Astra Otomatik Şanzuman Yağı

cagataybahtiyar

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu yağ konusunda en net güncellemeyi yapayım.

Astra G lerdeki AF 13 şanzımanların (vectra b ,zafira a , corsa c vb. bazı araçlardada var)

Opel sistemindeki yağı evet 19 40 767 dir. Fakat şase numaranızdan astra g yi sisteme sorgulattığınızda 19 40 767 nin yanında artık ürün sevkiyat kapsamından çıkarılmıştır . yerine 19 40 771 kullanın diyor.

Zaten uzun yıllardır 19 40 767 ile değişene rastlanmamış. Bazı yerler 19 40 771 i satıyor. Fakat sistem yağın özelliği ile ilgili açıklama yapmış. ATF 3309 diye.

Bu yağ mobil marka ATF 3309 diye satılıyor her yerde. Artık bitsin bu hangi yağ tartışması. Dextron 2 koy Dextron 3 koy olaylarını rafa kaldırıp orjinal viskozitesinde yağını koymaya özen gösterelim. Aşağıdaki ekte sistemin yazısı bulunmaktadır.

Ekli dosyalar

• ss.jpg
    ss.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 44

cagataybahtiyar

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bugün Mobil ATF 3309 ile değiştirdim yağı. Daha önce Castrol Multivehicle transmax Dex3 ile değiştirmiştim. Bu yağ da aslında 3309 standardında..

Castrolle 2 defa değişmeme rağmen hafif sert geçişler Mobil ile daha ilk değişimde kayboldu. Aslına baktığınızda 2 yağda aynı gibi gözüksede hissedilir fark var Mobil ile Castrol arasında.. Mobilin arkasında aisin warner otomatik şanzımanlar için diye direk bir belirtme var ve bu araçlarda Aisin Şanzıman var. Ben yaşadığım tecrübeyi aktardım. Castrol aslında biraz daha teknolojik bir yağ gibi gözüksede Mobil ATF3309 dan daha iyi performans aldım.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu yağ konusunda en net güncellemeyi yapayım.

Astra G lerdeki AF 13 şanzımanların (vectra b ,zafira a , corsa c vb. bazı araçlardada var)

Opel sistemindeki yağı evet 19 40 767 dir. Fakat şase numaranızdan astra g yi sisteme sorgulattığınızda 19 40 767 nin yanında artık ürün sevkiyat kapsamından çıkarılmıştır . yerine 19 40 771 kullanın diyor.

Zaten uzun yıllardır 19 40 767 ile değişene rastlanmamış. Bazı yerler 19 40 771 i satıyor. Fakat sistem yağın özelliği ile ilgili açıklama yapmış. ATF 3309 diye.

Bu yağ mobil marka ATF 3309 diye satılıyor her yerde. Artık bitsin bu hangi yağ tartışması. Dextron 2 koy Dextron 3 koy olaylarını rafa kaldırıp orjinal viskozitesinde yağını koymaya özen gösterelim. Aşağıdaki ekte sistemin yazısı bulunmaktadır.
hocam bu dediğiniz yağ 2010 corsa d ler içinde geçerli mi? Bİr türlü orjınal yağını bulamadım. Her sorduğum yer farklı bir yağ söyledi

cagataybahtiyar

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
hocam bu dediğiniz yağ 2010 corsa d ler içinde geçerli mi? Bİr türlü orjınal yağını bulamadım. Her sorduğum yer farklı bir yağ söyledi

Geç cevap için kusura bakmayın . Yinede foruma katkısı olsun.

1,4 tam otomatikler için AF 13 şanzıman kullanıldığı doğrudur. Aynı şanzıman ve aynı yağı kullanır. yüksek KM yapıp hiç değişmemiş yağ varsa 2-3 seferde anca temizleniyor. Yeni yağ da eskiye oranla hafif vuruntu hissederseniz paniklemeyin. Son değişimde liqui moly atf additive katkısını kullanın .

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geç cevap için kusura bakmayın . Yinede foruma katkısı olsun.

1,4 tam otomatikler için AF 13 şanzıman kullanıldığı doğrudur. Aynı şanzıman ve aynı yağı kullanır. yüksek KM yapıp hiç değişmemiş yağ varsa 2-3 seferde anca temizleniyor. Yeni yağ da eskiye oranla hafif vuruntu hissederseniz paniklemeyin. Son değişimde liqui moly atf additive katkısını kullanın .

hocam atf3309 verisini öğrendikten sonra baya bir araştırdım. Castrol Dexron6 yağında bu onayın olduğunu gördüm. Bir iki arkadaşta bu yağ ile değişim yaptırmış aracını. Bende okuduklarıma güvenerek Castrol dexron 6 yağdan 6 kutu aldım. Yarın yağları kargo teslim edecek. Araç 97 binde ve şuan sıkıntı yok. Yağı değiştirdikten sonrada inş olmaz. En büyük korkum bu. Eğer vuruntu olursa dediğiniz yağdan 1 kutu alıp kullansam sıorunu çözer mi

Ekleme.: Liqui Moly ATF Additive ATF Katkısı atf2 ve atf 3 yağları destekler diyor. dex6 ya koysak destekler mi acaba

Son düzenleme:

cagataybahtiyar

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
hocam atf3309 verisini öğrendikten sonra baya bir araştırdım. Castrol Dexron6 yağında bu onayın olduğunu gördüm. Bir iki arkadaşta bu yağ ile değişim yaptırmış aracını. Bende okuduklarıma güvenerek Castrol dexron 6 yağdan 6 kutu aldım. Yarın yağları kargo teslim edecek. Araç 97 binde ve şuan sıkıntı yok. Yağı değiştirdikten sonrada inş olmaz. En büyük korkum bu. Eğer vuruntu olursa dediğiniz yağdan 1 kutu alıp kullansam sıorunu çözer mi

Ekleme.: Liqui Moly ATF Additive ATF Katkısı atf2 ve atf 3 yağları destekler diyor. dex6 ya koysak destekler mi acaba

Bende daha önce castrol multivehivle transmax ile değişim yaptım. Ondada Opel GM onayı vardı. 2.5 lt falan boşaldı . 2 defa değiştirdim bu yağ ile ve hafif sarsmaya başlamıştı. Sonradan 3309 dan alıp onu ilk koyduğumda daha yumuşadığının farkına vardım fakat şu da bir gerçek ki artık yağ iyice temizlenmeye başlamıştı. Şuan şanzıman yağını Mobil ATF 3309 la 2. değişimi yaptım. Katkıyıda yağ değişiminden 2-3 gün sonra koydum gerçekten sorunsuz. Yağ çubuğunu çekince peçetede kıpkırmızı yağ geliyor ki ilk aldığımda siyahtı.

Bence aldığınız yağ 2. değişimden sonra gayet memnun edecektir. Katkı alırsanızda hepsini kullanmayın derim.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende daha önce castrol multivehivle transmax ile değişim yaptım. Ondada Opel GM onayı vardı. 2.5 lt falan boşaldı . 2 defa değiştirdim bu yağ ile ve hafif sarsmaya başlamıştı. Sonradan 3309 dan alıp onu ilk koyduğumda daha yumuşadığının farkına vardım fakat şu da bir gerçek ki artık yağ iyice temizlenmeye başlamıştı. Şuan şanzıman yağını Mobil ATF 3309 la 2. değişimi yaptım. Katkıyıda yağ değişiminden 2-3 gün sonra koydum gerçekten sorunsuz. Yağ çubuğunu çekince peçetede kıpkırmızı yağ geliyor ki ilk aldığımda siyahtı.

Bence aldığınız yağ 2. değişimden sonra gayet memnun edecektir. Katkı alırsanızda hepsini kullanmayın derim.

Şuan benim aracın yağı da simsiyah olmuş. Elimde 6 litre yağ var. Onların hepsin kullanacam. Önce karteri bosaltacam sonra sanziman radyatör sogutucusundan geri dönüş hortumunu çıkararak yağ değişimini tamamlayacam. Bakalım bir defada kaç litre pis yağ çıkacak ve dğişiklikten memnun olacak miyim. Sabırsızlıkla bekliyorum

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağı dün akşam itibarile değişirmiş bulunmaktayım. aracım 97 binde 1,4 opel corsa D tam otomatik. şanzımn radyatöründen çıkan hortumu sökerek yağ değişimini yaptırdım. toplam 6,5 litre yağ çıktı ve hala temiz olmamıştı. Elimde başka yağ olamdığı için6 da durdurmak zorunda kaldım. Değişim yaptığım yağ Castrol Dexron 6 . Vites geçişlerinde çok hafif bir yumuşama oldu. Daha pek yol yapamadım ama araç eskiye nazaran yokuşta daha çok kaydırıyor gibi. Aklınıza takılan sorular olursa cevaplarım

brkhtcmru

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra 2003 otomatik

1 ay dir araştırıyorum artik kafam allak bullak oldu aracım 2003 astra g kasa otomatik allah aşkına bana sadece hangi marka model şanzıman yağı alacağım konusunda yardımcı olurmusunuz çubuğu çekince yağ simsiyah olmus

senator 2.5

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim astra g, vectra b otomatik şanzımanlarda 19 40 767 ürün numaralı yağ kullanılıyor. bu numaralı ürün dexron III özelliğinde olmalı. bu ürünü hiçbir yerde bulamazsınız. onun yerine opel servislerinde dexron 6 yağ kullanılıyor. dexron 6, dexron III vb yağların özelliğini taşıdığı gibi daha da geliştirilmiş şanzıman yağıdır. dexron 6 özellikteki yağ, gönül rahatlığı ile kullanılabilir. opel yetkili servislerinde dexronII, dexronIII yağlar bulamazsınız, sadece dexron 6 özellikli yağ bulabilirsiniz.

ben, kendi kullandığım vectra b aracımın otomatik şanzıman yağını hiç değiştirmedim. şanzımanda en ufak bir sıkıntı yok. araç 165.000 km'de.