Corsa D Antifiriz/Soğutma Suyu Miktarı

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay İzmir taraflarına gelirsen beni ara, sana antifriz konusunda ihmal edilmiş, soğutma suyuna yalan yanlış antifriz eklenmiş bir aracın yedek su kabını göstereyim. Radyatöre kadar yeniledim, soğutma suyuna bir kaç kere temizleme sıvısı koydum ama o mendebur pislikten aracı halen tam manasıyla kurtaramadım. :(

Ayrıca; aracın el kitabında sıvıları her sene her sene değiştirin denmiyor, belli periyotlarda kontrol edin, eksikse tamamlayın, gerekirse yenileyin deniyor. Sen de çok iyi bilirsin ki yılda 50.000 km yapan bir araçla 5.000 km yapan aracın bakım/değişim periyotları aynı olmaz.
Savas abi cesme suyu zarar verebilir tamam ama antifiriz fabrika dolumu ise neden zarar versin veya özelligini kaybetsin ki ? Izmire gelince bende merivanin su kabini gosteririm :)

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İyi de o zaman neden her sene her sene kış başlamadan antifriz ölçümü yaptırıyoruz, öyle ya fabrikası zaten araca antifriz koyuyor, bu teoriye göre şanzuman yağını da değiştirmeye gerek yok ;).

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi Sonax' ın lastik temizleme köpüğü ve fırça ile iyice lastiği temizledikten sonra, Astonish' ın mat finish bırakan spreyini bir süngere sıkıp lastiği siliyorum (Sırf bitsin diye kullanıyorum aslında) Ardından Sarp' ın Deri ve Vinil Parlatıcı jelini sürüyorum lastiğe. Üzerinde Vinil yüzey yazsa da lastikteki performansı daha iyi :D

İlk uyguladığım gün böyleydi

9 gün sonra böyle :)

7PJPXY.jpg

Bu fotoğrafları başka bir foruma 14 Kasım' da eklemiştim. Şu an lastikler halen 2. fotoğraftaki gibi. Sarp' ın epey uzun süreli bir su itme özelliği de var ve devam ediyor sadece artık parlak değil ama yüzeye sağlam tutunmuş :)

Abi Sonax Xtreme Nano Lastik parlatıcı, Meguiars Edurance, Valet Pro Tyre Dressing de kullandım hepsi parasının hakkını sonuna kadar hak eden ürünler fakat Sarp 6-7 lira civarında satılıyor. Benzinlikte falan 10 liradan aşağı satılıyorsa kaçırma al bir denemeni tavsiye ederim. Ayrıca lastik parlatıcısı da satılıyor denk gelebilirsin ama onun yerine deri ve vinil koruyucusunu al, lastik parlatıcısından daha başarılı lastik parlatıyor şaka gibi ama gerçek :) :)

Gerçekten güzel olmuş :rolleyes: ortada ki siyah şişeler ne cila mi?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gerçekten güzel olmuş :rolleyes: ortada ki siyah şişeler ne cila mi?

Abi virtus 473 ince çizik giderici 453 hare giderici ve teflon cila. Elle uygulanırsa ikisi de cila gibi, ama 453' de su iticilik de var.

Elle uygulama için esas olarak Gtechniq C2v3 kullanıyorum. Sıkıp, ardından bir bez ile fazla bastırmadan silip, ardından hemen gene fazla bastırmadan başka bir bez ile parlatıyorum. 24 saat sonra 2. katı uyguluyorum, üst üste oluşan 2 katman sayesinde UV emiciliği ve kuş pisliklerine karşı mukavemeti sıvı cilalara göre daha fazla. Düzgün ve 2 kat uygulayabildiğim zaman bir 2-3 ay sadece su tutarak yıkayabiliyorum (haftada en az 1 defa yıkarım)

Abisi var C1, taş çarpmalarına karşı bile boyayı koruyor da o pahalı biraz :D

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay anam vay ben cila yaptığımda 2 saat sürer oda megurais wax sıvı cilası bitince sonuç güzelde bende bitiyorum tabi:). Sen bi çila bi hare giderici yapıyorsun sanirm 5 saat uğraşıyorsndr. Pahalı mı bu meretler

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay anam vay ben cila yaptığımda 2 saat sürer oda megurais wax sıvı cilası bitince sonuç güzelde bende bitiyorum tabi:). Sen bi çila bi hare giderici yapıyorsun sanirm 5 saat uğraşıyorsndr. Pahalı mı bu meretler

Kol kası yapmak için birebir abi, spor salonuna gitmeye gerek yok araba yıka yeter :D

http://www.sanalpazar.com/Virtus-453-Teflon-Cilali-Uzun-Sureli-Boya-Koruma-1lt__isp34233280

http://www.sanalpazar.com/Virtus-473-Ince-Cizik-Ve-Hare-Giderici-250-Ml__isp7892770

Sonuncunun 1 litreliği kalmamış ama fiyat aynı :)

En kıytırık oto yıkamacı bile pasta cila için 200 lira para alıyor ki o kullandığı padleri kim bilir kaç araçta kullandı. Kaldı ki çoğu "ağbi ağşama doğru gel sen" diyip gönderdikten sonra hızlı cila sıkıp bırakıyor :D

Ürünlerin toplamı maksimum 600 lirayı geçmez ama Sonax' da uygulama yaptırsak muadil uygulamalar için 1500 liradan kapıyı açarlar ki dünyanın en iyi uygulama merkezi bile olsa aracın sahibi gibi davranmaz arabaya. Bir atasözü vardı abi unuttum. İşini iyi yapamayan adamlar yüzünden o işi kendimiz öğrenip yapıyoruz gibi bir anlamı vardı da şu saatte aklıma gelmedi, benimkisi de o hesap işte :)

Cahilliğime denk gelen günlerden birinde motor koruma yaptırdım. Adamlar ne sıktıysa motora vernik gibi bir şeydi ve 1 yılda zor çıkarttım. Bu hobiye de ilk öyle başladım :)

Eksiğim çok, yavaş yavaş acele etmeden hem öğrenmeye hem de uygulama yapmayı öğreniyorum araç üzerinde :)

Yaza doğru alabilirsem aşağıdaki ürünü kullanmayı çok isterim. Bahsettiğim taşa dirençli nano kaplama bu, ama uygulaması çok dikkat isteyen riskli bir iş. Hata affetmiyor sürerken zamanla yarışmak gerek :)

http://www.otomaniax.com/gtechniq-c1-crystal-lacquer-kristal-vernik-pmu883

Aşağıdaki ürüne kalp ve tansiyon hastaları bakmasın dinden imandan çıkaran bir cila kendisi :D :D :D

http://www.otomaniax.com/swissvax-crystal-rock-pmu1010

Bu cilanın sürüldüğü aracın değeri en az 1000 lira artar :D

Son düzenleme:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi de o zaman neden her sene her sene kış başlamadan antifriz ölçümü yaptırıyoruz, öyle ya fabrikası zaten araca antifriz koyuyor, bu teoriye göre şanzuman yağını da değiştirmeye gerek yok ;).
Ben olcum falan yaptirmiyorum , sadece soguk kis gunlerinde acar kabi bakarim donma yoksa yola devam . Merivada 14 yildir donma yok , demek istedigimde bu zaten.
Sanjiman yagina gelince;
Tabikide sanjiman yagi akitmiyorsa , kokutmuyorsa(gecislerde sorun yok ve ses yapmiyorsa) degistirmeye ne gerek var ki :) arkadasimin 320 D sine 1976 , ses yaptigi icin gittiginde sanjiman yagi kacirdigi icin bitmis ama daha onceden hic acilmamis ici , yagi degistirilmemis :) otomatik degilse bence sanjiman yagini da degistirmeye gerek yok. Savas abi , ben tamamen "-Sorun yoksa kurcalama , yoksa bozulur." felsefesiyle yasiyorum :) , babamda ayni sekilde , yag degisim periyodunu bile 25-30 bin km ye cekmek gerek bana gore , yok yağ bozulurmus islevini yitirirmis :) , yahu bunca yildir bozulmayan yağlar simdi sirf servisler para kazansin diye atilan periyotta degistiriliyor yalanmiyim abi , adamlar hic bakim yapmadan yag ekleyerek biniyor araclarina bisey olmuyor , biz 15 bin km gelmeden yagi degistir :) . Cok bilincliyiz cunku sozde , tuketici cilginligi diyorum ben buna. Bakim periyodumu 15 bin tutuyorsam tek sebebi aracin bakimini kendim yapmanin hosuma gitmesi , bir nevi hobim olmasi ,ama biraksam 25-30 binden asagi degistirmem ve inaniyorum ki hicbir eksisi olmaz.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben olcum falan yaptirmiyorum , sadece soguk kis gunlerinde acar kabi bakarim donma yoksa yola devam . Merivada 14 yildir donma yok , demek istedigimde bu zaten.
Sanjiman yagina gelince;
Tabikide sanjiman yagi akitmiyorsa , kokutmuyorsa(gecislerde sorun yok ve ses yapmiyorsa) degistirmeye ne gerek var ki :) .........

Senden araba alan yandııııııııııııııı :maden:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senden araba alan yandııııııııııııııı :maden:
Benden araba alan yasar Savas abi , gereksiz olan seylerine dokunmuyorum orjinal fabrika cikisi ne ise sapasaglam duruyor , kulaktan duyma seylerle is yapmam neyse odur , bozulmussa sorun varsa el atarim yoksa ellemem cunku saglamsa dokunup bozmaya ne gerek var , sonra goruyoruz ordan burdan yag akitan, meraktan ise yaricak diye katki kullanan motoru kucagina alan vs.... Hic gerek yok bu tarz islere...