Çok Basit Bir Şekilde 'Follow Me' Çalışıyor* 3-5 TL Maliyet

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar

Daha önce de bu konuyu açmıştım fakat ozamanki tecrübelerim bu işi yapmaya yetmemişti ogün bugündür elektronik devrelere bayağı bir merak sardım,maliyeti 3 ila 5 TL civarı olan bu basit devre demeye bile değmez ama işimi gördü sizlerle paylaşmak istedim.

3 adet 16V 4700uf Kondansatör ( Yaklaşık 13sn yakıyor farları )
1 adet 1N4001 Diyot
1 adet 12V 5 Bacak Röle

9y59r.png

Bunları bir araya getirdikten sonra merkezi kilit beynindeki mavi-siyah kablodan enerji alıyoruz,çift kilitleme yaptığımız da buraya 1 sn kadar 12v enerji geliyor. (Bu kablo aynı zamanda çift kilit cam kaldırmada kullandığımız uç)

Rölenin çıkış uçlarını da direksiyonun üstündeki kapağı söküp selektör kolundaki sokette bende (Kırmızı - Beyaz ) kabloya kesmeden paralel attım

Sonuç ; benim gibi elektronik bilgisi olmayan ve geceleri hoş bir görüntü oluşturan Follow me olayını sadece 3 5 TL ye halledebilirsiniz umarım işinize yarar.Devreye bi ldr eklenerek gece gündüz ayrımı yapılabilir fakat ben uğraşmadım,ayrıca ben selektöre bağladım,dilerseniz kısa hüzmelere de bağlanılabilir bu en basit hali

[flash]http://www.youtube.com/watch?v=wkJLgmu9ULg&feature=youtu.be[/flash]

Herkese hayırlı ramazanlar

Son düzenleme:

DOHCLINE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başarılı bi çalışma olmuş. fakat ömrü ne kadar olur kullandıkça anlaşılır. bu sistem herhangi bi tofaş parçacısında satılan doğan slx'lerin tepe lambası zaman rölesi ile de yapılabilir diye düşünüyorum.. emeğine sağlık

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi bu xenonla çalışır mı ? proje süper bende denemeyi planlıyorum

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başarılı bi çalışma olmuş. fakat ömrü ne kadar olur kullandıkça anlaşılır. bu sistem herhangi bi tofaş parçacısında satılan doğan slx'lerin tepe lambası zaman rölesi ile de yapılabilir diye düşünüyorum.. emeğine sağlık

elektronikten pek anlamam fakat dediğiniz rölenin sayıma geçmesi için sürekli bir beslemesi olması lazım diye biliyorum,buraya gelen elektrk 1sn bile sürmüyor nerdeyse,

@Samet59

xenon ile de çalışır çalışmasına da ben yapmazdım xenonlar ne kadar az açıp kapanırsa okadar uzun ömürlü olması lazım halojenler gibi sürekli aç kapaya gelmiyorlar.uzun farlarında xenon kit mi var ?

nurettinyasar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pekı ben arabayı stop ettıkden sonra anahtarı cekıp kapıyı acıp bır kez sellektor yapıyom bu ne :D 10 - 15 sn kadar sadece uzunlar ve arkada stoplar+gerı vıtes yanık kalıyo

bu arada sag arka stop lambasını komple soktum bu arada park sensorunu bozdum galıba ama orj degılmıs orda gerı vıtes lambasından elektrık kablosu cekılmıs onu anladım :D yarın da sokup duzeltmeye calısacam park sensorunu :(((

Son düzenleme:

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesajinda ne demek istedigini anlamadm.Aracinda bu ozellik olmayanlar icin basit bir sey sadece,suanda koydeyim ve cok isime yariyor cogu yerde selektore filanda basmama gerek kalmiyor aractan inip kilitledikten sonra birkez daha kilit tusuna bastigimda yolumu aydinlatiyor

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba emeğine sağlık. nasıl kullanım açısından hiç sıkıntı yarattımı ?

aküde bi sıkıntı varmı ?
olumlu yada olumsuz durumları paylaşırmısın.

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapali 3 4 ay kadar oldu henuz olumsuz birseyle karsilasmadim.ozellikle su aralar her gece park ettikten sonra kullaniyorum.Suanda koyde bazi yerlerde yanimdaki adami goremedigim karanlik yerler var cok isime yaradigini soyleyebilirim.Fiyat fayda iliskisi tatmin edici