Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

limnili

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

aracım bu hafta yine bir haftalığına serviste. daha önce orta konsoldan gelen çıtırtıların kesildiğini yazmıştım. nasıl bi işlem yaptıklarını söylemediler. fren kaliperleriyle ilgili sesler yeniden başlamıştı ve bu sefer burç konusunu servis şefine açtım ama pek oralı olmadı. merakla cumartesiyi bekliyorum. emniyet kemerlerinden gelen sesler konusunda da bi haber bir tavırları var.sanki hiç şikayet gelmemiş gibi davranıyolar.ilk defa duymuş gibiler. kimse gitmiyomu servislere "bunlar ötüyo abicim " diye acaba :) bu arada ön camdaki sensörlerin koruyucu siyah kapaklarının da çok hareketli oldugunu söyledim. ilgileneceklerini söylediler. bu arada 50000tl ye alınmış bir aracın şekil yapçam diye yarı deri döşeme yapılan  koltuklarının emniyet kemeriyle sürtünmesinden gıcır gıcır sünger sesi gelmesi konusuna hayretle bakıyorum. servis şefi de hayretle baktı zaten. "evet abi cosmo larda bu  oluyor, çözümü de yok" dedi. keşke donanımlı araç alcam diye kasmayıp enjoy alsaymışım. en azından içim daha az acırdı. neyse  servis dönüşü durumdan haberdar ederim. neler çözülmedi, neler çözülemedi :) herkese keyifli forumlar

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Deri bakim urunu kullanin, benim aracta gicirti sesi yok. Buyuk ihtimalle bundan dolayi olmadi gicirti.

magu76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Istanbul'da bu sesler konusunfa cozume ulasanlar hangi serviste ulastiklarini yazabilir mi? Lokurtu seklindeki sesler icin Atakoy opeldeki arkadas kesif sonrasi amortisor calisma sesi dedi (belki oyledir ama emin olmak isterim) kapilardaki ses problemi ile ilgili ise ayar problemi olamayacagi woylendi slikon sikip sea giderildi. Fakat ertesi gun tekrar cikmaya basladi gicirtilar. Ve bazi yollarda ses sinir ediyor ki yeni bir arabada fitiller neden ses yapar anlamis degilim. 

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kapı gıcırtıları şayet kapı fitilleri tozluysa ortaya çıkıyor. Zamanla fitillerin yıpranmasıyla ortadan kalkıyor. Astramda benim başıma gelmedi ancak Corsa D aracımda ilk zamanlar ses yapıyordu. Çok fazla tozlanabilme ihtimali olan yerlere (plastik aksam, kapı fitilleri gibi) silikon sprey sıkmamanızı tavsiye ederim, gıcırtıların artmasına neden olabiliyor.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thejazz link' Alıntı:
Kapı gıcırtıları şayet kapı fitilleri tozluysa ortaya çıkıyor. Zamanla fitillerin yıpranmasıyla ortadan kalkıyor. Astramda benim başıma gelmedi ancak Corsa D aracımda ilk zamanlar ses yapıyordu. Çok fazla tozlanabilme ihtimali olan yerlere (plastik aksam, kapı fitilleri gibi) silikon sprey sıkmamanızı tavsiye ederim, gıcırtıların artmasına neden olabiliyor.

+1

Silikon sprey her plastik türünde başarılı sonuç vermeyebiliyor ve çok tozlanan bölgelerde tozu üzerine çekip gıcırtıyı arttırabiliyor.
Aracını tozdan arındırma imkanına sahip olmayan kimseler silikon spreyi danışmadan kullanmamalı.

Benim araçlarım da toza maruz kalır ancak elimden geldiğinde gün aşırı bakım/temizlik yaparım bu yüzden benzer gıcırtılar genelde araçlarımda oluşmaz.

magu76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thejazz link' Alıntı:
Devamlı kullanılan kapı yani şöför kapısı çok fazla ses yapan kapı olması da dediğiniz gibi tozdan kaynaklı sanırım. Ben her akşam temizlemeye razıyım yeterki ses gelmesin de geliyor susturamıyorum sesi. Artık kafaya fazla takmayıp kendiliğinden geçmesini beklerim bende :)

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Örnek vereyim, yağmurlu havalarda aracınızda tek bir gıcırtı sesi duymazsınız, kapı fitilleri ile alakalı.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1700 km diyarbakır-izmir 2 gün sonrada
izmir-tedirdağ gidiş geliş 1300 km
herhangi bir gıcırtı ya da zırıltı sesi duymadım :)

magu76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Fitillerden gelen sesi kendi aracimda cozdum. Eger ayni problemi yasayan varsa ayrintili olarak  anlatabilirim. Fitillerden gelen ses arkadaslarinda dedigi gibi toz kaynakli ve camlarin ust tarafindaki fitillerin kanallarindan geliyor. Hatta deneyeniniz oldumi hic bilmiyorum ama kapiar kapali iken aracin disindan camlarin ust kismina citalarin oldugu kisma bastirirdaniz gacirti gelir. (eger problem varsa.) O kismi mat arac ici temizleme sutu ile tozdan arindirdim ve ses yok artik. Yazdiklarinizi iyice okuyup tecrube edince anladim ki kaliper sesi benim aracimda da var. Istanbulda bu sesi cozebilen bir servis var mi varsa o servisten bu sorun hakkinda bilgis i olan sorumlunun adini verebilirmisiniz?

limnili

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar merhaba. 1 hafta sonra arabamı servisten aldım. fren kaliperi sesine yönelik  yeni bir operasyon yaptıgını söyleyen ustam bir daha bu şikayetimin hiç olmayacağını söyledi. SES AYNI şİDDETTE DEVAM EDİYOR. sol kapıdan gelen takırtı devam ediyor(bu sadece benım aracıma özel bi ses :) ) emniyet kemeri sesi sürücü tarafında yok denecek kadar azalmış fakat yolcu tarafında karakteri değişmiş ve artmış. yükseklik mekanizması yumuşak ve daha kaygan artık.(ne uyguladılar bilmiyorum zeytinyağı, gress yağı ,bebe yağı, güneş yağı ?? !! ) .bu arada kesmeyi başardıkları orta konsoldaki karbon çerçeveden gelen çıtırtı sesi TEKRAR BAşLADI!. bu konuda da tebrik ediyorum servisi. izmirde bu işten anlayan gerçekten tanı koymayı ve sorunu çözmeyi bilen bi servis var mı arkadaşlar? lütfen yardıM edin. şimdiden teşekkürler