Anlık Yakıt Tüketimi Hakkında ,

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Anlık Yakıt Tüketimi Hakkında ,

Sting link' Alıntı:
merak etmeyin kış ayından dolayı araç motoru ilk çalışma anında çok soğuk olduğundan benzin yakımı motor bloğu ısınıncaya kadar çiğ olarak yakar ki anlık tüketim ondan yüksek görünür dikkat edin ilk çalışmadan belli süre sonra rölantide ki tüketim düşer 0.2.04 arasında Saygılar

Bu mesajı yazarken GS 2. golü attı yavvv
0.2 veya 0.4 e dusmuyor malesef yanlız rampa ınerken gazdan ayanızı cekersenız 0.0 gorursunuz.

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bulent_tnt link' Alıntı:
[quote author=Sting link=topic=3216.msg71773#msg71773 date=1324063160]
merak etmeyin kış ayından dolayı araç motoru ilk çalışma anında çok soğuk olduğundan benzin yakımı motor bloğu ısınıncaya kadar çiğ olarak yakar ki anlık tüketim ondan yüksek görünür dikkat edin ilk çalışmadan belli süre sonra rölantide ki tüketim düşer 0.2.04 arasında Saygılar

0.2 veya 0.4 e dusmuyor malesef yanlız rampa ınerken gazdan ayanızı cekersenız 0.0 gorursunuz.
[/quote]

Yok ben onu kast etmedım sabah ilk çalıştığındaki anlık tüketimden bahssetmiştim rölantide ki anlık tüketim belli süre boşda çalıştıkdan sonra düşüyor ona bakılırsa yolda giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimi 0.0 oluyor fakat mauel viteslerde vitesi boşa aldığınızda tüketim 1 civarı oluyor burada acaip bir paradox var sanki araç stop ediyor

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gec kaldın sn bıg boss he he..bosverın ya bu anlık manlık olaylarına pek takılmamak lazım..

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yarın sınavda basarılar bu arada ...2 de buluşuruz ınsallah

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim de sıcak motorda 0.6 0.7 dönüşümlü seyrediyor genelde.

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bulent_tnt link' Alıntı:
Mert te katiliyorum motor soguk oldugu icin jikleyle calisiyor dikkat edersen devirde yuksek calisiyor sonra iniyor.
+1
daha sonra 0,8-09 aralığında kalır havalar soğuk.yazındır o dediğiniz 0,4-0,5 lt ler.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sting link' Alıntı:
[quote author=bulent_tnt link=topic=3216.msg71777#msg71777 date=1324064726]
[quote author=Sting link=topic=3216.msg71773#msg71773 date=1324063160]

[/quote]

Yok ben onu kast etmedım sabah ilk çalıştığındaki anlık tüketimden bahssetmiştim rölantide ki anlık tüketim belli süre boşda çalıştıkdan sonra düşüyor ona bakılırsa yolda giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimi 0.0 oluyor fakat mauel viteslerde vitesi boşa aldığınızda tüketim 1 civarı oluyor burada acaip bir paradox var sanki araç stop ediyor
[/quote]

Ben bu 0,0 durumunu araştırdım. İlk zamanlar bana da bir paradox var gibi gelirdi. Arabam hiç benzin yakmaması için motorun dönmemesi gerekir diye düşünürdüm. Araştırmalarım sonucunda şöyle bir sonuç elde ettim;

Araba rampa aşağı inerken aracın kütlesi yerçekimin etkisiyle tekerleklere tork uygular yani biraz daha basit örnekleyecek olursam:Yokuş aşağı arabanız eğer frene basmazsanız hareket eder, kayar.  bunu herkez biliyor zaten. Aracınızla rampa aşağı inerken ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz pedalındaki sensör beyine sinyal gönderir. Motor girişinde elektronik valf sayesinde yakıt borusundan motor ünitesine giden yakıtı keser. ve yanma odasına hiç benzin-yada mazot girmez. Araç viteste olduğu için ve yerçekiminin etkisiyle motora tork uygulandığı için motor kompresyon yaparak dönmeye ve tatlı bir şekilde aracı yavaşlatmaya çalışır. Eğer rampa çok dik ise tatlı bir motor freni şekilde araç  yavaşlatır ancak tamamen engel olamaz. bir miktar da olsa belki araçın sürati artabilir. Bu pozizyon da yol bilgi ekranında 0,0 gösterir. bu pozizyonda aracı boşa alacak olursanız. motor istop etmeyecek kadar yani kendisini çevirecek kadar yakıta ihtiyaç duyar ve yakıt tüketmeye başlar. buda dizellerde 0,4-0,5 benzinlilerde 0,6-0,9 litre olacak şekilde yakıt tüketim değerlerine ulaşır. Kilima kompresyon motoru vb.gibi üniteler açık konumda ise doğal olarak bunları çevirmek içinde duyulan enerji ihtiyacı yakıttan karşılandığı için bu oran bir miktar daha artar. Bu verdiğim değerler motorun sıcak/soğuk olmasından/Hava/yakıt flitleleri ile bujileriin ve motor yağının yeni-eski olmasından  +-1/3 olabilir. Umarım açıkça anlatabilmişimdir. Saygılarımla  

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araştırmacı kısılık ..zaten opelın kıtapcıgında yazıyor bu gazdan ayagınızı cekersenız yakıtı keser dıye.

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bulent_tnt link' Alıntı:
araştırmacı kısılık ..zaten opelın kıtapcıgında yazıyor bu gazdan ayagınızı cekersenız yakıtı keser dıye.

Evet ama benim açıklamak istediğim nokta: Paradox var diyen arkadaşımıza bu durumun nasıl olduğunun anlatmak idi. Yani her zaman ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt kesilmez eğer kesilse idi boşta iken araçlarımız gaz pedalına basmadığımızdan mütevelik hiç yakıt tüketmemesi gerekir di  dimi. Ben bunu durumu açıkladım. Saygılarımla

Hanika

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.epiksigorta.com.tr

çok teşekkür ederim arkadaşlar iyi ki varsınız.. Herkese ayrı ayrı teşekkürler verdiğiniz cevaplar için. İçim rahatladı :)