senetle araba almak

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nasıl banka kredisiyle araba alınmaz :D
alj finansa git banka kredisini sana sadece araba için veriyor. bu ne şimdi ? :D
10 lirayı senden 15 lira alan her sistem faizdir. bunun isimlerini seneler boyu islama uydurmaya çalıştılar ancak yemezler.
diğer bir örnek benim babam beyaz eşya satışı yapan bir firmada.
şimdi buzdolabını elden taksitlide satıyor kredi kartına 9 taksit yaparakta satıyor.
elden taksitte vade farkı olan sistemde 100 tl'lik mal 120 130 tl oluyor.
bankadan kredi kartına peşin 100 tl'lik mal 100 tl. 9 taksitli fiyatı 110 tl.
bankadaki 10tl' farka faiz diyip. Elden taksitteki 20 30 tl vade farkı dersek ve vade farkını helal kılarsanız açıkca saçmalarsınız... ;)

Hah geldi wikipedia.

Her şeyi biliyon, icradan araba düşürüp almayı da biliyon.

Senin dediğin banka her yerde yok. Bu ne şimdi...

Olsa da sen haklısın.. .Hayırlı işler.

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hah geldi wikipedia.

Her şeyi biliyon, icradan araba düşürüp almayı da biliyon.

Senin dediğin banka her yerde yok. Bu ne şimdi...

Olsa da sen haklısın.. .Hayırlı işler.

biliyorum ki konuşuyorum sen gibi boş atmakla olmuyor paşam.
alj nasıl her yerde yok ? gözlerin görmüyor pek sanırım.
sana seksen tane böyle firma sayarım işine gelmediği için onlarıda görmezsin.
alj teb cetlem koç finans ayrıca tüm bankalar senin eline para vermeden arabana rehin koyarak aracı aldığın bayiye atarlar parayı boş konuşmayacaksın bilmediğine atlamayacaksın ;)
icradan araba alıyorum. ee bunda ne var şimdi ? varsa bildiğin konuş bakalım. ama boş teneke gibi tıngırdama bilmediklerin hususunda.
ordan burdan ayet yapıştıracaksan da hiç uğraşma.

senetle arabamı ne o siteyide incelersen az çok anlarsın.
24750 bin parayı 36 ayda 1152 taksitle çarp bakalım vade farkı kaç tl faiz yediklerini anlarsın...
selametle...

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

biliyorum ki konuşuyorum sen gibi boş atmakla olmuyor paşam.
alj nasıl her yerde yok ? gözlerin görmüyor pek sanırım.
sana seksen tane böyle firma sayarım işine gelmediği için onlarıda görmezsin.
alj teb cetlem koç finans ayrıca tüm bankalar senin eline para vermeden arabana rehin koyarak aracı aldığın bayiye atarlar parayı boş konuşmayacaksın bilmediğine atlamayacaksın ;)
icradan araba alıyorum. ee bunda ne var şimdi ? varsa bildiğin konuş bakalım. ama boş teneke gibi tıngırdama bilmediklerin hususunda.
ordan burdan ayet yapıştıracaksan da hiç uğraşma.

senetle arabamı ne o siteyide incelersen az çok anlarsın.
24750 bin parayı 36 ayda 1152 taksitle çarp bakalım vade farkı kaç tl faiz yediklerini anlarsın...
selametle...

Evet tamam sen haklısın. Teşekkürler her şeyi senden öğrendik. Hayırlı işler. :D

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adam hala faizli para almayı parayı nakden eline almak, Somut olarak parayı tutmak zannediyor. Böyle bir şey var mı?

Banka aracı satın alıp sana vade farkıyla satarsa bu vadeli satış olur. Ama parasını senin yerine bayiye verirse sana faizli para vermiş olur ve sen bankaya sana verdiği parayı ödersin. Arabanın parasını değil..

Gidip bir bilene sormak, araştırmak bu kadar mı zor?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
banka zaten arabanın sahibi. sen ödemeyi yapma bakalım altından çekip almıyor mu ?
Rehin sahibi demek ne demek oluyor. ben zaten faiz vermiyorsunuz demiyorum ki :D
siz vade farkının haram olmadığını iddia ediyorsunuz buna tutuldum...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar tartışırken birbirinize hakaret etmeyin lütfen, fikirlerinizi beyan edin okuyanlar da faydalansın herkesin doğrusu kendine ama saygıyı kaybetmemek lazım

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıca mantık olarak faızle para almak değil faizle para vermek ,birikimini faizle kolay yoldan çoğaltmak günah,ne yani benim ailemden birine birşey olsa ALLAH korusun,tedavi masrafları için kredi çeksem günaha mı gireceğim hem güzel ülkemde balık baştan kokmuş din bezirganları almış başını gitmiş heryerde yolsuzluk düzenbazlık boşverin bu işleri fazla takılmayın sizin ALLAH ınızla gemicikleri olanın ki farklı mı bakın adam neler yapıyor hamdolsun...

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
banka zaten arabanın sahibi. sen ödemeyi yapma bakalım altından çekip almıyor mu ?
Rehin sahibi demek ne demek oluyor. ben zaten faiz vermiyorsunuz demiyorum ki :D
siz vade farkının haram olmadığını iddia ediyorsunuz buna tutuldum...

Bak şimdi kardeşim, gerçekten anlamak istiyorsan anlatayım:

Vade farkı haram değildir. Bu doğru, ancak sapla samanı birbirine karıştırmamak gerekir.

''Vade Farkı'' sözcüğü faizin anayurdu olan bankalarda sıkça geçtiği ve faizle ilişkilendirildiği için algılamakta güçlük çekiyor olabilirsin.

Vade farkı, bankalarda yatırdığınız paraya eklenen para (faiz) manasına geliyor. Fakat bizim bahsettiğimiz vade farkı, taksitle satılan bir mala eklenen farka tekabül ediyor.

Peki nasıl?

Bizim dinimizde bir malı 10 kuruştan alıp 12 kuruşa nakit satmak helaldir. Bunun adı ticarettir. Yine bizim dinimizde bir malı 10 kuruşa alıp ONUN SAHİBİ OLUP 10 taksit yaparak 15 kuruşa satmak da helaldir. İşte bu aradaki 5 kuruş farka vade farkı (taksit farkı) deniliyor. Burada ortada dönen şey para değil MAL'dır. MAL'ın üzerine fark konulmuştur ve bu helaldir.

Bankaların ''Vade Farkı'' dediği şeyde orta dönen şey PARA'dır. Yani para alınır veya yatırılır, paranın üzerine fark konulur ve bu FAİZ olur.

Ben bu konuyu defalarca araştırdım, tabir-i caizse ehline sordum. Para'nın üzerine Para koymak faizdir.

Bir malın sahibi onu taksitle fiyatta farklılık yaparak satabilir. Bu bizim dinimizde caizdir. Peygamberimizin (SAV) bu yönde sözleri rivayet edilir. Tabii ince çizgileri var bu vadeli satış olayının. Onları da öğrenebilirsin.

Bugün 10 kuruşa aldığın evi 5 yıl sonra 20 kuruşa satmıyor musun? Bu haram mı? Değil... İşte malını taksitle satıp üzerine fark koymanın mantığı da kabaca budur.

Gelelim banka olayına:

Bir banka aracın tamamını satın alıp, sahibi olup onu sana 3 yılda 10 kuruş yerine 15 kuruşa satarsa burada sıkıntı yok. (Tabii banka faiz dolu bir yer olduğu için banka ile böyle işe girmemek çok daha doğru olacaktır o da ayrı mesele)
Ama dediğim gibi banka aracı satın almıyor. Parasını bayiye gönderiyor ve sen aracın parasını değil, bankanın araç için bayiye verdiği parayı ödüyorsun. Ortada MAL değil PARA var... Bu durumda ARAÇ BANKANIN değil sadece verdiği paranın karşılığı...

Bir bilene sormak zor değil ama insanlara hakaret etmek kolay...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama şöyle de birşey var siz galeriden ,bayii den neyse alacağınız aracın faturasını bankaya bildiriyorsunuz banka size aracı alıyor elinize para saymıyor hal boyleyken mal alımı olduğu için de bu da haram değil o zaman bahsettiğiniz mantığa göre üstelik Kur'anda ALLAH tefecilerden bahsediyor onları sevmediğini vurguluyor yani zorda kalmış insanlara faizle para satanı sevmiyor yaradan yoksa zamana ayak uydurup krediyle ev,araba almak günah değildir din alimi değilim ama dinimiz de mantık dini unutmamak lazım...

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Parası olan evet para karşılığı para satar, peşin verilen borcun da bir maliyeti vardır. Çünkü bugünün parasıyla 10bin lira yarının parasıyla 10bin lira etmez. Devalüasyon diye bir tanım var. Tabelası olanın adına banka demişler olmayanın adına tefeci demişler. Kimin çok parası varsa bu işi yapar, 50-100 bin liralardan bahsetmiyorum tabi. 1000 liralık ürüne 10 ay taksit yaptırdığımızda 100 100 ödersek evet burada bir faiz yada vade farkı yok.

Sözüm meclisten dışarı. Bugün 10 bin lirayı altına yada dövize çevirip 10 yıl sonra kar ederek bozduruyorsunuz neden direk 10 bin lirayı yastık altına koyup değerlenmesini beklemiyorsunuz ? Ya da neden 5 yıl önce 10 bine aldığınız arabayı 5 yıl sonra 12 bine satıyorsunuz, 10 bine satarsanız zarar edersiniz çünkü paranızın bir değeri yok, sürekli değer kaybediyor.

Bankaya borcunu ödemezsen avukat telefon ederken tefeciye borcunu ödemezsen kapına gelir. İkisi de sana ulaşır en nihayetinde, aralarında bir fark yok.

Peki şuna bir cevap vermenizi isterim.

İnternete girip foruma yazdığınız cihazlar üretilirken kaç ton temiz su kullanılamaz hale gelirken o suya muhtaç kaç insan var hiç düşündünüz mü? Öyle afrikadaki insanlar için para toplamayla olmaz bu iş, adamların paraya değil suya ihtiyacı var en nihayetinde.

Kullandığımız arabaların sadece çalıştıkları süre boyunca egzoz gazlarının yanında yağı, filtresi, lastiği, balatası hem üretilirken hem tüketilirken doğayı ne kadar kirletiyor peki bunu hiç düşündünüz mü?

Sigara kullanıyorsanız kendinizi kandırmak için buna mekruh diye bir kılıf uydurabilirsiniz fakat sigara kullanmayan adamın hakkına girmiyor musunuz? Aynı mekanda olmanıza gerek yok o duman pencereden çıkıp atmosfere karışıyor.

Peki ben sigara ve araba kullanmayıp ihtiyaçların tamamını doğal yollardan karşılayıp sadece sigara ve araba kullananlardan dolayı soluduğum havanın kirletilmesinden ötürü hakkımı helal etmesem buna nasıl bir cevap vereceksiniz ?

Günümüzde her insanın yaşayış tarzı kul hakkı üzerine kurulu ve baktığınızda paradan para kazanmanın maliyetinin olmamasıyla beraber doğaya da doğrudan zarar vermeyerek kul hakkına girdikleri söylenemez, teoride ve pratikte paradan para kazanmanın ne gibi bir zararı olabilir ki? Tüketici olarak uzun yıllar para biriktirip araba alma gibi bir şansınız varken o kadar süre beklemek istemediğiniz için önünüze konan şartları imzalayıp kolay yoldan araba sahibi olmak istiyorsunuz ve bunu da kafası çalışan insanlar bu şekilde değerlendiriyor, insanoğlu para biriktirip ihtiyaçlarını karşılasaydı bankalar olmazdı.

Burada da insanoğlunun en büyük zafiyeti olan nefis devreye giriyor. Çünkü sabredip para biriktirmek yerine nefsinize yenik düşerek taksitle alışveriş yapıyorsunuz çünkü hemen sahip olmak istiyorsunuz ve bunun yollarını ararken de harama takılmamak için çeşitli yollar uyduruyorsunuz.

Eğer hayatı boyunca para ile para kazanan bir adam ile beni bir kefeye koyarsanız sırf araba bilgisayar ve cep telefonu kullandığım için daha günahkar olanın ben olacağımdan kuşkunuz olmasın.