Aracım 5500 km'de kalan yağ ömrü %20 diyor bunun neyin nesidir?

gkhn6

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Aracım 5500 km'de kalan yağ ömrü %20 diyor bunun neyin nesidir?

Devrim link' Alıntı:
Orada 75.000 mili gecmis araçlar icin yağ tavsiye ediyor, yağın 75000 mil gideceği ile ilgili bir bilgi yok bilginize.
+1

berfe1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracım 2 aylık yeni astra sedan 1.4 active select.
şu an 4bin km de.kalan yağ ömrü %75

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet haklısınız 75000 mil yapmış araçlar için olduğunu bende yeni farkettim. yanlış çeviri  bravoo
ama yine aynı sitede
Mobil 1 Extended Performance oils feature a special formulation that helps to provide outstanding protection during today's longer oil change intervals, and are guaranteed to protect for up to 15,000 miles between oil changes*.

Mobil 1 Extended Performance 5W-30 synthetic oil is made with a proprietary blend of high-performance synthetic base stocks fortified with a precisely balanced additive component system, designed especially to help deliver performance and protection during long service intervals.

bu sadece bulabildiğim daha önceki araştırmalarımda mobil1 sitesinde 40000km gibi rakamları çok iyi hatırlıyorum.
"Yani 6.ayında 7500 lü km lerde iseniz değişecek. Bu tüm dünyadaki otoritelerin ortak görüş bildirdiği bir durum. " yamışsınız. hangi otorite ve nerede yazıyor?? o zaman neden bakım aralığı türkiyede 1 yıl yada 15000km?? sonuçta adam dexos diye 15000km demiş. yağın ömrü konusunda yıl olarak yorum yapmadım.
"Ayrıca hesap etmediğiniz şey 40bin gider dediğiniz yağ her motorda gider mi? Misal olarak a16let olan motor Türkiye de aynı km yi İngiltere de aynı km yi yapar diyorsanız söyleyecek söz yok" sizin yazdığınız şartları bende biliyorum. 7000devir devamlı sıcak yada soğuk kullanırsanız yada çöl ortamında yada nemli ortamda farkedecektir tabikii.. bunu bilecek ve öğretecek kadar bilgim fazlasıyla var. ben tr dede ingilterede aynı kmyi gider demedim sadece 7500 km yada 6 ay bu kalitedeki yağ için çok ama çok erken dedim; ayrıca motora zararı konusunu tekrar bir araştırın derim. ben 20000km aynı yağı kullanayım sizde 7500 de değiştirin bakalım motora verdiği zararı :) bizler standart araç kullanıyoruz, dağ bayır yüksek devir çöl ortamında kullanmıyoruz.böyle ortam için zaten astra pek uygun değil. sonuç olarak, yağ sektörü paranın döndüğü ve insanların kandırılmaya çalışabildiği en basit olaydır. olduki bugün servis aralıkları bu yüzden 15000-20000 km aralıklarına uzamıştır(oda ne olur ne olmaz muhabbeti). gönül isterki çok ucuz rakamlara 5000kmde yağımızı değiştirmeyi. ama ucuz değil meret. o yüzden parayı heba etmeye gerek yok eski sanayi ağzı 10-40 dandik yağ 7500km mantığı bana göre yanlış. dexos bir kalite birimi neticesinde parayla kıyaslanmaz. paraya göre yağ alırsak en pahalı yağ kalitelidir dememiz gerekir... tabiki hayır en kaliteli yağ o araç için önerilen özellikteki yağdır. bu benim görüşüm isteyen katılır isteyen katılmaz. ben min. 15000 kmde yağımı değiştiririm yada 1-1,5 yıl...

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dostum siz isterseniz 100bin de değişin. Ama tüm dünyadaki alanının gerçek otorite lerince ortak görüş bu şekildedir. Ve dikkat edersenüz bu insanlrda yağ firmaları adına bu şekilde konuşmuyor. Turbo araçlardan bahsediyoruz ve gerçek şartlarda oluşabilecek en kçük risk sizi istemediğiniz noktalara taşır. Yani pratik teoriyi anında ezer. Herkes yağını istediği zamanda değiştirir. Ayrıca araç üreticisinin belirlediği yağ cinsine uyuyorsunuzda neden belirlediği süreye inanmıyorsunuz. Fiyatı ucuz değil ise 20 50 tanker yağını kullanın neden dexos2 onayını arıyorsunuz. :)  Kızmazsanız sunu söyleyeyim siz hiç wastegate in zırvalaması gibi bir şey yaşamadığınız için bu kadar geniş ve rahatsınız. ;)

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hocam ben sadece yağların özellikle mobil1, castrol, vb. tam sentetik dexos kalititesindeki yağların ömürlerinin uzun olduğunu (2kere mesajımda yazdım zaman konusunda yorum yapmadım) erken değiştirmenin sadece keseye zarar olduğunu söylüyorum. sonuçta bu yağlar çok ama çok kaliteli...
135.000 kmde sattığım turbo dizel arabamıdada bu şekilde kullandım.çok şükür turbosu olsun, diğer motor aksamı olsun saat gibiydi... sattığım arkadaş şu anda 150.000kmde ve benim önerdiğim yağı ve aralığı kullanıyor.hiç bir sıkıntısı yok. araçta peugeot 206 2004 1.4hdi... 5000kmde yağ değiştirip başına gelmedik arkadaşlarıda biliyorum. herşeyi yağa bağlamayın. ha tabiki yeni yağ her zaman yeni yağdır...

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dostum sakın sizi birşey ile itham ettiğimi düşünmeyin. Ben kendi fikrimi ve dünyada savunulan görüşü söylüyorum siz kendi görüşünüzü. Problem yok.  greatt

ONDERERDEN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar bu bir sorun değil arac yag ömrünü, kontak acıp kapama sayısından alıyor, eger sehiriçinde cok fazla arac kullanıyorsanız arac bunu gunluk kullanım olarak hesaplıyor ve ona gore ıstatıstık verıyor. bence en makulu km ye bakmak olur 15000 km gecmeden yag degıstırmek yeterlı olur sanırım..

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kalan yağ ömrü nerede yazıyor?

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sol koldaki menü tuşuna basıyorsun abi. Orada Araç Bilgileri Menüsü ve Sürüş/Yakıt Bilgileri Menüsü seçeneklerinden araç bilgileri menüsünü seçip çark ile alt menülere iniyorsun. Kalan yağ ömrü orada. Aynı ortalama tüketim, anlık tüketim, hız ekranlarında gezer gibi. :)

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sağol Emre... Öğrenmenin yaşı yok. Mesele sorma cesaretini göstermekte...