2008 Opel Astra İçin Bazı Sorular

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Opel dostları.

2008 Model opel astra hb aracım var daha 450 km' de. Size bazı sorularım olacak cevaplarsanız sevinirim.

Araç için boya koruma yaptırmayı düşünüyorum servis gerek olmadığını söylüyor ama kararsız kaldım sizce yaptırmak iyi olur mu?

Araçtan inerken ya da binerken ya da yolda giderken yaylandığı zaman gacır gucur sesler geliyor servise sordum bana araç daha yeni amartisörler kullandıkça yerine oturacak biraz daha kullan kesilmezse getirirsin bakarız dediler. Ne kadar doğru?

Aracın yakıtı şehir içinde 100 km de 10,5 lt. sizce normal mi?

Birde ilk defa sıfır bir araç kullanıyorum motorun kendini açması için kullanımda nelere dikkat etmem gerekir?

Şimdiden teşekkürler...

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle aramıza hoşgeldiniz, profil ayarlarınızdan imza kısmına AD-SOYAD eklemeniz gerekiyor..

arabanız hayırlı olsun, kış aylarına girmeden tabii gidip araç için boya koruma yaptırmanız bence çok faydalı, birde kış aylarından çıktıktan sonra yaptırırsanız, çok güzel olur..

yaylardan gelen gacır gucur sesler bence normal, yani bende Corsa var 2004 model, onda da aynı ses var ama rahatsız edici kadar yüksek değil.. ama yinede kullanın, kafanıza takılırsa servise götürün..

arabanız daha yeni olduğu için yakıtı şuan biraz fazla olabilir, ama kullandıkça düşeceğini zannediyorum..

hiç sıfır arabam olmadı ama bildiğim kadarıyla 4000-5000km.'ye kadar 3bin deviri geçmeyin, ondan sonra ise bir süre 3bin devirin üstünde kullanın arabayı, ozaman motorunuz sağlıklı bir biçimde açılır.. (benim bildiğim kadarıyla, yanlışsam öbür üyeler düzeltebilir)..

tekrar hayırlı olsun arabanız..

devil_berk22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.autoclubturkey.com
Öncelikle aracın hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız günlerde kullan. Boya koruma işlemini iyi düşünmüşsün özellikle sıfır araçlara yapılması gereken ve her yıl tekrar edilmesi gereken bir uygulama. Artık ülkemizde çoğu sıfır araç sahibi aracını aldığı ilk gün sonax, ziebart vb. gibi kaliteli firmalarda boya koruma işlemi yaptırıyor bu hem boyanın ilk günkü gibi kalmasını sağlıyor hemde olucaşacak dış etkenlerin zararlarını en aza indiriyor Ör:kuş pisliği, reçine vs. Yaylardan gelen gıcırtılar ise evet aracın yeni olduğundan dolayı yaylarının oturması gerek zaten 450km olmuş 1000km ye kadar kullan eğer sesler devam ederse servisine götür ve kontrol ettir hatta ustayla test sürüşüne çıkın. Yakıt olarak 10.5Lt gerçekten çok büyük bir rakam 2.0 araçların yaktığı yakıta eşit. Bunun bana göre bikaç nedeni olabilir aracın daha yeni olduğundan dolayı açılana kadar 1-2bin km bu şekil gidebilir veya kullanış tarzından dolayıda olabilir diyeceğim ama bu kadar fazla yakıt harcaman biraz anormal senden doalyı değildir büyük ihtimal. Eğer yakıt probleminde 1-2bin km. kullandıktan sonra bu şekil yakmaya devam ederse tekrar servise gidip bilgisayara bağlatıp sorunu öğrenebilirsin. Motor açarkende aracı hızlı kaldırmaman, devirli kullanmaman gerekir allah muhafaza herhangi bir arıza oluşabilir aksi durumda. Ben bildiklerimi söyledim eksiğim veya hatam varsa diğer arkadaşlar tamamlarlar zaten. Tekrar kazasız günlere...

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

İçimi rahatlattınız.

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben corsayı sıfır aldım 2006 model 1.2 benzinli.. opel odakta arabayı teslim eden adam artık bu arabalarda rodaj süresi olmadığını söledi.. yani kafana göre git dedi.. yinede ilk günlerde fazla basma falan demişti.. bende pek dikkat etmedim o yüzden ve 3000 deviri geçtiğimde çok olmuştur ilk günlerde yada haftalarda diyim... sonuç olarak motorun maşallahı var sorun çıkmadı şuan 35000km de.. yani siz yinede araştırın tabi.. yorumlara devam...

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaylanırken gelen gıcırtılar benım arabamda da vardı özellikle kasislerden geçerken. 4000 - 5000 km ye geldıkten sonra gıcırtı falan kalmadı.

Araç daha yenıyken 3000 deviri geçmemek, ani gazlamamak, ve ani frenlerden kaçınmak önerilir herzaman. bunlar 3-4000 km ye gelene kadar olacak şeyler.Sonra rahatsın.

Yakıta gelince sakin bir kullanıcı iseniz motor açıldıktan sonra 8 - 9 L arasında ortalamada seyredersınız hep...

Yenı arabanız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın..

Bulent_yildiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaylanırken gelen gıcırtılar benım arabamda da vardı özellikle kasislerden geçerken. 4000 - 5000 km ye geldıkten sonra gıcırtı falan kalmadı.

Araç daha yenıyken 3000 deviri geçmemek, ani gazlamamak, ve ani frenlerden kaçınmak önerilir herzaman. bunlar 3-4000 km ye gelene kadar olacak şeyler.Sonra rahatsın.

Yakıta gelince sakin bir kullanıcı iseniz motor açıldıktan sonra 8 - 9 L arasında ortalamada seyredersınız hep...

Yenı arabanız hayırlı olsun kazasız belasız kullanın..

bir sey sorucam ya bende de gtc 1.6T war ama alir almaz deli gibi sikistirmaya basladim ve hala sikistiriyorum araba 4000 Km geldi sence motorda bir sorun olurmu?

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun. Boyama koruma kesinlikle yaptırın derim.

Ben de aracımı mart ayında almıştım 1-2 ay bahsettiğin ses bende de oldu fakat sonradan kesilki, kafana takma derim.

Yakıta gelince kısa mesafe çok kulanıyorsanız bu değer normal bence, mesela bu ay kısa mesafe ben de çok yaptım ve bu arada havaların soğuduğunu da göz ardı etmemek gerekir şu anki ortalamam 10,4. Zamanla daha az, sıcak havalarda daha da az yakacaktır.

Kitapçıkta rodaj süresini 1000 km olarak vermiş ben de onu uyguladım. Size de tavsiye ederim.

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
Aracı alırken opel bayi devirli kullan yeter istediğin gibi kullan demişti.
Opel sahibi ve aranızda olmaktan çok mutluyum...