2008 Opel Astra İçin Bazı Sorular

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar servisi aradım telefondaki kişi çok iyi konuştu aracımla ilgili sorunlarımı sordu. Bende ECU güncellemesini sordum. Bazı araçlar için gerekli olduğunu söyledi benim aracım için gerekli olup olmadığını aracın şasi numarasına bakarak öğrenebileceğimizi söyledi. Aracın biri inip binerken arkadan gelen sesten bahsettim onada bakalım dedi.öğleden sonra için randevu aldım. Akşam serviste neler olduğunu sizlerle burda paylaşırım...

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan, ECU güncellemesi için ruhsattaki motor koduna bakabilirsin. XER*** koduyla başlıyor ise, ECU güncellemesi yapılabilir.

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar servisten yeni geldim.
Şasi numarasına bakarak ECU güncellemesinin gerekli olmadığını söylediler.Almanyadan gelen bazı araçlarda görüldüğünü söylediler o şekilde gelen araçların sahiplerini arayıp servise davet edip güncellemelerini yaptıklarını söylediler zaten bende kullanımda performans düşüklüğü yaşamamıştım.
Arkadan gelen gıcırtıları ustaya sordum oda fabrikada araç üretilirken arka vidaları havada sıktıklarını o vidaların araç yerdeyken tekrar açılıp sıkılması gerektiğini söyledi böylelikle o ses kaybolacak dedi. Aynı sorundan rahatsız olan arkadaşlar servislerini bir arasınlar kullanımla zamanla geçer diye düşünmeyin arkadaşlar usta öyle bişey yok araç yerdeyken vidaların sıkılması gerektiğini 1 saatlik bir işi olduğunu ve yarın saat 14,00 de gelmemi söyledi.
Araç daha 550 km. de ve yakıtı 100 km. de 10,1 lt. yaktığını söyledim kullanımla yakıtın düşeceğinden bahsetti. 1 Hafta önce 10,5 iken bugün bilgisayar 10,1 i gösterdi.
Bu arada arkadaşlar kaputa keçe yaptırmak istediğimi söyledim. Astra h modellerinin hepsinin keçesiz olduğunu servis 230,00 ytl' ye takabileceğini söyledi. Birde yarın serviste vidalar açılıp tekrar sıkılacak benden para falan istemezler umarım...

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şasi numarasına bakarak ECU güncellemesinin gerekli olmadığını söylediler.Almanyadan gelen bazı araçlarda görüldüğünü söylediler o şekilde gelen araçların sahiplerini arayıp servise davet edip güncellemelerini yaptıklarını söylediler zaten bende kullanımda performans düşüklüğü yaşamamıştım.

Demek ki sizin araçta bu güncelleme hali hazırda var. Ancak benim tavsiyem siz gene de başka bir Opel servisini (yakınlardaki) arayıp sorun, çünkü kimse bana şasi numarası falan sormamıştı aradığımda, "Aracınız 2008 model mi? 115 BG benzinli mi? Peki getirin o halde" demişlerdi sadece. Başka bir servisle de teyitleşmekte fayda var.

Arkadan gelen gıcırtıları ustaya sordum oda fabrikada araç üretilirken arka vidaları havada sıktıklarını o vidaların araç yerdeyken tekrar açılıp sıkılması gerektiğini söyledi böylelikle o ses kaybolacak dedi.

Opelimi her ne kadar sevsem de servislerin böyle işkembei kübradan atmasına dayanamıyorum. Ne demek havada sıkılıyordu da, bir de yerde sıkmak lazım. E sıkıversinlerdi fabrikada!! Ayrıca tüm diğer Opel modelleri yerde sıkılıyor da, bir Astra mı havada sıkılıyor? Diğer tüm otomobil modelleri yerde sıkılıyor da bir Opel'de mi havaya kalkıyor araçlar (bilmeyenler için, tüm otomobiller nerdeyse son işlemlerine kadar üretim bandında havada monte edilirler) Lafı güzaf.. "Ya arkadaşım, bu Opel fabrikası biraz mal, böyle bir montaj hatası var ama düzeltilir takma kafana" diyen ustanın elini öpeceğim.

Bu arada arkadaşlar kaputa keçe yaptırmak istediğimi söyledim. Astra h modellerinin hepsinin keçesiz olduğunu servis 230,00 ytl' ye takabileceğini söyledi.

230 YTL biraz çok geldi bana yahu. İşçilik dahil mi hariç mi?

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ECU güncelleme için ankara reis teki servistende sordurdum zaten aracı ordan almıştım ordan teyit ettirdim.
Keçe için işçilik dahil değil ankaraya gidince yaptırmaya karar verdim bende. Bana da fiyat fazla geldi.
Havada sıkma olayına katılıyorum bende senin düşündüğün gibi düşünüyorum.

arzhak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün serviste 1 saatlik işlemin ardından aracın arkadan gelen sesi kesildi. Usta araç düz bir zeminde vidaları gevşetip yağladıktan sonra tekrar sıktığını söyledi. Tekrar ses gelmeye devam ederse gelirsin o parçayı değiştirmemiz gerekebilir dedi. Fabrika hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sordum. Hatadan değil o parçanın fabrikada havada sıkılmasından kaynaklandığını söyledi.

cevdet_mt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı gıcırtı problemi bende de vardı. Bende zamanla geçer diye düşünmüştüm ama geçmemişti. Servise götürdüm, bagaj kapakları gıcırtı yapabiliyor bu modellerede diyip kapıların hepsini yağladılar. Ses geçmedi hatta günler geçtikçe arttı. Tekrar servise gittim başka bir eleman test etti aracımı ve sesin buçlardan geldiğini, bu modellerde bu probleme sık rastlandığını söyledi (adamlar bu modelden çok bunalmış anlaşılan). Servis formunda yazdığına göre "Arka dingil burcu" değiştirilmiş. Ses falan kalmadı.
Arkadan gelen sesleri hallettim ama şimdide torpido gözü civarlarından bir tıkırtı geliyor. Ne bitmedik tıkırtısı, gıcırtısı varmış "bu modellerin" ben anlamadım.

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
Aynı gıcırtı problemi bende de vardı. Bende zamanla geçer diye düşünmüştüm ama geçmemişti. Servise götürdüm, bagaj kapakları gıcırtı yapabiliyor bu modellerede diyip kapıların hepsini yağladılar. Ses geçmedi hatta günler geçtikçe arttı. Tekrar servise gittim başka bir eleman test etti aracımı ve sesin buçlardan geldiğini, bu modellerde bu probleme sık rastlandığını söyledi (adamlar bu modelden çok bunalmış anlaşılan). Servis formunda yazdığına göre "Arka dingil burcu" değiştirilmiş. Ses falan kalmadı.
Arkadan gelen sesleri hallettim ama şimdide torpido gözü civarlarından bir tıkırtı geliyor. Ne bitmedik tıkırtısı, gıcırtısı varmış "bu modellerin" ben anlamadım.

sanırım bu biraz şans işi... ben hayatımda bindiğim en tıkırtısız arabaya biniyorum desem yalan olmaz..

from_anatolia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Opel dostları.

2008 Model opel astra hb aracım var daha 450 km' de. Size bazı sorularım olacak cevaplarsanız sevinirim.

Araç için boya koruma yaptırmayı düşünüyorum servis gerek olmadığını söylüyor ama kararsız kaldım sizce yaptırmak iyi olur mu?

Araçtan inerken ya da binerken ya da yolda giderken yaylandığı zaman gacır gucur sesler geliyor servise sordum bana araç daha yeni amartisörler kullandıkça yerine oturacak biraz daha kullan kesilmezse getirirsin bakarız dediler. Ne kadar doğru?

Aracın yakıtı şehir içinde 100 km de 10,5 lt. sizce normal mi?

Birde ilk defa sıfır bir araç kullanıyorum motorun kendini açması için kullanımda nelere dikkat etmem gerekir?

Şimdiden teşekkürler...

Aynı sorunu ben de yaşadım...
3 aylık arabada...
Sorun dingil burçları ve/veya rondelalardan kaynaklanıyor...

Dingil burçları ve rondelaları birlikte değiştirin sorun çözülecektir...