Biraz uzun ama okuyun lütfen,çok zor durumdayım...

enoman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.izlesene.com/video/arabalar-astra-h-ariza-isigi-yanmasi-sorunu/2411767

• Üstte linkini verdiğim videoda da görebileceğiniz gibi arkadaşlar 2005 Opel Astra H 1.6 Twinport aracım motor birazcık ısınıp rölantide bekledikten sonra çekişi iyice düşüyor,gaza basınca motor arıza ışığı yanıp yanıp sönüyor,gazdan ayağımı çekince ise arıza ışığı sabit kalıyor,tabi bu sadece olayın başlangıç noktası.
  • Ayrıca motordan sürekli tır tır sesler geliyor,sanki sübaplar vuruyormuş gibi,bugün İkitelli sanayide Opel özel servisine götürdüm,Tech 2 cihazını bağladılar tam 15 tane arıza çıktı,hepsini sildirdim.(Silindir 1-2-3-4 tekleme dahil)(Beyin bozuk mu diye de sordum,''Hayır'' dediler.
  • Bu sefer eve gelirken İngiliz anahtarı şeklinde olan arıza ışığı yaktı,acaba bu ne demek?Bunu da hiç yapmamıştı...
  • Ayrıca araçta çok fena su eksiltme var,araca her bindiğimde 3-4 litre su ekliyorum.Araç LPG'li ancak son 1 aydır sürekli benzinde kullanıyorum sorunlar biraz düzelir diye ancak araç su eksiltmeye devam ediyor.
  • Bu arada dediğim gibi araç sıkışık trafikte felan rölantide beklerken egzostan da pat pat diye sesler geliyor.Bugün ilk defa yine böyle ışıklarda beklerken araba iyice titredi titredi kendi kendine stop etti.(Ateşleme bobini 10 gün önce orjinaliyle değişti.)Allah'tan zorlaya zorlaya çalıştırdım da rezil olmaktan kurtuldım.(Bir de araç eskiden LPG'de çıktığı yokuşu bugün benzinde dahi çıkamadı.)
  • Usta yarım motor yapılacak,kurum temizliği yapılacak,emme manifoldu da temizlenecek,gaz kelebeğine de bakarız dedi.Çırakta sanırım katalizör de tıkalı dedi.Sonuç itibariyle 800 lira dediler,ancak kurtarmaz ise komple yaparız o da 1500-2000 lira arası dediler.
  • Aracı 75000'de aldım şu an 106000km'de ancak 1500 km'de 1 lire yağ eksilttiğini de söylemeliyim.Sanırım araç yağsız kaldı ve biz bunu geç farkettik.Çünkü aldığımızdan beri araç sürekli yağ eksiltiyor ve bu gitgide artıyor.
  • Velhasıl kelam arkadaşlar galericinin üçkağıdıyla(Aracı takas yoluyla aldık,çok detaylı incelemedik,aldığımızın 2. günü lambda sensörü değişti ve komple bakıma girdi araç 2000tl masraf yaptık,km'nin orjinalliğinden dahi şüpheliyim.)Kötü montaj LPG birleşince motor ölmek üzere hale geldi sanırım,(Araç LPG'de sürekli sorun çıkardı,10-12 kez LPG'ciye gittim geldim,her seferinde bir yerini yaparken diğer yerini bozmayı ihmal etmediler.)
  • Durum bu arkadaşlar.Her neyse benim takıldığım nokta şu acaba bu yanıp sönen ışığın sebebi nedir ve neden aracı iyice çekişten düşürmektedir?Ben motor yapılsa dahi bu sorunun gideceğine inanmıyorum, sorunun elektronik olduğunu düşünüyorum.O anahtara benziyen ışığın sebebini de merak ediyorum.Bir de sizce bu sorunlar silsilesinden yarım motorla kurtulabilir miyim?Sizlerin yardım edebileceğinizi düşünüyorum.Bu kadar uzun yazdığım için hepinizden özür diliyorum ancak gerçekten aracım şu an berbat durumda ve çok acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Saygılarımla...

Son düzenleme:

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok gecmiş olsun videoyu ve butun yazıklarınızı okudum.. o anahtar ısıgı benım arabayı her acısımda da ortaya cıkıyor ama araba calısdıgı anda kayboluyor sızınkıde oylemı yoksa calısdıkdan sonra devam edıyormu ?? ve diğer vıdeodakı yanıp sonen sımge ıse ben uzun yol yaparken 5vıtesden bırden 4 e dusurmek zorunda kaldım o sırada sızın aracınızda oldugu gıbı aynı durum basıma geldı ve gaz kesti araba ,demek ıstedıgım sızdemı o sıra vıtes dusurdunuz eger oyleyse kapatıp calıstırınca normal hale gelıyor kompresör rahatlıyor aracı kapatınca ama gercekden işiniz çok zor .. Aracın yağ sevıyesını felan keske kontrol etseydiniz ...hala yag kacırıyorsa arabaya kaldırıp motorun altındakı keçelere bakabılırsınız belkı oradan kacırıyor olabılır eger oyleyse ,100 tl cıvarı bır masrafı var sadece... Birde aracın orjınal km olduguna emın mısınız galerıcıden aldım demıssınız , bu ısı galerıcıler cok yapıyor km düşürme giibi veya önceden aracınızın plakası degısmıs mı ? bunları tam olarak bılıyor musunuz ?

enoman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah razı olsun kardeş,hemen cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.Anahatar ışığı malesef bende kaybolmuyor,bugün öğleden sonra bi yandı,bi daha da sönmedi.O yanıp sönen arıza ışığı ise eskiden dediğiniz gibi aç kapa yapınca düzeliyordu,şimdi ise hemen yapıyor bir daha da gitmiyor,aracı hep öyle bayılmış bir şekilde kullanmak zorunda kalıyorum.Yürümüyor yani.Yağ keçesine de bi baktırıyım,hiç bi usta bunu önermemişti ama inşallah öyle basit bi sorundur ama bana motor köfte gibi geliyor.Aracın km'sine gelince en son yetkili servise 70000 bakımına girmiş gözüküyordu aldığımızda da km'si 75000'di şüphelenmedik ve plakası da aynı ilk sahibinden itibaren hiç değişmemiş ama ben yine de galerici olduğu için içimde bir şüphe hala var,özellikle sürekli yağ eksiltmesi beni mahvetti.2 yıldır ağız tadıyla 1 gün kullanamadık aracı malesef,hep sorun hep sorun...

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlıyorum siizi daha önceden sahte km felan bır arac almısdım cok basımı agrıttı ve gecelerı uykum kacıyordu nasıl böyle bır kazık yedim diye ama fazla takmaya gerek yok, arabanıza gıttıgınızde kaputu bır kaldırın V kayısının hemen altındakı demir butun parcalara yukardan bı bakın yağ tabakası felan varmı dıye böyle ince kurumuş yag tabakası varsa kesin keçelerden kacırıyor olabilir bunun nedine ıse daha oncekı sahıbınden motora asssagıdan bırsey carpmıstır sert bı sekılde ondan olabilir.. O diğer sonmeye ısıkta ise birde şunu deneyin akünün kutup baslarını sökün .. Hem sokmusken kutup baslarınada sıcak su dokup kurulayıp yenıden takın o sekılde o arıza ısıkları söner ... Belkı sönerse durum duzelebilir buda bir ihtimal... Bunları deneyin bakalım ne olucak cünkü o ekranda cıkan ısaretler bence elektronık bır arıza gibi geliyor.. Eger olmassa Maslak otosanayısınden OPC servisi var tanıdıgım orayada bır ugrayıp sorabılırsınız.. Su kaynatmasınıda büyük ihtimal radyatörden yapıyordur contası yıpranmıs olabilir yada dıger ıhtımal radyator kapagının dıslerı atmısdır hararet yapıyor havası verebılır daha oncelerden basımıza gelmısdı cunku...

enoman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bu dediklerinizi not alıyorum üstad,bunları tek tek ustaya gidip sorucam,yalnız Maslak bana çok uzak gitmek istesem de aracın bu haliyle imkansız gibi,çünkü ben K.Çekmece'deyim ve bugün kendimi İkitelli'den eve kan ter içinde zor attım düşünün yani,motor can çekişiyor.Bir de şansımı bize yakın Beşyol'daki bir ustada deniycem bakalım o ne diyecek,tanıdık bi abimiz tavsiye etti.Allah sonumuzu hayır etsin!
Size de ilgi ve alakanızdan dolayı çok çok teşekkür ederim,geçen gün yağmur yağarken hararet ışığını yaktı desem inanır mısınız?Gökten yağmur yağıyor ve ben sağda solda su geziyorum,sırılsıklam ıslandım.O yüzden hararet ile ilgili önerileriniz benim için çok önemli.Ben de hikaye çok ,yazsam roman olur derler ya o cinsten ,araba yüzünden çöktüm nerdeyse,o derece yani...

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rica ederim ne demek keske elımden baska bırseyler daha gelsede işinizi hallettsek.. Bakalım siz ustaya genede sorun ama harareti araba ya radyatör delinmiştir su kacırır yada kapagında problem vardır...Bunlar yuzundn hararet yapar..Birde su olabilir radyatorun onundekı fan arıza yapmıs ise motor suyunu sogutamaz ondan dolayıda su kaynatabılır , arabayı calısırken on ızgaradan gorunur o fan bırde ona bakın dönuyormu yada donerken hangı aralıklarla kesıyor kendını.. İyi haberlerinizi beklıyorum :)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hararet , yağ eksiltme , mekanik sesler ve patırdama sanki üst kapak contası ile beraber kapağında gözden geçirilmesi gerek gibi .Soğutma suyunda balçıklanma varmı? yağı suya karıştırma olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsin bir ihtimal.Ama dediğim gibi uzaktan ancak bu kadar.

enoman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@ern1402
Üstad o silinen arızalardan biri de fanın geç açmasıydı,onu hatırlattığınız iyi oldu,radyatörü de kesinlikle kontrol ettirmeliyim anlaşılan.Bi ilerleme kaydedebilirsem buraya kesinlikle yazacağım ama biraz umutsuzum.Saygılar...
@Respect
Motor yağ çubuğunu çekince balçık gibi desem ne dersiniz?Hem de yağı yeni değiştirdiğim halde.Soğutma suyu neresi oluyor pembe olması gereken su mu?

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun, bence sanayi sanayi gezmeyin, çok paranız gider probleminiz de çözülmez, Eski Tatilyayı Geçince sağda Avrupa Opel yetkili servisi var oradan randevu alıp aracınızı birde orada baktırın , Yaklaşık on gün önce rölanti problemi ile ilgili gittiğimde Çok yardımcı olmuşlardı, gaz kelebeğini temizlediler , beyne yeni yazılım yüklediler , yazılıma para almadılar , temizleme işine 33 tl aldılar , Girişte Ahmet bey var benim araçtan bahsederseniz hatırlar , Sakarya dan 2001 vectra gelmiş o tavsiye etti dersiniz .

enoman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@mucipoz
Teşekkür ederim ilginiz için,acaba başka fikri olan arkadaş yok mudur?