Bıktım yüksek güçlü farlardan, uzun gibi kısa farlardan.

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
İşte buraya yazıyorum, dök içini rahatla olacak ama aynını trafik.gov.tr ye de yazacam. gerçi bi şey olmayacak ama belki bi gören duyan olur. Hiç olmazsa kendilerine gösteriş meraklısı egosunun altında ezilmiş ezik budalalar dememden rencide olup napıyorum ben yauw diyen birileri olur belki.

Sonar mı diyorlar H7 mi diyorlar yüksek wattlı mı diyorlar ne diyorlarsa artık adını da bilmiyorum. Sokak lambası gibi far kullanan araçlar trafikte iyice arttı ve gittikçe artıyorlar.

Önümü göremiyorum, farlarını gözümün içine sokuyorlar. İptal oluyorum, gözlerim müthiş derecede yoruluyor. Bilgisayarla ilgileniyorum akşama kadar zaten ekrana bakıyorum akşam arkadan önden gözümü delip beynime kadar giren ışıklarla boğuşuyorum bir de. 55 watlık lambalarımı söktürdüm 85 watlık taktırdım yok bi faydası olmadı.

Bu nasıl bir duyarsızlıktır. sokak lambasıyla gezip başkalarının hakkına tecavüz ederek ne elde ediyor bu insanlar.

Geçen gün karanlık bir yolda viraj alırken yine karşıdan aynı şekil lambalı araç gelip görüş alanımı tamamen kapattı. Ben edep ediyorum uzunlarımı yakıp bu tür araçların gözüne sokmaktan. Ve bu araçla saniyenin yarısı veya daha az bi zamanda geçişirken ben görüş alanım kapandığı için hızımı iyice kestim. Bu egoist araç geçer geçmez görüş alanım açıldı;
Ve karanlıkların içinden önüme 3 tane okul kıyafetli çocuk atladı. direksiyonu zor kırıp toparladım.

Ya hızımı kesmeyi akıl düşünememiş olsaydım ya ani gelişen bir olay olsaydı. 3 çocuk katili mi denecekti bana.

Bunlardan iyice arttı trafikte hepsine sövüp sayıyorum hangi biriyle tartışayım hangisiyle neyi paylaşabiliriz.

Trafik ekipleri bunlara hiçbirşey demiyor.

Otoyolda arkamda kısaları göz yakan, uzunları ise geçici körlük yapan bir araç geldi geçenlerde. Yemin ediyorum, sol şeritten selektör çaka çaka geliyor ve önünde kimse duramıyor çünkü kısaları berbat uzunları ise geçici körlük yapıyor yeminle söylüyorum böyle terbiyesiz bir sürücü.
Bütün sol şeridi boşalttırdı zevk alıyor tahmin ediyorum bi çakıyo uzunları kaçmak zorunda kalıyor önündeki.

Buna sövüp sayarken biraz sonra yolumuzda trafik ekibini gördüm. Ne bir uyarı yapma ne peşine takılıp bişey yapma hiçbir tepki vermemişlerdi.

İlle yasak mı olması lazım, çevirip ceza mı yazmaları lazım. Bu yapılan diğer sürücülerin hakkına tecavüz olduğu gibi tehlikeli durumlara da neden oluyor. Kimsenin gözünü yormaya ağrıtmaya geçici körlük yaşatmaya hakkı yok bu insanların kendi kendilerine bunu yapmamam gerekli diyemiyorlar mı. Avrupalılar dan ferman mı gelmeli saygılı olun diye.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısınız benimde en çok sevmediğim olaylardan biri. hatta geçenlerde şehirler arası yolda başıma denk geldi ama bu araç arkamdan geliyordu. adam birde tamponumdan ayrılmıyor. ben sağa geçiyorum adam sağa geçiyor ben sola geçiyorum adam sola geçiyor. dörtlüleri yakıyorum anlarmı acaba diye.. nafile. en sonunda çektim sağa durdum oda yavaşladı. mecburen geçmek zorunda kaldı. bende aynen onun yaptığı gibi takıldım peşine dayadım uzunları ardından bir baktım dörtlüleri yakıyor. 100-110 seyir halindeyken birden yavaşlamaya başladı aptal insan zor kurtardım gerçekten. sonra tekrar arkama geçtiya sellektör yakıp duruyor. hayır bu araçlar nasıl geçiyor muayeneden. bize kırk türlü soru soruyorlar yok xenonlar orjinal mi, bu fren lambası neden az yanıyor zart zurt... yeter artık yaaa. illa trafikte terör mü yaratmak gerek! birileri buna önlem alsın artık.! yada ben alacam önlemimi zaten uzun zamandır kafamda var. offroad araçlarda bulunan projektorlerden bir tane alıp koyacam aracın tepesine olacak bitecek. bakalım gözleri 3-5dk görev yapasında belki ölür gider...

AZYET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne güzel anlatmışsın wikican.aynı adamlardan bende nefret ediyorum.
zaten gözümde problem var bide bu farlar yüzünden akşam doğru düzgün araba kullanamaz oldum.Ben birde arka parlak lambalarını yakanlara kıl oluyorum oda çok gözü yoruyor.
Bişeylerın yapılması lazım bu gibi saygısız bencillere

sensei

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haklısınız merceksız fara (Hepsi değil ama çogu) xenon takıldıgında oluyo genelde. Bende oyle durumlardan haz etmıyorum ve farımı degıstırtirdigimde de buna dıkkat ederek bu ıslemı gerceklestırmeye ozen gosterıyorum. O tur farların muayeneden gecmesı bı kere hata zaten.

başqan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doğru tespit..

ben de aracıma bunlardan önceki arabam için takdırırken elemanlar güçlü olanı tavsiye etmişlerdi ancak ben yine de güçsüz olanınını takdırmıştım ve uzun farlarıma takdırmamıştım.. çünkü yakın farlar için şehir için de ve dışında pek bi zarar vermiyor ve uzunları yakınca ışık farkı yolu daha net görmenizi sağlıyor..
ama her durumda orjinal xenon lar gibi olmuyor..
bence burdaki durum da da kontrol mekanizmasının doğru kulllanılması gerekiyor.. özellikle tofaş gurubu araçların orjinal yakın farlarını ne kadar ayarlasanız da karşıdakileri rahatsız ediyor.. (doğan-şahin-uno vs.)
keşke egsoz gürültüsü için nasıl desibelle ölçüp ceza verilen uygulamalar varsa bu konularda da böyle uygulamalar yapılabilse..:(:(:(

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şikayetlerinize katılıyorum sonuna kadar da
. 55 watlık lambalarımı söktürdüm 85 watlık taktırdım yok bi faydası olmadı.
siz de onlara mı uydunuz rahatsızlığınızı gidermek için? :confused:

iç lambayı yakmayı deneyin öyle durumlarda,
sizin tarafınızdaki ışık kaynağı karşıdan gelenin etkisini kesiyor bir miktar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yerden göğe kadar haklısın kardeşim. Ben bu durumda hep içimden birşeyler söylüyorum:mad: . Temennim böyle bir arabanın kendi başlarına bela olması. Denetim denetim diyoruz ama bazılarıda denetleyenlere hiç iyi gözle bakmıyorlar. Neymiş efendim araba kendilerinin malıymış, kim ne karışırmış, polis bu araçları kıskanıyormuş. Allah sonumuzu hayr etsin.

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
valla benim uzunlara kadar mercekli yaptım rahatsızlık vermesin xenonlarım diye

CeyCeyX

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
mercekli olanlara zati sorun yok..
arkadasimiz. normal fara xenon takanlardan bahsetiyor. gercekten rahatsiz weriyor..
arabamda siyah film olmasina rahmen ve kararan aynam olmasina ragmen.. rahatsiz weriyor..
merceksiz xenona hayirr

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merceksiz xenon takan zihniyeti bende anlayamıyorum.

Şu uyduruk çin malı angel farları sırf mercek olduğu için kullanıyorum xenonu da kullanabilmek için.