vectra b saat tarih sıfırlanması !!!

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konu bi çok arkadaşımızın başına gelen bir sorun konu lütfen sabitlenebilir mi acaba(tabi çözebilirsek);

arkadaşlar aracım 97 model vectra cd.bir çok 97 model cd lerde olduğu gibi benim aracımda da yol bilgisayarının saat ve tarihi 3-5 güne bir sıfırlıyor (tarih:1-1-94 saat :0:00) araştırmadığım yapmadığım şey kalmadı sorunu bulamıyorum bugüne kadar yapılması gerekenler ve yaptıklarım şunlar;

-yolbilgisayarını söktüm parçalara ayırdım hatta ekranı devreden ayırdım tekrar taktım nasıl topladın demeyin yaptım işte:) oksitlenebilecek soket bölümünü alkol ile sildim devreleri temizledim.(bunları yaptıktan sonra %20 ölü piksel vardı onlar da düzelmiş oldu % 100 olarak hemde)

-aracın aküsünde hiçbir problem yok 72 amper mutlu akü ölçtürdüm vs.

-şarj dinamosu sağlam ölçüldü o da

bunların hepsine baktım sorun görünmüyor neden sıfırlar bu yolbilgisayarı arkadaş deli olacam ya :mad:

sadece tek bir ayrıntı dikkatimi çekti o da tam kontağı kapatırken sıfırlayışına şahit oldum kontakla alakalı olabilirmi ya da başka bir yer gözden kaçırdığım ne var ustalarımızdan yardım bekiyorum teşekkür ederim.

arkadaşlar ethem abinin sayesinde tamamen ona ait tesbitler doğrultusunda aşağıdaki elektronik parçaları değiştirerek bu sorunu da hallettik.buradan ethem abiye sonsuz teşekkürler
bbkug.jpg

2 adet kondansatör(100 mikrofarad ve 330 mikrofarad) ve 1 adet 4000mhertz lik kristal.
değiştirirken çok dikkatli olalım ekrana giden bant şeklindeki kablolara zarar vermeyin elektronik bilgisi olan birine yaptırın tavsiyemdir

SONUÇ: Bir aydan fazladır kullanıyorum 3-5 güne bir sürekli sıfırlayan tarih ve saat artık sıfırlamıyor.vectra b lerde kronik olan bu arızanın sebebide tespit edilmiş oldu

bbl40.jpg

bbl54.jpg

kolay gelsin

Son düzenleme:

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarı ekranına kontak kapalıyken elektrik gelmiyor ve ekran sıfırlanıyor,bağlantı şemasına bakıp gerekli yere +12v verip gözlemlemek lazım....

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarı ekranının sarı soketinin 1 nolu ucundaki kırmızı kabloda sürekli +12 v olması lazım....

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet o uç a +12 ile desteklemek aklıma geldi ama sıfırlanma olduğu zaman range 0 yanıp sönüyor uzun süre neden yakıt bilgisini görmüyor peki.akım kesildiğinde ve tekrar geldiğinde range resetler ve tekrar yakıt bilgisini görmesi gerekmezmi? kontak voltajı ve sürekli voltaj damı sorun var acaba

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
tolga resimde işaretli olan 2 adet kondansatör ve 1 adet kristali değiştir tekrar dene.

i5793106_b1dad283-jpg

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ethem abi çok teşekkür ederim aradığım cevap buydu ilk fırsatta değiştirecem gelişmeleri yazarım diğer arkadaşlarda kurtulsun bu dertten

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
umarım düzelir ben daha önce başka bir vectranın bu problemini. resimdeki parçaları değiştirerek çözmüştüm. inşallah seninkide düzelir.

omerince

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
hocam aynı sorun bende de oluyor..Ben şunu farkettim..Araç çalışır vaziyetteyken kontağı kapatmadan önce frenle debriyaja basılı tutarak kapatın.(otomatik şanzıman ise aracınız frene basılı tutup kontağı kapatın).Bunu denerseniz ekranın sıfırlanmadığını göreceksiniz..Ben frene basılı tutarak kapatmazsam kontağı benimki de sıfırlanıyo ve birkaç opel kullanan arkadaşlarla görüştüm durum aynı..Kronik sorunmudur yada bu gerçekten sorunmudur orasını bilemem.. :) Kolay gelsin..

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar bugün göstergeyi ve yolbilgisayarını söktüm 2 adet kondansatör(100 mikrofarad ve 330 mikrofarad) ve 1 adet 4000mhertz lik kristali değiştirebildim.tekrar topladım taktım ve şuan çalışıyor.4-5 gün içinde sonuç belli olacak

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hadi inşallah seninkide düzelir...