junyan fara bi-xenon mercek tavsiyesi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Küçük röleleri kullanmadım.Bu rölenin aynısından aldım.Resimde görüldüğü gibi üzerinde bağlantı şeması da var.Ama gel gelelim ben bu şemadan hiçbir şey anlamıyorum.Biliyorum çok oluyorum ama bu rölenin şemasını benim bile anlayabileceğim şekilde anlatabilirmisiniz?

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hiç uğraşma h4 xenon bağlantı kablosu al.akü bağlantısını yap tetik ucunu farlardan birinden al soketleri hazır zaten xenon beyinlere bağla hepsi bu

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kafam iyice karıştı.Rölenin 1 ve 2 numaralı ayakları bobin.Bunun bir ayağını şase diğerini kısaların + sını bağlıyorız.3 numaralı ayağa da uzunların + sını bağlıyoruz.O halde4 ve beş numaralı ayaklar çıkış ayakları.bir tanesi 3 numaralı ayaktan yani uzunlardan direk geliyor,diğeride bobinden yani kısalardan geliyor.o zaman xenon balastının + ucundan hem 4 numaralı ayağa hemde 5 numarlı ayağa bağlantımı yapacağım.Eğer doğru ise kafama bir soru takıldı.Diyelim ki 5 numaralı ayak aktif ve balasta bu ayaktan akım gidiyor.Fakat balastı 4 numaralı ayağada bağladığımız için 4 numaralı ayağada akım geçip röleye zarar vermeyecek mi?

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sonunda mercek montajımı ve elektrik bağlantısını bitirdim.Gerçi çok zaman oldu fakat buraya yazmaya fırsatım olmadı.Junyan fara bi xenon mercek olmaz diyen arkadaşlar aslında doğru söylüyor.Oluyor ama çok çok uğraştırıyor.Ben çok uğraştım ancak sabrı vakti ve teknik imkanı olanlar yapabilir.Junyan farların içi küçük olduğu için mercekler sığmıyor farın bir çok yerini kesmek zorunda kalıyorsunuz.Far ayar motorunun sağlıklı çalışması için mercek düzgün oturtulmalı.Eski merceklerin vida delikleri bi xenon merceklerin vida deliklerine denk gelmiyor.Orada tadilat yapmak gerekiyor.Yine far ayar vidasının sağlıklı çalışması için orada da tadilat yapmak gerkiyor.Gerçi uğraştığıma deydi.Farlarım çok güzel oldu.Çok mutlu ve huzurluyum.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonunda mercek montajımı ve elektrik bağlantısını bitirdim.Gerçi çok zaman oldu fakat buraya yazmaya fırsatım olmadı.Junyan fara bi xenon mercek olmaz diyen arkadaşlar aslında doğru söylüyor.Oluyor ama çok çok uğraştırıyor.Ben çok uğraştım ancak sabrı vakti ve teknik imkanı olanlar yapabilir.Junyan farların içi küçük olduğu için mercekler sığmıyor farın bir çok yerini kesmek zorunda kalıyorsunuz.Far ayar motorunun sağlıklı çalışması için mercek düzgün oturtulmalı.Eski merceklerin vida delikleri bi xenon merceklerin vida deliklerine denk gelmiyor.Orada tadilat yapmak gerekiyor.Yine far ayar vidasının sağlıklı çalışması için orada da tadilat yapmak gerkiyor.Gerçi uğraştığıma deydi.Farlarım çok güzel oldu.Çok mutlu ve huzurluyum.
güle güle kullanın. yapım aşamalarında fotoğraf çektiysen görmek isteriz. uğraşırken bazen insan unutabiliyor. yapım aşamasından foto yoksa sonuç olarak ortaya ne çıktıysa paylaşımların sonradan konu ile ilgilenecek arkadaşlar için faydalı olacaktır.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
güle güle kullanın. yapım aşamalarında fotoğraf çektiysen görmek isteriz. uğraşırken bazen insan unutabiliyor. yapım aşamasından foto yoksa sonuç olarak ortaya ne çıktıysa paylaşımların sonradan konu ile ilgilenecek arkadaşlar için faydalı olacaktır.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler.Fotoğraf çekmek aklıma gelmedi açıkçası.İşe başlarken aklımdaydı her aşamayı fotoğraflayayım diye ama işe koyulunca unuttum.Başlayıp hemen bitirmedim.Hergün 10-15 dakika uğraştım bazen 3-4 gün hiç ilgilenemedim.Yani kopuk kopuk oldu.Başta Enis Okan ve yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Foruma yeni üye oldum konuda yeni mesajlara düştü. Hiç bu kadar uğraşmanıza gerek yoktu lakin. Bende yaklaşık 10 farklı araca 20 den fazla bixenon mercek montajı yaptım. En son yaptığım Corsa C Junyan farı idi. Far o kadar rezil bir yapısı var ki acaba toplayabilir miyim diye düşünmeye başlamıştım ama şükür hallettim.

Junyan fara Valeo mercek en yakın booyutlarda eğer ki orijinal xenon mercek istiyorsanız. Yurtdışında falan da h1-h3 bixenon mercekler var ama ben onu sağlıklı bulmuyorum.

Bu uzuna elektrik verilipte merceğin çalışması durumunda kısa fara da tek taraflı elektrik verilmek isteniyorsa araya diyotta bağlanabilir ki en kolay yolu budur. Ben montajlarda çift diyot bağlarım kısa fara elektrik gelince uzuna elektrik gitmez ama uzuna elektrik verilince kısaya elektrik gidiyor.

Ayrıca yukarıda bahsedilmiş. Bazı montaj isteyen arkdaşlar h4 balastını ve rölesini de yolladılar, oda en sağlıklısı ve pratik olanı. Onda da problem olmadı.

Elimde şimdi bir Punto farı var revizyondan geçecek çok ünlü bir montajcının eseri diyeyim, önceki sayfalarda kullanılan minik röleden var içinde. Demek ki kullanılıyor.