Bir Opel Kullanıcısı Olarak

Opel Alacak Kişiye Evet Al Yada Alma Dersiniz

• Evet Al Çünkü...

Oy: 61 88.4%
  • Hayır Alma Aman Ha...

Oy: 8 11.6%

• Kullanılan toplam oy
    69

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kucaktan kucağa gezen bir arabanın yaşı ne olursa olsun değil Opel dünyanın en sağlam arabası da olsa alınmazzzzzz. Donanım konusunda arkadaşlarla hem fikirim. Ne kadar çok donanım/sensör demek o kadar risk/masraf demektir. Saden araç en iyi araçtır. Bendeki antika araçta sensör falan yok, o nedenle de hiç arıza yapmıyor ;). Peki şimdi araç daha az arıza yapsın diye bir çok donanımdan/lüksten vazmı geçeceğiz? Aramızda en basit donanımlardan olan klimasız, ABS'siz, airbacksiz arabaya binmek isteyen kaç kişi vardır? Bir ankette onun için açalım mı? ;)

Savaş abi o dediğin özelliklerin bir çoğu bende yok şahsen ama hala arıza verecek bir yer buluyor yeminle :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
...........Parça konusunda hiçte ucuz değil bana göre parçası 94 model aracımın ateşleme bobini 500 TL GM orijinali... az para değil. Bu ülkede insanlar 900 TL bir ay çalışıyor.
Japonların orijinal ateşleme bobini ne kadar ve kaç sene gidiyormuş? Ben iki ay evvel Ankara'da F kasaya 30 TL ye kaliteli yan sanayi rotil aldım, ne kadar gider bilemem ama 2006 yılında B kasaya taktırdığım orijinal rotiller bu sene aracı satana kadar halen sapa sağlamdı ;). Yani iyi mal iyi paradır. Senin aracında LPG harici bir sıkıntı var mı? (doğru olarak yaz, aracı alacağım ya, şimdiden tedbirimi alayım :maden: )

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Japonların orijinal ateşleme bobini ne kadar ve kaç sene gidiyormuş? Ben iki ay evvel Ankara'da F kasaya 30 TL ye kaliteli yan sanayi rotil aldım, ne kadar gider bilemem ama 2006 yılında B kasaya taktırdığım orijinal rotiller bu sene aracı satana kadar halen sapa sağlamdı ;). Yani iyi mal iyi paradır. Senin aracında LPG harici bir sıkıntı var mı? (doğru olarak yaz, aracı alacağım ya, şimdiden tedbirimi alayım :maden: )

Abi maşallah diyorum şu anda bir sorun yok ama yine de her konta çevirdiğimde hadi bekliyorum havasındayım. Ben bakımlar da o rotları filan tabla olarak değiştirdim abi sonradan başka yerlerinden sorun çıkarmasın diye

Aracın belde olduğu zaman içinde komple motor yaptırdım sıfırdan. Radyatör değiştir diskler kampanalar değişti. kablo buji şanzuman yağı her 40 000 km de değişti her triğer değişimde devri daim mutlaka değişti zaten triger değişiminde set olarak hepsi birden değiştirdim. Eksoz kompe değişti. Akü değişti. Değişmeyen bakılmayan yerini bırakmadım anlayacağın. Sürekli yağ değişiminde tam sentetik yağ kullanıyorum. Paradan kaçmıyorum anlayacağın ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Gökay senin başına gelenler tamamen talihsizlik olmalı :(. Benim 3 akrabamda Astra var (1 tanesi F, 2 tanesi G kasa) Çok fazla araçla ilgili değiller, öyle ki usta uyarmazsa yağ değişiminden başka bir şey yaptırmazlar. Gene de araçlar sorunsuz diyebilirim.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:46 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:44 ----------

Abi maşallah diyorum şu anda bir sorun yok ama yine de her konta çevirdiğimde hadi bekliyorum havasındayım. Ben bakımlar da o rotları filan tabla olarak değiştirdim abi sonradan başka yerlerinden sorun çıkarmasın diye

Aracın belde olduğu zaman içinde komple motor yaptırdım sıfırdan. Radyatör değiştir diskler kampanalar değişti. kablo buji şanzuman yağı her 40 000 km de değişti her triğer değişimde devri daim mutlaka değişti zaten triger değişiminde set olarak hepsi birden değiştirdim. Eksoz kompe değişti. Akü değişti. Değişmeyen bakılmayan yerini bırakmadım anlayacağın. Sürekli yağ değişiminde tam sentetik yağ kullanıyorum. Paradan kaçmıyorum anlayacağın ;)

LPG durumu nasıl? :maden:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Gökay senin başına gelenler tamamen talihsizlik olmalı :(. Benim 3 akrabamda Astra var (1 tanesi F, 2 tanesi G kasa) Çok fazla araçla ilgili değiller, öyle ki usta uyarmazsa yağ değişiminden başka bir şey yaptırmazlar. Gene de araçlar sorunsuz diyebilirim.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:46 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:44 ----------

LPG durumu nasıl? :maden:

:D iyi abim şimdilik :rakir:

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi aracı birde sıfır sahibinden aldım yani gerçekden temiz araç bu temizliğini ve orjinalliğini seviyorum aracı gören 2004-2005 model zannediyor ama bir şanssızlıkdır gidiyor, sıkıntısı hiç bitmedi...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben sattığı B kasayı ilk sahibi olan bir arkadaşımdan almıştım, aracın mekaniği iyiydi ama canı sağolsun nedense kırılan ön sinyali dahi değiştirmemişti. Hatta sol tarafın güneşliği kırılınca sağ taraftakini söküp oraya taktırmıştı :) . Perşembe günü ikinci sahibinden satılık olan bir Kadett'e baktım, adam telefonda aracını yere göğe sığdıramayınca 75-80 km yol gidip araca baktım, adamın arabaya yaptıklarını görsen inan adamı oracıkta iki kaşının ortasından vurursun :(. Herkes aracına çok iyi baktığını sanıyor ama nasıl baktığı da tartışılır.

Ercan22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiki araştırda al derim.Benim sorunum boy 1.75 üzeriyse Astra H Kasa alma derim.Bende 1.85 boy var Vallahi arabaya binip inerken mahvoluyorum tek sorunum bu.
Arabaya bakarsan oda sana bakar.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Oy vermeyi de unutmayalım arkadaşlar. Neticede opel sitesi ve konu opel ;)

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşte Opel Hikayem...( Araç 98 CD, Emekli Subaydan sıfır sahibinden alındı, 105.000 km de ve hiç kazası yok yani araç ne olduğu bilinmeyen bir araç değil...)

Kendi titizliğimden aracı alır almaz triger set olarak değiştirdim + sıvı, filtre bakımları, buji, sis lambaları, farlar, rot başları, lastikleri, ön düzen , arka düzen elden geçti, körükler, davlumbazlar, falan filan altından girdim üstünden çıktım aracın v.s....Tamam dedim şahane oldu şimdi binerim buna ama.....1 ay kadar sonra işler değişti;

Önce

1. Rolanti sorunu başladı..; boğaz kelebeği temizlendi, egr temizlendi, oksijen sensörü, ısı pompası değişti, katalizör dahil, komple egzost yaptırdım olmadı, sente ayarı yaptık olmadı, enjektörleri söktük temizledik olmadı, kurum temizliği yaptık olmadı... en son boğaz kelebeği üzerindeki rolanti sensörü ile potansiyometreyi değiştirdik sorun kalmadı tabi bunlar bir aydan fazla sürdü....

2. Durduk yere ekranımda arızalar belirlenmeye başladı; tüm balata, abs sensörünü değiştirdik, tesisatı elden geçirdik olmadı, olmadı... en sonunda araç ecu arızası yaptı araç anahtarı tanımıyor çalışmıyordu...araç 10 gün sanayide yattı sağdan soldan 4 tane çıkma ecu aldık tanıtamadık araca... en son 5. ecuda aracı çalıştırdık...bu seferde yedek anahtarımı tanımaz oldu yedek anahtarın cipi değiştirip yeniden kopya yaptık oldu....

3.Şükür dedim artık sorun kalmadı derken bu seferde su seviyesi uyarısı vermeye başladı, neyse 2 sensör değiştirdik onuda hallettim....

4. Sonra airback lambası yanmaya başladı...Koltuk altından durmadan arıza veriyordu, elektrikciye gidip gelmekten bıkınca tüm fişleri söktüm ve düz bağlayarak lehim yapıp izole ettim...

5. Oh ya aracı komple elden geçirdim, artık sıkıntı kalmadı derken bu seferde araç su eksiltmeye başladı...kaçağı bir türlü bulamadık...sıkıntıdan komple ahtapod dahil tüm boruları değiştirdim....olmadı, olmadı....ne altından su kaçağı var ne başka yerden.su buhar olup eksiliyordu...genleşme kabı ile kapağını da değiştirdim yine aynı....
En son LPG sistemini komple elden geçirdik borulara baktık sıkıntı yoktu....derken LPGnin termostat ından araç 85-90 civarı hararet yapınca ısınan suyun termostat içersinde genleşme yaptığını ve kenarından açılma yaparak buharlaştığını tespit ettim... LPG yeni olduğu için garantiden değiştirdim ama değiştirene kadar adamları zor ikna ettim bu sorunlarlada 3 ay mücadele ettim hergün su takviyesi ve bunun sıkıntı ve hararet yapma ihtimali ile araç kullanmanın tedirginliğini siz düşünün artık....

6. Aradan bir ay geçti.. aracın altında yağ damlaması gördüm... neyse dedik olur, karter keçesini değiştirdim sıkıntı kalmadı.

7. Hataydan tayin nedeni ile Vana yola çıktık...Araç yağ seviye uyarısı verdi, hadi dedim araç lpg li az da olsa yağ yakar dedim...1 lt yağ aldım ekledim uyarı kesildi...
Vana geldik yerleştik... artık yağ eksitme problemim baş göstermeye başlamıştı...
Suyuna bakıyorduk karışma yok...duman atma, kaçırma v.s yok...Birgün ailecek gezerken motordan tıkırtı gelmeye başladı ve araç stop etti...Bir kere daha marşa bastım araç çalışmadı tıkırtı da devam edince zorlamadım artık...Çoluk çocuk yolda kaldık...arkadaşı çağırdım sağ olsun geldi aldı aracı yol kenarında bıraktım...
Sabah çekiciye attım tavsiye üzerine bir ustaya gittik...usta marşa bastı tıkırtı devam edip araç çalışmayınca üst kapağı sökeceğim o zaman belli olur deyince aracı orda bıraktım...
usta ertesi gün aradı, contanın yandığını, sübapların v.s elden geçmesini uzunca bir liste anlattı...neyse sadete gel masraf ne kadar dedim abi parçalar dahil,işçilik kapakçı falan filan 1000 tl ye garantili yaparım dedi, tamam dedik yap...neyse iki gün sonra aracı gel al dedi..Usta harbiden ustamış hakkını yemiyeyim motoru komple elden geçirmiş aracın ilk defa rolantide milim oynamadan çalıştığını görünce parasını verdim teşekkür edip ayrıldım...

8. Oh motorda yaptık araçda motor ile sıkıntı kalmadı...
Havalar soğumaya başlayınca aracın kaloriferi ısıtmamaya başladı..Arkadaş Van soğuk radyotörcüye gittim sıkıntıyı anlattık...abi makinaya bağlayalım temizlik yapalım senin petek tıkanmış açılır dedi..iyi dedik bağla bakalım...neyse bağladı makinayı aracı çalıştırdı, yarım saat çalıştıkdan sonra makinası su eksiltmeye başladı su koydu devam etti bende kenarda bakıyorum saf gibi...yine su eksiltmeye başladı makinası, len dedim ne oluyor bu su nereye gider derken kapıyı açınca aracın içinin göl gibi su olduğunu gördüm....kalorifer peteği patlamış....
Ya dedim artık yeter ya bu kadarda olmaz dedim benzin döküp yakacaktım aracı artık...suyunu çektik,petek değişti, boruları v.s tabi buda 2 gün sürdü..aracı alır almaz sonax a götürdüm içinin suyunu çekip kuruttuk...

9. Şimdimi ne oldu...aynam çalışmıyor onu bırak sağ ön kapı ne içten ne dışardan açılmıyor...

Olay bu işte, artık sanayiye gidip gelmekten bıkkınlık geldi...Aile huzurum bozuldu hanım ile aram bozuldu valla...

Son düzenleme: