Astra alsam mı beklesem mi?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla hocam devir ekonomi devri.çok şükür 80 bine dek çıkabilirim Sıfır bile alabilirim şu an ama o kadar para vermek içimden gelmiyor.bahsettiğim iki arabada Donanım farkı var,evet sport direksiyon çok iyi ama afl de ayrı bir dünya.arada 6-7 bin TL ye dek fark var.genelde tek sürüyorum arabayı,Yaşadığım yer Yokuşlu değil beni üzmez diye düşünüyorum.zaten 1.6 atmosferik Astra h kullanıyorum onun gibi yürüyorsa benim için yeterli.55-57 civarı dopdolu,dizel ve vergisi düşük bir araç.diğer yandan sport 1.6 Aklımı çeliyor ama 1 litre bile az yaksa benim için kardır.dizel golf bakıyorum 1.6 ,astradaki enjoy doluluğunda ama 70 den Başlıyor.linea'da 1.3 motoru gördüm ilk vites ağır ama sonrasında araç çok iyi yürüyor.

Ben de bundan önce 1.6 115 H kasa kullanıyordum. 1,3 Turbo beslemeli + daha yüksek torklu olduğu için yer yer daha keyifli ve etkili atmosferik motordan. Elbette üst devirler atmosferiğe göre çok sağır ve keyifsiz ama çoğu dizelde olduğu gibi devir sona geldiğinde yığılmıyor araç. Hızlanmaya devam etmiyor ama yığılmıyor da. Bu yönünü ve turbo boşluğu (neredeyse hiç) olmamasını çok beğeniyorum. Öte yandan. Sabırlı bir kullanım + bir depo ile 1000 km'yi geçebiliyorsunuz.

Yalnız bir de şu var: Zaman zaman insan agresif kullanım isteyebiliyor, performans bekliyor ve 1.3'ten sıkılabiliyor onu da belirteyim. Biraz sabır işi yani. :)

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şartları değerlendireceğim ama yeni kasa çıksa bile 1.6 ların fiyatı düşmez gibime geliyor.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
ben atmosferik araçları her zaman daha zevkli bulmuşumdur. motorun küçük olması her zaman az yakıt anlamına gelmiyor. araç ortalama 1400kg.. büyük motor bence her açıdan avantajlı. motor daha az yorulacak. daha az yorulduğu için daha rahat olacak.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hyundai motorlarının yakıt tüketiminde sınıfta kalması çok komik geldi, i20 1.4CRDI ile uzun yolda 100-110 civarı bilecik-istanbul arası 3.6 litre yakıt tüketimi ile gittik dönüşte yol bilgisayarını sıfırladık çünkü düğün sebebiyle şehir içinde çok dolanmıştık...sıfırlanmış verilerle 130-140 civarında seyrederek 4.1 litre ortaslama yakıt tüketimiyle istanbuldan geri geldik. Accent Era 1.5CRDI inanılmaz bir güce sahip, o da aşağı yukarı 0.2 litre oynama ile yakıt tüketim verisine sahip. I30 otomatik gerçekten çok yakıyor şehir içi 8 litre altını görmez ama manul olanı 6.5 litreyi çok rahat görüyor, gaza yumuşak basarak 6 litreyi görür...

Gel gelelim araba tavsiyesine. REC hoca iyi tespitler sunmuş. Astra 1.3CDTI gerçekten yılın motoru olmanın getirileriyle birlikte çok az yakarak o motor hacmine göre iyi güç sunmasıyla meşhur motor. Eğer yazılım konusunda bir ilerleme kaydedildi ise Astra J 1.3CDTI bir yazılımla 1.6dizel havasına ulaşıyor. Yazılımla sakin kullanımda 1 litre civarı düşüş gözlemlenirken gücü hissederken 2-3 litre fazla yakarak farklı bir arabaya binme hissini yakalıyosunuz. Benim öneri listem mantık-keyif oranına göre aşağıda bulunuyor.

1) Astra J 1.3CDTI (yazılım yapılabiliyorsa) / Vergi avantajı + Yakıt tüketimi + hafiften gazlamada keyifli sürüş
2) Seat Leon 5F 1.2TSI / Aşırı hafif kasa(1100kg civarı) / Yakıt tüketimi / 1.4T astra ile kafa kafaya performans / piyasadaki fiyat performans oranı en yüksek C sınıfı araba, az paraya çok araba yani
3) Seat Leon 5F 1.4TSI FR / Aşırı hafif kasa/ Gücüne ve performansına göre çok iyi yakıt tüketimi / standart donanımları muazzam
4) Astra J 1.4T / LPG takılma imkanı bulunmakta. LPG uyumsuz zırvalıklarını es geçelim, aynı motoru taşıyan insignia fabrikasyon LPG sistemi ile satılıyor.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Konu hort gibi olacak ama şu andaki aracımı satıp (Astra Classic III Essentia Konfor Paketli 40000 km'de) Astra K kasa Enjoy donanım 1.4 150 beygir +Plus paketi ile şu andaki aracımla neredeyse aynı donanıma sahip oluyor.. Fakat, sizlere aklıma takılan birkaç sorum olacak.. Şimdi bu 1.4 150 beygirlik motorun komple alüminyum olduğu söyleniyor eğer aracı alırsam bu motora Lpg uygulatmayı düşünüyorum alüminyum olduğundan ileride bir problem yaşar mıyım? Aracımı değiştirmek mantıklı olur mu? Bir de bazı bayilerin elinde kalan 2015 model, J kasa, 1.4 140 beygirlik Sport donanımda 0 km araçlar var.. Bunlara Lpg uygulamasının sorunsuz olduğunu duydum.. Kendimi çok karmaşık bir durumun içinde görüyorum, yardımcı olursanız sevinirim..

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Günceldir...

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Güncel.....

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insignia makyajlanınca 180 hp'den 170 hp'ye düşmüştü. sdi motor diyorlardı. direk enjeksiyon. bunlara lpg uygulamaları yüksek meblağlı oluyor diye biliyorum.
onun haricinde magnezyum alaşımlı subap kullanıldığı için lpg olmuyor diyorlarsa astra j'de aynı şekilde magnezyum alaşımlı subap kullanıyor...

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim.. Şu anda Astra K'nın kasası, Astra J'nin ise motoru cezbettiriyor.. Eğer Astra K'ya Lpg uygulanabiliyorsa K kasa için Ankara içindeki tüm bayileri tek tek gezerim.. Uygulanmıyorsa boş yere o kadar para vermeyelim.. Tek merak ettiğim mesele bu...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim.. Şu anda Astra K'nın kasası, Astra J'nin ise motoru cezbettiriyor.. Eğer Astra K'ya Lpg uygulanabiliyorsa K kasa için Ankara içindeki tüm bayileri tek tek gezerim.. Uygulanmıyorsa boş yere o kadar para vermeyelim.. Tek merak ettiğim mesele bu...

K kasada J kasada kullanılmış olan 1.4 turbo motor kullanılmaya devam ediyorsa eğer lpg ile uyum sorunu yaşanmamalı. ülkemiz şartlarına görede gayet güzel bir motor seçeneği birçok açıdan...
eğer onuda direk enjeksiyona geçirdilerse lpgye bulaşmayın derim maddi manevi sıkıntılı olur