20 tl ye follow me home

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.opelim.net/forums/self-servis/109673-tavan-lambasi-ile-follow-me-yapma.html konusunda tavan lambası ile tetiklenen röle ile drl gündüz ledleri ile follow me sistemi yapmak istemiştim. tavan lambası azalarak söndüğü için taktığım röle tetikleme yapıyordu. o tetiklemeyi geçirecek basit bir yöntem bulamayacınca bende sistemi biraz değiştirdim. forumlardan okuyarak varlığı hakkında bilgi sahibi olduğum tofaş marka araçlarda kullanılan gecikmeli röle ile follow me home sistemini 15 tl röle, 5 tl sigorta maliyeti ile hallettim.
aldığım röle bu

eGF4Sv6.jpg

röleye B ve C girişlerinden aküden hat çektim. B girişi ile akü arasına 10A sigorta koydum.
gündüz ledlerinin + girişini aküye araya yine 10A lik sigorta ekleyerek direk bağladım.
gündüz ledlerinin - ucunu röle de D çıkışına bağladım
içeriden tavan lambasından - hattı röleye çekerek rölenin E girişine bağladım. forumda konuyu araştırırken bazı arkadaşların çift kilitlemeden tetik aldığını gördüm. yerini bilen anlayan ordan da tetik alabilir.benim tetiği tavan lambasından almamın sebebi ise hem araç elektiriği hakkında çok bilgi sahibi olmamamdan dolayı orjinal tesisatta kablo bulamamam hemde kumandadan kapıları kilitleyince ve kilidi açınca yanmasını istemem oldu. çift kilitlemeden tetik alınınca sacede kapıları kapatırken çitf kilitlemede çalışacaktı. orjinal follow me home sistemi kapı kilitlerini açınca da çalıştığından bu şekilde orjinale daha yakın olur diye düşünüyorum.

bu röle ile follow me yapınca ledler kapıları kilitledikten sonra 30 saniye kadar yanık kalıyor sonra kapanıyor. konunun başında verdiğim önceki konu linkinde kullandığım röle gecikme olmadan tavan lambası ile beraber yanıp sönüyordu. kapıları kilitleyince 2 saniyede ledlerde kapanıyordu. yine forumda follow me yaparken uzun hüzmeli farları kullanan arkadaşlar var. istenirse ledlerin değil uzun hüzmeli farlarında yanması sağlanabilir. 55w tan iki ampül araç stop ettiğinde aküden 30 saniye besleneceği için akü ömrü kısalmasın diye ben o şekilde yapmadım. benim taktığım ledler 6w+6w toplamda 12w güç tükettiğinden aküye bir zararı olmaz.
uzun uzun yazdım ama konuyu araştırırken hep kısa kısa yazılar olduğudan benim konuda açık açık anlatılmış olsun dedim.
resimleri daha çekmedim istenirse çeker yüklerim.

https://www.youtube.com/watch?v=VOB4SLma3aE&feature=youtu.be

Son düzenleme:

Alixxx

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Güzel olmuş güle güle kullanın. Buna birde ldr li bir devre bağlarsanız sadece gece yanar ve daha iyi olur diye düşünüyorum. Gündüz yanmasının bir artısı var mı sizin için bilmiyorum ama.

Sent from my iPhone using Tapatalk

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel olmuş güle güle kullanın. Buna birde ldr li bir devre bağlarsanız sadece gece yanar ve daha iyi olur diye düşünüyorum. Gündüz yanmasının bir artısı var mı sizin için bilmiyorum ama.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşşekkür ederim. Gece gündüz ayırımı yapması çok önemli değil benim için. Bundan dolayı çok uğraşmadım. Zaten followme olarak yanan ışıklar gündüz ledlerini olduğu için gündüz de çalıştığı zaman sırıtmıyor. Uzun yada kısalara bağlasaydım kesinlikle gece gündüz ayrımı yapması için ekleme yapardım.