumu daha önceki mesajlarımdan anlayabilirsiniz. 5 litrelik kutularda gelen Almanya dolumunun şu anda piyasa fiyatı 75 tl dir. 4 litrelik Türkiye dolumu olandan fiyat farkı da zaten 1 litre fazla olmasıdır. Öte yandan, 150 tl ye Motul, Liqui Moly, Mobil 1 in araca uygun olan bütün yağları alınabilir. En pahalısı da 125 lira civarındadır. 150 tl aşırı pahalı.... Üzgünüm...