junyan fara bi-xenon mercek tavsiyesi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aracımın üzerinde junyan far mevcut(resim ektedir).Fakat merceklerinden çok memnun değilim.Merceği bi-xenon mercekle değiştirmek istiyorum.Audi ve Bmw gibi patlayan sellektör yapan merceklerden almayı planlıyorum.Fakat ölçü olarak benim farıma uyar mı?daha önce tecrübe etmiş veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• images.jpg
    images.jpg
    2 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
oktay toker ile iletişime geç yardımcı olur

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracımın üzerinde junyan far mevcut(resim ektedir).Fakat merceklerinden çok memnun değilim.Merceği bi-xenon mercekle değiştirmek istiyorum.Audi ve Bmw gibi patlayan sellektör yapan merceklerden almayı planlıyorum.Fakat ölçü olarak benim farıma uyar mı?daha önce tecrübe etmiş veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Geçenlerde satmış olduğum aracımda da (Astra G) mercek işlerine girmiştim. Ben de Junyan far takmıştım. Mercekleri berbattı. Sonra çıkma orijinal merceklerden aldım, ayrıca far camı problemliydi onu da değiştirdim. O farla en iyi aydınlatma bu şekilde yapılıyor. Bu da açtığım konu (2. sayfada değişim fotoları var):

http://www.opelim.net/forums/astra-tuning/94898-astra-g-junyan-far-cami-ve-mercek-degisimi.html

Junyan'ın kendi merceği:
DSC_0011o_zps55fc8c24.jpg

Değişim sonrası yeni kaliteli Valeo mercek:
oDSC_0012_zps167dfaf1.jpg

Ancak Bi-Xenon mercekleri bu farlara sığmaz. İçlerinde hareketli mekanizmalar olduğu için ebatları büyük.

Ben de daha sonra bi-xenon için aracın orijinal farlarının kısalarını kesip orijinal çıkma mercekleri monte ettim. Bi-xenon mercekler anca sığdı. İlk yaptığımda yan sanayi ampul takmıştım ama sonra Osram'ın Xenarc CoolBlue D2S orijinal ampulüyle çok çok iyi aydınlatması oldu. Bu da konusu:

http://www.opelim.net/forums/self-servis/106758-astra-g-bi-xenon-donusumu-ve-mercekli-sis-fari-montaji.html

Far tası boyanıp Valeo mercek yerleştirildi:
17418d1409908866-astra-g-bi-xenon-donusumu-ve-mercekli-sis-fari-montaji-dsc_0012.jpg

DSC_0029_zpsf9b145ae.jpg

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bi-xenon mercek istiyorum.hiç.bir şekilde uyduramazmıyız bi-xenon merceği?

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
bi-xenon mercek istiyorum.hiç.bir şekilde uyduramazmıyız bi-xenon merceği?

Bu haliyle o farlara ancak aynı ölçülerde olan Valeo H11 mercek gibileri uyar. Bi-xenon oraya sığmaz. O bölüm baya bi delinip kesilse çok küçük bir ihtimal ama bu sefer de far seviye motorunun bağlandığı yer de delinecek. Ayrıca Junyanın mercek bölümunü kapatan ara bir bölüm daha var. Dışardan bakınca mercek ve uzun far tasının ayaklarını örten. Onun yüzünden de zaten takılamaz.

Demek istediğim Bi-xenon mercekte perdeyi hareket ettiren motor veya selenoid olduğu için mercek daha doğrusu projektör çok büyük. Sadece orjinal farı delerek ona takabilirsiniz.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bütün hevesim kırıldı.Orjinal farlarının camı desenli.Olmazsa mecburen bi-xenon dan vazgeçip normal mercek takıp yapacağı.z

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
.....

Son düzenleme:

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yeni nesil küçük hella bixenon mercek aldım çıkma.Hella balast ve Osram ampul de tedarik ettim.Montaja başladım.Fakat kafama elektrik bağlantısı ile ilgili soru takıldı.Tesisatın kısa farlara ait olan kablosunu balasta artı ve eksiye dikkat ederek bağlıyacağım.Tesisatın uzunlara ait kablosunu da mercek motoruna bağlarsam farlar kapalı iken sellektör yapamam.yani sadece mercek perdesi hareket edecek.Yoksa uzunların kablosunu balasta da bağlayacak mıyım.Eğer o şekil bağlarsam kısalar yanınca mercek te hareket etmeyecek mi.?kafam karıştı iyice.bu işin yolunu yordamını bilen var mı?

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bi xenon elektrik bağlantısınnı şemasını bilen veya çok basit ve sade bir dille anlatabilecek birileri vardır umarım

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bi xenon elektrik bağlantısınnı şemasını bilen veya çok basit ve sade bir dille anlatabilecek birileri vardır umarım

Bi-xenonda uzun far kablolari mercek perdesine bağlanır. Uzun ve kısaların devre tasarımı da buna uygun olur. Farlar kapalıyken sellektör yapınca ampulu yakıp perdeyi kaldırır. Ama normal fara yapınca iş farklı oluyo. Ben normal uzunları iptal etmemiştim. Farlar kapalıyken uzunlar sellektör yapıyodu. Farlar açıkken de hem bi-xenon hem de uzunlar yanıyodu.