LPG ateşleme bobinini neden yakar?

mukeala

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar geçenlerde bır arkadaşım Audi A4 marka aracına BRC marka LPG taktırdı. İki gun sonra ateşleme bobini yanmış neden olabilir aceba?

Black Girl

senator 2.5

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg'li araçlarda bobin yanması bujilerin 10.000 kilometrenin üzerinde kullanılması ile ilgili olabilir. yani benzindeki gibi 20.000-30.000 km kullanmak bobinlere zararlı.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar geçenlerde bır arkadaşım Audi A4 marka aracına BRC marka LPG taktırdı. İki gun sonra ateşleme bobini yanmış neden olabilir aceba?

Black Girl

Bobine gelen tesisattan almissa elektirigi ondan dolayi yaniyor bu bobin. Genelde is bilmeyen adi ustalar yapiyor bunu kolaylarina geldiginden. Elektirk %90 yanlis kablodan alinmistir.

oceanfoam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vallahi nedenini bende bilmiyorum ama aracıma lpg taktırdıktan kısa bir süre sonra bende ateşleme bobinini değiştirmiştim.

lastermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İsmail arkadaşımın dediği gibi bobinlere düşük akım gelmesinden dolayı yanabileceği gibi LPG deki yüksek hararet buna neden olabilir. Soğutma suyunda bu değişimi çok net olarak göremesiniz de LPG yanma odasında ve üst kapakta ciddi ısı artışına neden olur, bu nedenledir ki w126 mercedeslerin pek çoğunun üst kapağı LPG takılmasını müteakip ömrünün sonunu görür, aynı nedenle de ateşleme bobinlerini düzgün bir elektrik hattına bağlasanız bile benzine göre daha sık aralıklarla değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, değişmez

GkySrl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben lpg taktırmadığım halde yanmıştı. Sorun sadece lpg'den olmayabilir.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
30000km'nin üzerinde LPG kullanıyorum. aracım 210000km civarında ve üzerinde hala orjinal bobin var ;) hiç değişmemiş.

lastermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben lpg taktırmadığım halde yanmıştı. Sorun sadece lpg'den olmayabilir.

Çünkü sendeki bobinler CNP (coil near plug) Audi'de ise COP (coil on plug), ikisi arasında dünya kadar fark var, herşeyden önce Chevrolet'deki sistem kısa da olsa hala daha bobin kablosu kullanır, bobinler tam olarak silindir kapağının üzerine yerleşmezler, bu da onları yüksek ısıdan uzak tutar, VW grubu araçlarda bobinle kapak direkt temas halindedir..

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
valla uzun suredir LPG kullanip astra h da bobin yakmayan bir suru kullanici var, bu tamamen aracin bakimi ile alakali benzin yada LPG ile alakali degil, aracinda kurumlanma olanlarda bu bobin yanar. LPG den degil.