Motor Elektroniği Arıza Lambası Yanıyor

sanctum22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de arıza lambası sürekli yanıyor. Lpg kalibrasyonu yaptırdım ancak geçmedi. 1.2 corsa C.

wqlky

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaz fren yöntemiyle arıza kodunu buldum;

P0170
Yakit kesim sistem hatasi (Bank 1)

yalnız aracı kullanırken hata vermesine rağmen herhangi bi sıkıntı yaşamıyorum ya da bana öyle geliyor :D sizce yetkili servise mi gitmeliyim ya da özel bi servise falan mı gösteriyim ne dersiniz

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaz fren yöntemiyle arıza kodunu buldum;

P0170
Yakit kesim sistem hatasi (Bank 1)

yalnız aracı kullanırken hata vermesine rağmen herhangi bi sıkıntı yaşamıyorum ya da bana öyle geliyor :D sizce yetkili servise mi gitmeliyim ya da özel bi servise falan mı gösteriyim ne dersiniz

Ne yetkili nede ozele gitme. Bilgisayarı olan bi tamirciye git. Tabi lpg ayarı yaptırdıktan sonra.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
afr ayarından olması lazım. sağlam bir lpg ustası sorunu çözer ancak atiker ise bunu söndürmez biraz zor oluyor :D

CEVİK_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra g ler de arıza kodunu cihaza bağlamadan okumak için aracın gaz ve fren pedalına aynı anda sonuna kadar basıyoruz.sonra kontağı ikinci kademeye getiriyoruz.Arıza var ise arıza lambası yanıp sönmeye başlayacaktır.10 defa yanarsa 0 kabul edilir.Sonra artık kaç defa yanarsa o kadar.Örneğin ilkinde 10 defa yandı 0, ikincisinde 3,sonra 10 defa yine 0,sonra 2.Arıza kodu 0302 başına p harfi koyuyoruz.P0302 sonra internetten araştıyoruz.3.silindirde ateşleme problemi gibi.Bu konuda araştırırsanız videolu anlatımları mevcut.

Astra H larda gaz fren yapınca direk arıza kodu çıkıyor

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Yani yorumları okudumda o lamba yanar normal denmiş , amacım kimseyi eleştirmek degil bunu belirtmek isterim ilk olarak .

Araçta emisyon lambası yada motor elektroniği lambası yanıyorsa bu normal değildir bunu biliniz . Bakın normal demişsiniz ancak arıza kodu p0170 çıkmış bu arıza kodu aracın AfR şinde sorun var demek . Eğer bu lamba yandıktan sonra sürmeye devam ederseniz arac yüksek ihtimal subap yakacak ve masraf 1000 tl civarlarında olacak. Hemde aracınızın motoru açılmış olacak . Direk olarak aracınıza LPG kalibrasyonu yaptırın ama bunun icin aracınızı önce benzinde kullanın yaklaşık 250 km , kalibrasyona giderkende aracınız benzinde olsun, eğer tech2 yada opcom varsa aracın O2 sensör gecmisini silin aracı o sekilde kalibrasyona götürün.

Gecmis olsun ama o lamba yanarken arabaya binmeyin...

wqlky

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani yorumları okudumda o lamba yanar normal denmiş , amacım kimseyi eleştirmek degil bunu belirtmek isterim ilk olarak .

Araçta emisyon lambası yada motor elektroniği lambası yanıyorsa bu normal değildir bunu biliniz . Bakın normal demişsiniz ancak arıza kodu p0170 çıkmış bu arıza kodu aracın AfR şinde sorun var demek . Eğer bu lamba yandıktan sonra sürmeye devam ederseniz arac yüksek ihtimal subap yakacak ve masraf 1000 tl civarlarında olacak. Hemde aracınızın motoru açılmış olacak . Direk olarak aracınıza LPG kalibrasyonu yaptırın ama bunun icin aracınızı önce benzinde kullanın yaklaşık 250 km , kalibrasyona giderkende aracınız benzinde olsun, eğer tech2 yada opcom varsa aracın O2 sensör gecmisini silin aracı o sekilde kalibrasyona götürün.

Gecmis olsun ama o lamba yanarken arabaya binmeyin...

lpg de bu hatayı aldıktan sonra aracı sürekli benzinde kullandım, dün lpg kalibrasyonu yaptırdım, ayarlarında bişey yok dedi usta, vitesin alt tarafında bi kapağı açtı bi cihaz taktı, arıza kaydını sildi sanırım böyle binmeye devam et dedi bana, dünden beridir arıza lambam yanmıyor ama dediğiniz gibi içim pek rahat değil, doğru düzgün bu araçtan anlayabilecek bi yere göstericem tekrar yarın bi gün yolda kalmayalım :D aracın AFR sinde sorun olabilir demişşiniz, o ne oluyor biraz açıklayabilir misiniz

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
lpg de bu hatayı aldıktan sonra aracı sürekli benzinde kullandım, dün lpg kalibrasyonu yaptırdım, ayarlarında bişey yok dedi usta, vitesin alt tarafında bi kapağı açtı bi cihaz taktı, arıza kaydını sildi sanırım böyle binmeye devam et dedi bana, dünden beridir arıza lambam yanmıyor ama dediğiniz gibi içim pek rahat değil, doğru düzgün bu araçtan anlayabilecek bi yere göstericem tekrar yarın bi gün yolda kalmayalım :D aracın AFR sinde sorun olabilir demişşiniz, o ne oluyor biraz açıklayabilir misiniz

AFR = Air Fuel Ratio (Hava Yakıt Oranı) AFR lean yani HYO Fakir olursa ki LPG li araçların genel sorunudur, yanma sonu sıcaklığı fakir karışımda çok yüksek olacağından egzost subapları bu aşırı ısıdan dolayı aşınıyor (yanıyor) bununda adı VSR (Valve Seat Recession) dır.

O lamba yanıp aracınız P0170, p0171, p0172 arızası verirse uzun süre kullanmayın, hemen arızayı giderin demek istedim...

wqlky

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım, teşekkür ederim uyarınız için, en kısa sürede halletmemiz lazım bu sorunu o zaman