Otomatik far sensörü yapımı

roez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başka bir siteden aldım bu gün devreyi yaptım ama araca takmak daha kısmet olmadı otosens almıştım 6 saniye sonra devreye giriyor ve 15 saniye sonra kontağı kapatınca sönüyordu... altı saniye olayıda canım sıktı biraz şimdilik almış olduğum bu devrenin ilk kısmı olan sensör kısmını yaptım park ve far kısımlarının sönme süresini farlar 5 saniye parklar 9 saniye olacak şekilde ayarladım yarın montajını yapmayı düşünüyorum bakalım sadece tek eksiği kontağı açtığım gibi farları yakacak bunun için basit bir çözümü olan varsa cevabını bekliyorum bir sitede başka bir devre buldum ama daha kolay bir devre olur mu bilmem (malzeme açısından)

1310farsensrdevres.jpg

bu far sensörünün devresi maliyei yaklaşık olarak 10 tl filan tuttu (ürgüpte malzeme bulmak zor olduğu için) büyük şehirlerdeki arkadaşlar inanıyorum ki 5 lirayı geçmez...

~~~~~~Astra G FOLLOW ME~~~~~~

Devrenin yapım şeması....

9810far_sensoru_parklara_bagli.JPG

Devrenin bitmiş hali...
4146Foto092.jpg

Ldr nin monte edildiği parça (eski mikrofonun bir parçası)

5113Foto093.jpg

araç üzerine montaj yapılması

2031Foto096.jpg

Ldr nin aynanın oraya yerleştirilmesi

9858Foto097.jpg

tavan lambasından elektriğin alınması ve sensörün kablosunun montajı

9278Foto098.jpg

Maliyeti 3-4 lirayı geçmeyen bu devreyi aracınıza monte edip gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz...
İsterseniz parklara bağlayın isterseniz farlara, ben farlara bağladım...

Burada videoda gözüktüğü gibi alıcının oraya bant çekiyorum yani karanlık oluyor ve sadece gece çalışıyor gündüz sistem çalışmıyor...

http://www.izlesene.com/video/arabalar-astra-g-follow-me/2028213
İyi günler ben bu yazıda ne devre gördüm nede parça listesi rica etsem bu devrenin şemasını ve parça listesini e-mail olarak gönderebilirmisin bana yada buraya koyarmısın e-mail adresim :roez-alemdar@hotmail.com teşekkürler

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konu güncel olduğu için buraya da ekleyeyim. forumu aradım taradım bulamadım. otosens montajı yapmak istiyorum ama far anahtarında hangi kablonun neye ait olduğunu bilmiyorum acaba rica etsem ilgili ve bilgili arkadaşlar astra g için kablo renklerini tarif edebilir mi?
PARK VE KISA FARLARINI +12 VOLT İLE TAMAMLAYAN ARAÇLAR İÇİN BAĞLANTI ŞEMASI
  • 1 nolu siyah renkli şase kablosu her zaman şase (-) alacak şekilde bağlantı yapılır.
  • 2 nolu kırmızı renkli 12v kablosu her zaman 12 volt (+) elektrik alacak şekilde bağlantı yapılır.
  • 3 nolu sari renkli park kablosuna her zaman 12 volt (+) elektrik alacak şekilde bağlantı yapılır.
  • 4 nolu sari renkli park kablosu devreyi tamamlaması için park anahtar kablosuna paralel bağlanır.
  • 5 nolu mavi renkli kısa far kablosuna her zaman 12 volt (+) elektrik alacak şekilde bağlantı yapılır.
  • 6 nolu mavi renkli kısa far kablosu devreyi tamamlaması için kısa far anahtar kablosuna paralel bağlanır.
  • 7 nolu kahverengi kontak kablosuna kontak açıldığında elektrik alacak şekilde bağlantı yapılır.
  • 8 nolu sokete sensör kablosunun uçlarından bir tanesi bağlanır.
  • 9 nolu sokete sensör kablosunun uçlarından bir tanesi bağlanır. Sensör kablosunun uçlarının bağlantı sekli önemli değildir.

saminfo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devre yapımı ve montaj resimlerini günceleme sanşınız var mı acaba yada mail atma teşekkürler

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
resimler açılmıyor. linkler gitmiş.

güncellenirse çok kişi faydalanacaktır. teşekkürler...