junyan fara bi-xenon mercek tavsiyesi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bi-xenonda uzun far kablolari mercek perdesine bağlanır. Uzun ve kısaların devre tasarımı da buna uygun olur. Farlar kapalıyken sellektör yapınca ampulu yakıp perdeyi kaldırır. Ama normal fara yapınca iş farklı oluyo. Ben normal uzunları iptal etmemiştim. Farlar kapalıyken uzunlar sellektör yapıyodu. Farlar açıkken de hem bi-xenon hem de uzunlar yanıyodu.
Farları herhangi bir 12v aküyle denedim
balastlara 12v verince ampul yanıyor.Mercek motoruna da 12 v verince hareket ediyor.Gel gelelim balastlara elektrik vermeyip sadece mercek motoruna elektrik verince doğal olarak sadece perde hareket ediyor ampul yanmıyor.İşte benimde tam olarak öğrenmek istediğim bu.Sanki uzunları da balastlara bağlayacağım.Fakat hem kısaları hem uzunları balasta bağlayınca kısalar yanarken ampul yanacak fakat perde de hep açık kalacak bence.Burada bir işlem yapmak gerekiyor kanımca.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Farları herhangi bir 12v aküyle denedim
balastlara 12v verince ampul yanıyor.Mercek motoruna da 12 v verince hareket ediyor.Gel gelelim balastlara elektrik vermeyip sadece mercek motoruna elektrik verince doğal olarak sadece perde hareket ediyor ampul yanmıyor.İşte benimde tam olarak öğrenmek istediğim bu.Sanki uzunları da balastlara bağlayacağım.Fakat hem kısaları hem uzunları balasta bağlayınca kısalar yanarken ampul yanacak fakat perde de hep açık kalacak bence.Burada bir işlem yapmak gerekiyor kanımca.

Şu devre şemasını uygularsan bence problemsiz çalışır:

attachment.php

Burada sadece 5 bacaklı röle lazım. 5-10 liralık ucuz birşey. Sadece Kısa farının +12 V kablosunu kesmen gerekecek. Ayrıca her bir bölümde uygun kalınlıkta kablo kullanman gerekecek. Aklına yatarsa daha fazla ayrıntı veririm. (Hangi kablo nerde, soketlerin hangi kablosu, rengi ne, çapı ne vs..) Uzun Far Rölesi dediğim de zaten sigorta kutusunda olan ve uzunlarını yakan röle. Normalde var yani.

Mantık şu:
Far anahtarın kapalıyken 5 bacaklı rölenin bobin ve kontağına enerji gelmiyor. Lamba yanmıyor. Sen sellektör yaptığın anda Ana Sigortadan Uzun Far Rölesine enerji geçiyor. Buradanda hem Bi-Xenonun perdesine enerji gidip çekiyor hem de 5 bacaklı rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden ampulüne enerji gidip yanıyor. Kolu bıraktığın gibi de sönüyor.

Far anahtarı açılıncaysa:
Far anahtarından enerji çıkıp 5 bacaklı rölenin kontağına ve bobinine geliyor. Bobin çekiyor ve Bi-Xenonun ampulüne enerji gidip yanıyor. Ama bu esnada Uzun Far Rölesine enerji gitmediği için perde çekmiyor ve sadece kısa far yanmış oluyor. Ama sellektör yaptığın anda Uzun Far Rölesine Far Kolu üzerinden enerji gidiyor ve perdeyi çekiyor.

Bence 10 numara sistem ama kaliteli bir röle ve uygun kesitte kablo kullanman gerek. Bir de bu röleler uzun süre yük altında kalmaya dayanıklı olduğu için bütün gece farların açık yolculuk yapsan da bobini hep çekili olmasına rağmen problemsiz kullanırsın. Şema tek far için. İki far için ayrı ayrı aynı işi yapıcan. Çünkü farların sigortaları farklı.

Ekli dosyalar

• Bi-Xenon.jpg
    Bi-Xenon.jpg
    30.2 KB · Görüntüleme: 71

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bu projeye başlarken elektrik kısmını hiç düşünmemiştim.Gerçekten zormuş.Belki de elektrik konusun da zayıf olduğum için zor geliyor.sigorta kutusundan ve far kolundan kablo mu çekilecek.acaba becerebilir miyim?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
bu projeye başlarken elektrik kısmını hiç düşünmemiştim.Gerçekten zormuş.Belki de elektrik konusun da zayıf olduğum için zor geliyor.sigorta kutusundan ve far kolundan kablo mu çekilecek.acaba becerebilir miyim?

Yapılamayacak bir iş değil. Ama elektrik işlerine yabancıysan oto elektrikçisine yaptır. Yanlış kablo kullanıp, kablo eritip şase yaptırabilirsin. Çünkü far tesisatlarından yüksek akım geçer.

• Uzun far soketinin + kablosundan ek alıp rölenin normalde kapalı kontağına bağlayacaksın.
  • Kısa far soketine gelen kablolardan + olanını keseceksin. Kestiğin yerde araçtan gelen tarafını rölenin bobin ucuna ve normalde açık kontağına bağlayacaksın.
  • Kontak çıkış ucunu kestiğin yerde soket tarafında kalana bağlayacaksın.
  • Rölenin diğer bobin ucunu da arabanın herhangi bir şase noktasına bağlayacaksın.
  • Kısa far soketini de en son balasta bağlayıp işi bitireceksin. Şemada Uzun Perde dediğim de uzun far soketi. Bunun kablolarını da Bi-Xenonun perdesini hareket ettiren motorun kablolarına bağlayacaksın. Çok telli ve en az 0,75mm.lik oto elektrik kabloları kullan.

Sonuçta yaptığın iş, kısa far kablosunda araya röle sokmak oluyor.

Ben aracın kendi uzunlarını iptal etmemiştim. Farlar kapalıyken normal uzunlarla sellektör yapıyordum. Farlar açıkkense hem uzunlar hem de Bi-Xenon sellektör yapıyordu. 4 tane farla uzunlarla gitmek bence çok daha yüksek aydınlatma sağlıyor. Hele karşıdan uzunlarla gelene 4 farla sellektör çakınca söndürmeyen görmedim.

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi ben de kendi aracımda halojen uzunları iptal etmedim,bi-xenon ve halojenler bağlı vaziyette gündüzleri halojenler selektör atıyor akşamları hem halojen hem xenon'lar selektör atıyor böylesi çok daha güzel ve ekstra bir devre bağlama zahmetine girmiyorsun.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yapılamayacak bir iş değil. Ama elektrik işlerine yabancıysan oto elektrikçisine yaptır. Yanlış kablo kullanıp, kablo eritip şase yaptırabilirsin. Çünkü far tesisatlarından yüksek akım geçer.

• Uzun far soketinin + kablosundan ek alıp rölenin normalde kapalı kontağına bağlayacaksın.
  • Kısa far soketine gelen kablolardan + olanını keseceksin. Kestiğin yerde araçtan gelen tarafını rölenin bobin ucuna ve normalde açık kontağına bağlayacaksın.
  • Rölenin diğer bobin ucunu da arabanın herhangi bir şase noktasına bağlayacaksın.
  • Kısa far soketini de en son balasta bağlayıp işi bitireceksin. Şemada Uzun Perde dediğim de uzun far soketi. Bunun kablolarını da Bi-Xenonun perdesini hareket ettiren motorun kablolarına bağlayacaksın. Çok telli ve en az 0,75mm.lik oto elektrik kabloları kullan.

Ben aracın kendi uzunlarını iptal etmemiştim. Farlar kapalıyken normal uzunlarla sellektör yapıyordum. Farlar açıkkense hem uzunlar hem de Bi-Xenon sellektör yapıyordu. 4 tane farla uzunlarla gitmek bence çok daha yüksek aydınlatma sağlıyor. Hele karşıdan uzunlarla gelene 4 farla sellektör çakınca söndürmeyen görmedim.

Rölenin ayaklarının hangisi olduğunu da bilmiyorum.Hangi röleden alacağım?
Elektrik aşamasına gelince sizlerden tekrar yardım isteyeceğim.Bir de far camları çok kötü.temizlemekte se yeni cam almayı düşünüyorum.Ama cam ayrı olarak satılır mı?(junyan)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Rölenin ayaklarının hangisi olduğunu da bilmiyorum.Hangi röleden alacağım?
Elektrik aşamasına gelince sizlerden tekrar yardım isteyeceğim.Bir de far camları çok kötü.temizlemekte se yeni cam almayı düşünüyorum.Ama cam ayrı olarak satılır mı?(junyan)

Oto elektrikçisine 5 bacaklı röle dicen hemen verir. Rölenin üzerinde hangi bacak ne işe yarıyo şeması mutlaka var.

Far camı ayrı satılmaz. Junyanın camları çok dandik. Ben yan sanayi normal far alıp camını Junyanınkiyle değiştirmiştim. Ama sizin orjinal far desenli sanırım. Değilse Depo marka yan sanayi veya temiz çıkma far alıp camını değiştirin. Tekrar Junyan almak gereksiz.
Deforme olmadıysa bence camlarını temizlemeyi deneyin.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Anlattıklarından sonra röleler hakkında daha fazla araştırma yaptım.Sanki yapabilcekmişim gibi gelmeye başladı.Yukarıda yazdıklarından anladığım kadar rölenin 4 bacağına bağlantı yapıyoruz galiba.Ya da kısa far soketinin + ucundan rölenin bobinine bağlantı yapıyoruz bir de normalde açık kontağa beraber mi bağlıyoruz.Bu şekilde olursa 5 bacağıda kullanmış oluyorum.Yanlış mı anladım?

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Anlattıklarından sonra röleler hakkında daha fazla araştırma yaptım.Sanki yapabilcekmişim gibi gelmeye başladı.Yukarıda yazdıklarından anladığım kadar rölenin 4 bacağına bağlantı yapıyoruz galiba.Ya da kısa far soketinin + ucundan rölenin bobinine bağlantı yapıyoruz bir de normalde açık kontağa beraber mi bağlıyoruz.Bu şekilde olursa 5 bacağıda kullanmış oluyorum.Yanlış mı anladım?
2aa568063368f0790170061ee86f04d9.jpg
]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/5fa95523942b60bc0b6bd0f6b5d9a0a4.jpg[IMG].arkadaşlar bu töleden aldım.doğru mu acaba?çok küçük bir röle.ben far rölesi kadar büyük nir röle sanıyordum.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
2aa568063368f0790170061ee86f04d9.jpg
]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/5fa95523942b60bc0b6bd0f6b5d9a0a4.jpg[IMG].arkadaşlar bu töleden aldım.doğru mu acaba?çok küçük bir röle.ben far rölesi kadar büyük nir röle sanıyordum.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160423/788a4b28e294621e480dcfde64b04ef2.jpg

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi