senetle araba almak

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fetva mı ?

Arkadaşım , niyet var niyet !!! Kimse kimseyi kandırmasın , satıcı bunu taksitle sattığı için fark koyuyor . Ha para satmış , ha sattığı arabaya aynı oranda fark koymuş . Bunun adı tefeciliktir .

Boşver sen herkes biliyor neyin ne olduğunu . Muta nikahı muhabbetti gibi .

Ne diyorum kusursuz olan İslam'dır ... O ince dediğin çizgi ile haşa huzurda Allah'ı kandırdığını sanıyor millet ...

A malına gelen zam başka , zam ile vade farkını nasıl aynı kefeye koyuyorsun sen . Vade farkı işte, taksitle sattığın mala koyduğun fark işte .

Boşver bana anlatma kendi kendinizi kandırmayın . Laf cambazlığına gerek yok ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Niyet varsa, hangi niyetle baktığın da var arkadaşım:

Vade farkına yönelen adam sana göre ince detaylarla Allah'ı kandırıyor, bana göre ''Günah işlerken dahi Allah'tan korkuyor.''

(Ki yaptığı şey (vade farkı) haram değil)

Bu bakış açısı, şahsi fikrimi yansıtmıyor. Bu yüzden yukarıda bir kısmı tırnak içine aldım.

İslam Hukuku'nu inceleyin, anlayacak potansiyeliniz var. Hayırlı günler.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani şimdi ben arkadaşımdan peşin fiyatı 10 bin lira olan arabayı vadeli 12 bine alırsam bunda faiz ve de haram mı diyorsunuz? Cevabınız evet ise sizden ricam lütfen bilgi sahibi olmadığınız konu hakkında böyle fetva vermeyin. Kur-an diyorsunuz ya, ne diyor kur-an; hakkında bilgi sahibi değilsen dikkatli ol.
Oha :) bence yeni bi kitap yazip cizip ona tapmalisiniz... Hangi tarikatta somuruyolar boyle beyinlerinizi.
Birseyin ismini degistirerek o isi yapabilecegini sanan bilge kisilikler size sesleniyorum , isim degissede maksat ayni veya benzer ise buna farkli bi isim koyarak o isi yapamazsiniz. Faiz neyse sizin dediginizde ayni kakanin yesilidir...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu sahibisi ,sen en iyisi bu soruyu diyanete sor (sitesi acilmissa) o sana arabanin egzostuna yaklasman° icin gerekli aciklamayi yapar.
Iyi gunler...

°yaklasmak:satin almaya yaklasmak. (diyanet diyince akliniza hep kotu seyler gelmesin lutfen...)

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oha :) bence yeni bi kitap yazip cizip ona tapmalisiniz... Hangi tarikatta somuruyolar boyle beyinlerinizi.
Birseyin ismini degistirerek o isi yapabilecegini sanan bilge kisilikler size sesleniyorum , isim degissede maksat ayni veya benzer ise buna farkli bi isim koyarak o isi yapamazsiniz. Faiz neyse sizin dediginizde ayni kakanin yesilidir...

Hem ayıp ediyorsun, hem günaha giriyorsun. Arkadaşın yazdıkları da, benim yazdıklarım da biraz araştırmayla ulaşılabilecek sşeyler.

Peygamber efendimizin (SAV) bu tarz satışın caiz olduğunu söylediği sözler rivayet edilir.

Yazıda sözü geçen insanlara da hakaret etmeyeceksen buyur bilgilen:

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1365

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben bu konunun bu durumlara geleceğini biliyordum...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hem ayıp ediyorsun, hem günaha giriyorsun. Arkadaşın yazdıkları da, benim yazdıklarım da biraz araştırmayla ulaşılabilecek sşeyler.

Peygamber efendimizin (SAV) bu tarz satışın caiz olduğunu söylediği sözler rivayet edilir.

Yazıda sözü geçen insanlara da hakaret etmeyeceksen buyur bilgilen:

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1365
Tesekkur ederim ben kendi kendime kafa açiyorum :)
Ha bide gunahsada bana gunah bu tanri ile benim aramda buna karar verecek olanda odur...

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu konunun bu durumlara geleceğini biliyordum...

Ben de biliyordum. Ama vazgeçemezdim. Kim haklı - Kim haksız ' dan ziyade düşünüp İNCELEYİP bir sonuca ulaşılması gereken konu ama bazı arkadaşlar farklı fikirlere pek saygılı değiller. Kaldı ki bu fikirlerin tamamı bizim değil. İslam hukukuna göre din alimlerinin söylediği sözler ve rivayetler var içlerinde...

Buna rağmen''oha'' diyebilecek, hakaretler savuracak kadar karşı çıkılıyor yazdıklarımıza.

Bir de işin içine kimse değinmemişken ''Diyanet'' girdi. Bunu hiç anlamadım...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de biliyordum. Ama vazgeçemezdim. Kim haklı - Kim haksız ' dan ziyade düşünüp İNCELEYİP bir sonuca ulaşılması gereken konu ama bazı arkadaşlar farklı fikirlere pek saygılı değiller. Kaldı ki bu fikirlerin tamamı bizim değil. İslam hukukuna göre din alimlerinin söylediği sözler ve rivayetler var içlerinde...

Buna rağmen''oha'' diyebilecek, hakaretler savuracak kadar karşı çıkılıyor yazdıklarımıza.

Bir de işin içine kimse değinmemişken ''Diyanet'' girdi. Bunu hiç anlamadım...
Dusunme seklinize sasirdigimdan (boyle bir dusunce seklini tasvir edecek bisey bulamayisimdan) verdigim tepkidir "oha" , hatta belkide bir karakteri baska bir bicime burumus halidir o "oha" belki ben "guzel dusunceli insanlar" demek istemisimdir , herseyin anlamina degisik anlamlar yukleyebildigimiz bir oyun ya bu yaşam. Belkide yazdiklarimla sizinle ayni taraftayimdir , kelimelere yukledigim anlamlar farklidir.
Gecmis olsun beyinler gecmis olsun.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tesekkur ederim ben kendi kendime kafa açiyorum :)
Ha bide gunahsada bana gunah bu tanri ile benim aramda buna karar verecek olanda odur...

Ben günah olduğunu söyledim, hükmünü vermedim...

Günahsa sana günah diye diğer insanları yanlış bilgilendirmemelisin. Bilgisini paylaşan insanlara hakaret etmemelisin.

Seni böyle bilmezdim.

Her neyse madem kafa açıyorsun: Tanrı seni korusun, bizi Allah korur.