junyan fara bi-xenon mercek tavsiyesi

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Far röleleri eskiden kocamandı. Artık hepsi bukadar. O röle işini görür. Hella olsa daha iyiydi.
Bir de kısa far kablosundan ek almıcan. Kabloyu kesicen.
Rölenin tüm bacakları kullanılacak.
İstersen önce çıkma bir soket bul. Onu kısa far soketine tak. Onun üzerinden dene. Böylece kabloyu kesmeden denemiş olursun.

Tüm bağlantılarda kablo pabucu kullan. Ek aldığın yerlerde de lehim kullan.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Far röleleri eskiden kocamandı. Artık hepsi bukadar. O röle işini görür. Hella olsa daha iyiydi.
Bir de kısa far kablosundan ek almıcan. Kabloyu kesicen.
Rölenin tüm bacakları kullanılacak.
İstersen önce çıkma bir soket bul. Onu kısa far soketine tak. Onun üzerinden dene. Böylece kabloyu kesmeden denemiş olursun.

Tüm bağlantılarda kablo pabucu kullan. Ek aldığın yerlerde de lehim kullan.
0dd74b8a7350ab7ad99db568a1fca0d0.jpg

bu rölenin ayakları nın hangisi giriş hangisi çıkış hangisi bobin?Yardımcı olurmusunuz?

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0dd74b8a7350ab7ad99db568a1fca0d0.jpg

bu rölenin ayakları nın hangisi giriş hangisi çıkış hangisi bobin?Yardımcı olurmusunuz?

bende vardı bu röleden. bu bildiğim kadarıyla oto rölesi değil. aynı işi yapar mı dersen yapar diye düşünüyorum ama oto rölesi diye satılan röleler biraz daha büyük.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bende vardı bu röleden. bu bildiğim kadarıyla oto rölesi değil. aynı işi yapar mı dersen yapar diye düşünüyorum ama oto rölesi diye satılan röleler biraz daha büyük.

Aldığım yere özellikle arabanın far bağlantısı için kullanacağımı üzerine basa basa söyledim.O da bana bu röle olduğunu kesin bir dille söyledi.Ben de ikna olmak zorunda kaldım[emoji4]

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aldığım yere özellikle arabanın far bağlantısı için kullanacağımı üzerine basa basa söyledim.O da bana bu röle olduğunu kesin bir dille söyledi.Ben de ikna olmak zorunda kaldım[emoji4]

önceki mesajları okumadım. yazdın mı bilmiyorum ama bu röle benim bildiğim elektronik yedek parça satan yerlerde olur. oto elektrik malzemesi satan yerlerde bulunmaz diye biliyorum. üzerinde yazan değerler arabada da kullanılabileceği yönünde fakat araç için kullanılan ile bunun arasında teknik fark varmıdır bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaş yazacaktır.
bu arada bendeki röleyi şimdi denedim. ayaklar üzerinde numara olmadığı için resim üzerinden daha kolay anlatım olur. çektiğim resimdeki 1 ve 2 numaralı ayaklar bobin ayakları. bobinde enerji yokken 3 den gelen giriş 4 den çıkıyor. bobine 12v verildiğinde 3 den gelen giriş 5 den çıkıyor. 4 numara normalde açık uç, 5 numara normalde kapalı uç.
9f4de079d9a818140416848dbe762fef.jpg

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
önceki mesajları okumadım. yazdın mı bilmiyorum ama bu röle benim bildiğim elektronik yedek parça satan yerlerde olur. oto elektrik malzemesi satan yerlerde bulunmaz diye biliyorum. üzerinde yazan değerler arabada da kullanılabileceği yönünde fakat araç için kullanılan ile bunun arasında teknik fark varmıdır bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaş yazacaktır.
bu arada bendeki röleyi şimdi denedim. ayaklar üzerinde numara olmadığı için resim üzerinden daha kolay anlatım olur. çektiğim resimdeki 1 ve 2 numaralı ayaklar bobin ayakları. bobinde enerji yokken 3 den gelen giriş 4 den çıkıyor. bobine 12v verildiğinde 3 den gelen giriş 5 den çıkıyor. 4 numara normalde açık uç, 5 numara normalde kapalı uç.
9f4de079d9a818140416848dbe762fef.jpg

Tahminin doğru.Oto elektrikçisinden değil elektronik parçalar satan yerden(ekingen elektronik) aldım.Gösterdiğin şekilde bir bağlıyayım.Inşallah bir sıkıntı olmaz.Teşekkürler.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tahminin doğru.Oto elektrikçisinden değil elektronik parçalar satan yerden(ekingen elektronik) aldım.Gösterdiğin şekilde bir bağlıyayım.Inşallah bir sıkıntı olmaz.Teşekkürler.

Bobinin şase ayağı 1 mi 2 mi?Yoksa fark etmez mi?

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobinin şase ayağı 1 mi 2 mi?Yoksa fark etmez mi?

bende konu hakkında çok bilgili değilim ama az önce denediğimde 1 e yada 2 ye şase verdiğimde röle çekti. yani farketmez gibi görünüyor.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yarın deneyeyim.Teşekkürler

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

O röleyi kullanma derim. Elektronik cihazlar için bir röle. Sen uzun süreli yüksek akım geçecek far tesisatında kullanıcan. Yakarsın arabayı.

Lazım olan şu:

http://www.novelcar.com/siemens-12-volt-dusuk-empedans-role-5-bacakli-2892

485cf022-deee-466b-bcb4-79f916d564ed.jpg

Gördüğün gibi üzerinde hangi ayak ne işe yarıyor şeması var. Böyle kaliteli ürünler kullanmalısın. Linkteki üründen satın alarak yapmıştım. Kabloların ucuna da kablo pabucu takarak rölenin ayaklarına takıcan. Bobin uçlarında yön farketmez.

Bakın far tesisatına direk röle takılacak. Yani bütün akım bu röleden geçecek.
Yanlış malzeme kullanırsan başın çok ağrır.