Yollarda hız sınırı yükseliyor!

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün resmi gazetede yayınlandı. Sadece bölünmüş yollarda hız sınırı 110 km olarak değiştirlmiş.

Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun 13 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunun 34. maddesinde, hız sınırlarını düzenleyen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 50. maddesi de değiştirilmiştir. Eski ve yeni metinler aşağıda yer almaktadır. Yapılan düzenleme ise sadece bölünmüş yollardaki hız sınırı 110 olarak düzenlenmiştir. Şehirlerarası çift yönlü yollardaki hız 90, otoyollardaki hız sınırı ise 120 olarak uygulanmaya devam edilecektir. Kanunun yürürlük hükmü gereğince, değişiklikler 13 Temmuz 2010 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.
2918 sayılı Kanunun konuya ilişkin eski hükmü
Hız sınırları:
Madde 50 – (Değişik birinci fıkra: 17/10/1996 - 4199/21 md.) Şehirlerarası Karayollarında 90 km/s otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelikle belirlenir.

2918 sayılı Kanunun konuya ilişkin yeni hükmü
“Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 km/s, bölünmüş yollarda 110 km/s, otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.”

1.gif

Son düzenleme:

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hadi bakalım, neler olacak görecegiz hepberaber

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
perşembe konya ya gidiyorum, kanun un çıktısını yanıma alıp 110 basarım ben o yolda arkadaş! polis çevirise de yapıştırrım yüzüne Resmi Gazete yi yıh yıh yıh :)

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
perşembe konya ya gidiyorum, kanun un çıktısını yanıma alıp 110 basarım ben o yolda arkadaş! polis çevirise de yapıştırrım yüzüne Resmi Gazete yi yıh yıh yıh :)
Kanunen, 121 km ye kadar çıkabilirsin, ama sen yinede 118 i geçme. araç yanlış falan gösteriyo olabilir:)

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel ülkemin her bölünmüş yolu o hızı yapmaya müsait değilki, kanunda virajı bol veya yol durumu çok iyi olmayan bazı kısımlar için bir takım muafiyetler uygulanabilir, eski hız olan 90 uygulanabilir diye düşünüyorum

gentleman_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun gercekcılık payından emınmısınız yasa kabul edıldı ama yururluge gıren bıldırı emnıyet mudurluklerıne dagıtılmadı bılıyorum

en azından 155 aradım oyle dedıler