ESP-TC açılıp kapatılması (Video)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: ESP-TC açılıp kapatılması (Video)

Gidiş geliş yolda ilerideki virajı ve sollanmaz işaretini gördüğü halde beni sollayan bir şoförün bana yaptığı açıklama ise "ben hergün bu yolu gidip geliyorum" olmuştu.

Yorumsuz... special_prayer

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thnxx faydalı bir paylaşım

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Benim aynen videoda anlatıldığı gibi :)

Teşekkürler Sn. NewPa1n :)

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araba daha elime geçmedi ama öğrendiğim iyi oldu teşekkürler.  :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Bu sistemler araba her çalıştığında boşuna otomatik olarak aktif hale geçmiyor, ha adam diyor arabanı daha mı çılgın sürmek istiyorsun, atraksiyon mu arıyorsun canın çekiyorsa kapat. Ben daha elimi o kapatma düğmelerine sürmedim, arabamı döt attırırken yuvarlamak içinde almadım. Ha becerenleri izlemesi çok zevkli, ama bende o beceri ve tecrübe yok, o sistemlerde benim gibi bir çok kişi için hayat kurtarıcı.

captain1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracimi ekim 2010 da aldim ve 2011 model.Herkez bende de var diyor ama ben bu vites yukseltme/shift yazisini hic gormedim.Bi tek benim aracta yok sanirim..??

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

captain link' Alıntı:
aracimi ekim 2010 da aldim ve 2011 model.Herkez bende de var diyor ama ben bu vites yukseltme/shift yazisini hic gormedim.Bi tek benim aracta yok sanirim..??
ben de 2010 kasımda almıştım 2011 model ama shift uyarısı var ve videosunu çekmiştim
benim aracım dizel
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=550.0

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merdo link' Alıntı:
ESP tamamda TC tam ne işe yarar.

TC çekiş tekerleklerindeki patinajı, yani lastiklerin yola tutunamama ve yol üzerinde kayma durumunu, tespit ederek lastiğin yol tutuşunu artırmak için gerekli önlemi alır. Bu önlem farklı markalar tarafından üretilen sistemlerde değişmekle birlikte, genellikle motora giden gücü kesme, tekere gerekli ölçüde fren uygulama veya bunların ikisini birden yapma şeklinde olabilir. TC'nin en sık devreye girdiği durum aracın kalkışı sırasında fazla gaz verilmesi ve akabinde aracın çekiş tekerlerinin patinaj çekmesidir. Bu durumda sistem motora verilen gazı azaltarak tekerlerin daha yavaş dönmesini ve böylece yere tutunmasını sağlar. Ancak TC'nin en kritik görevi bu değildir. Özellikle yağmur/kar yağan ve/veya buzlanma olan yollarda yolun farklı noktalarının kayganlık dereceleri farklı olabilir. Bu durumda çekiş tekerlerinin her biri yolun kayganlık derecesi farklı olan kısımlarındayken tekerlere aynı miktarda güç uygulanırsa sürücü kontrolü kaybedebilir ve araç kendi etrafında dönme eğilimi gösterebilir. Çünkü bu durumda çekiş tekerlerinden birisi yola tutunuyorken diğeri yol üzerine kayıyordur. Bu da aracın savrulmasına sebep olabilir. TC, çekiş tekerlerinin her birinin yola tutunmasını sağlayarak, sürücünün bu gibi durumlarda kontrolü kaybetmemesini sağlar.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
[quote author=Merdo link=topic=368.msg56064#msg56064 date=1321134031]
ESP tamamda TC tam ne işe yarar.

TC'nin en sık devreye girdiği durum aracın kalkışı sırasında fazla gaz verilmesi ve akabinde aracın çekiş tekerlerinin patinaj çekmesidir. Bu durumda sistem motora verilen gazı azaltarak tekerlerin daha yavaş dönmesini ve böylece yere tutunmasını sağlar. Bu da aracın savrulmasına sebep olabilir. TC, çekiş tekerlerinin her birinin yola tutunmasını sağlayarak, sürücünün bu gibi durumlarda kontrolü kaybetmemesini sağlar.
[/quote]

Buraya küçük bir açıklama eklemek istiyorum.Akla şöyle bir soru gelebilir:Fren yapınca lastik yere nasıl daya iyi tutunur ki?

Bunun cevabı şu: Lastik ile yer arasındaki sürtünme kuvveti, yani arabanın yolda ilerlemesini sağlayan şey, araç hızı ile lastik hızı arasındaki göreli farka göre hesaplanan 'relative slip' değerine göre değişir.Örneğin tam patinaj yapıyorken relative slip %100 dür, bu durumda sürtünme kuvveti en düşüktür.
Yapılan testler göstermiştir ki lastik ile yere tutunmanın en fazla olduğu an%15 tir.Bu ne demek:Arabanın hızı 85 kmh iken lastik çevresinin çizgisel hızı 100 kmh olacak şekilde gaza basarsanız lastiğin yerden en yüksek reaksiyon kuvvetini alır.Bu ABS ve TC sistemleri de aracın hızını ölçüyor,buna en uygun teker hızı ne olmalı hesaplıyor.Buna göre tekere fren yaptırarak, sürtünme kuvvetinin en yüksek olduğu bölgelerde operasyon sağlıyor.

Bknz Figure 3, http://www.kazuli.com/UW/4A/me423/phase2b.htm