Corsa D Okuma Lambası

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımdaki tavan aydınlatmasının ilk hali aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere kendine hayrı olmayan bir aydınlatmaydı.

Jk1EzY.jpg

2015 yılında Litvanya'dan almıştım yeni okuma ve tavan aydınlatmasını lakin hep şikayetçi olduğum vakit sıkıntısından dolayı daha dün takabildim. Lambamızın piyasadaki adı Astra H okuma lambası olarak geçiyor temin etmek isteyenler servislerden yada çıkma parça satan dükkanlardan temin edebilirler.

Rn84Eo.jpg

Önce tebeşir ile kesilecek yerin ölçüsünü alıp tam merkeze aldıktan sonra maket bıçağı ile döşemenin ilgili yerini kesip lambanın yuvasını açtık. Lambada tavana sabitlemek üzere 2 adet vida bulunuyor bu vida delikleri tavan döşemesi kesildikten sonra karşımıza çıkıyor fotoğraftan görebilirsiniz. Ayak aydınlatması için çektiğim kablolar da gene fotoğraftan görülüyor. Arka ve ön orijinal ayak aydınlatması için gerekli bir konu da açacağım elbette Kimilerine göre kaba ve gereksiz görünebilir ama yaptığım elektrik işlerinde hesapla kitapla uğraşmamak için her zaman kalın kablo kullanırım nasıl olsa BCM den alıyorum elektriği ve elektrik aldığım yerlerde hep sigorta var.

Kablo bağlantısı için gerekli bilgiyi TIS2000 programından öğrenip zamanında arşivime atmıştım. İlgili kabloları diyagramda belirtildiği şekilde elektrikçiye bağlatarak montajını gerçekleştirdik.

Montaj bittiğinde (Toplamda yarım saat civarı sürdü işlemler) hoş bir sürpriz beni bekliyordu. Eskiden tavanda kullandığım 41mm lik cree led artık araç çalışıp kapılar kapandığında ambiyans lambası olarak kısık şekilde çalışıyordu.

vjAloD.jpg

Okuma lambası olarak T10 kullanılmış. Elimde bulunan bir çift T10 ledi idareten takarak denemek istedim ve sonuç.

EPWBb9.jpg

Okula lambası üzerinde bulunan tuşların aydınlatmaları da konsoldaki tuşlarla aynı renkte ve ilgili yerden parlaklığı açılıp kısılabiliyor.

jyra2J.jpg

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam araçların elektrik ve elektronik tesisatlarına özel ilgisi olan kişilere saygı duyuyorum. Mekanik her zaman size yapılacak işi ve yolu gösterir ancak elektrik ve elektronik hayellerinizle sınırlıdır.. Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum ellerinize sağlık.

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Muzaffer hocam elinize sağlık güzel çalışma olmuş