Araba aynı anda hem benzin hem gaz tüketir mi?

snbastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
aynı pistonda hem gaz hem benzin yanması imkansıza yakındır, çok saçmalar öyle bir durum olursa motor, patlatma dedikleri durum yaşanır... ancak kendi lpg sistemimden yola çıkarak söyleyebilirim ki motorun istediğiniz pistonunda benzin istediğinizde gaz yanmasını sağlayabiliyorsunuz. ama aynı anda tek pistonda hem gaz hem benzin yanmaz... örneğin 1-3-2-4 sıralamasından yola çıkarak sırayla bir pistonda gaz diğerinde benzin yakabilirsiniz 1gaz 2 benzin 3gaz 4 benzin yaparsınız ama o durumda km de 35 kuruş benzin yada 20 kuruş gaz yakan aracınızda 17,5 kuruş benzin ve 10 kuruş gaz yakarsınız ve toplamda 27,5 kuruşluk tüketiminiz olur... konuyla direkt olmasa da ilgili bir konu olduğundan yazdım,,, özetle araba aksi ayarlanmadıkça hem gaz hem benzin aynı anda tüketemez....

mantık olarak haklısınız ama. Voltran marka lpg sistemlerinin ilk sıralı sistem ecularında sinyal kaçırma problemi adı altında bu hata baş göstermekte.

başıma geldiği için biliyorum.Araçta tıkanma olur gaz yemiyor gibi olur bu ara sinyal kaçıran ecu benzinin kaçışına neden olur ve araç turbo bi araç gibi ani tepki gösterir ve devirlenmesi normal akışından daha süratli olur.Yani Ecudaki program hatasından kaynaklı bir sorundur.Hatta bazı sürümlerde Program güncellemesi yapılabilirken bazı sürümlerde ise kaderine terk etme söz konusudur.

Ancak yol.bilg. range göstergesinin azalması Bahadır'ında söylediği gibi beynin olayı algılayışından kaynaklanmaktadır.

Son düzenleme:

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BRC ise ikisi ayndı anda harcanmaz :)
ama çogu markada varmış diye duydum..

Boşuna bağırmadık her yerde..
herkes ucuz kite gitti. yapmayın dedik daha zararlı olacaksıniz diye.. ama sonuç hüsran..

Sizinki hangi marka? Servisinizle görüşün isterseniz..

aytacbasar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla bende pejo 307 vardı onda da voltran marka tup vardı istanbulda servisini buldum ve gosterdım.. aracın 20 liralık bi parcasını değiştirdiler ve arabada sirkinti vardı ortadan kalktı. ama araç benzin yiyor gosteriyordu onu da ögrendim pejolarda bu marka hep aynı seyı yapıyormus, benzin ibresi kendini otomatik olarak iptal ediyormuş ve dibe kadar dusuyormus ama bittiginden değil, gosterge kendini devre dısı bıraktığı için. birde araba ilk çalıştığında belli bir sure devrini bulana kadar benzinde çalışıyormus ve benzin olmadan da çalışmıyor, haliyle de benzinden de yiyor yani..

sarizeybek1907

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
...

Ben de aynı sorunu yaşıyorum arkadaşlar, tabi sorun ise. Gazla giderken benzin az miktardaydı ve yol bilgisayarında azaldı, azaldı 0 a düştü range.

Ama araba gazda idi. Bunun nedeni ne olabilir?

peki 0 a düştüğünde benzin bitti mi peki?

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun benzin ile LPG'nin aynı anda tüketilmesi değil de Menzil hesap hatası olabilir.

Menzil düşse bile sonuçta benzin göstergesi aynı yerde duruyor dimi yani fiilen benzin azalmıyor yol bilgisayarı azaldı sanıyor..

ugurcetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarının menzil kısmı sanki benzinle gidiyormuşsunuz gibi algılayıp düşüyor. Ama benzin ibresine bakın benzinin azalmadığını göreceksiniz. Bende de aynı durum söz konusu. Menzil 0 gösteriyor ama benzin göstergesine baktığınız zaman çeyreğe yakın benzin var.

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki 0 a düştüğünde benzin bitti mi peki?
Hayır, durdurup tekrar çalıştırdım sorun olmadı...

Yol bilgisayarının menzil kısmı sanki benzinle gidiyormuşsunuz gibi algılayıp düşüyor. Ama benzin ibresine bakın benzinin azalmadığını göreceksiniz. Bende de aynı durum söz konusu. Menzil 0 gösteriyor ama benzin göstergesine baktığınız zaman çeyreğe yakın benzin var.
Evet doğrudur...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi de o range değerinin düşmesi benzin tüketiyor anlamına gelmezki. O an depoda bulunan benzin ile o anki kullanım şartlarınızda ne kadar yol gidebileceğinizi gösterir range. Burada depodaki benzin sabit olsa bile kullanım şartlarınız değişken olduğundan range değeri de değişir haliyle. Şehir içi dur kalk yüksek devir vb. durumlarda hızla düşer ama tersine uzun yolda sabit hızla düşük devirlerde normal değerinin 3-4 katına bile çıkabilir. Normaldir ve mantıklıdır...