2.dizel partikül filtresi uyarısı

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
bildiğiniz üzere dizel yeni astra'lar belirli aralıklarla dpf temizliği yapmakta, bu araç ilk alındığı zamanlarda çok sık yapılan bir işlemken, ilerleyen zamanlarda arasıra yapılan bir işlem oluyor. Tabi günlük araç kullanımının içinde otoban yada 15 -20 km mesafe olan kullanıcıların, dpf'nin herhangi bir uyarısını görmeleri çok enderdir. Bilenler beni biliyor benim dizel astra yazılımlı son 6 aydır. Ve daha önceki standart uyarısının dışında bir uyarı aldım bugün dpf'den, konu hakkında bilgisi olan var mı, acaba araç bana ne demek istedi onu merak ettim ve bu uyarıyıda ilk defa aldım, bunca senedir bu aracı kullanmama rağmen, o yüzden bilgi olarak herkesle paylaşmak istedim.

Ben aracımı evimle işimin arası çok kısa olmasından dolayı, 2.5 km'lik bir mesafede kullanıyorum. Ve genelde bu uyarı çıktığında uyarının geçmesi için yeterli mesafe yolum olmadığından, çıktığı zaman pek tınmıyorum, o kendi kendine bu kısa mesafe yolculuklarımın arasında, bir kaç gün içinde (en fazla 1 hafta) sönüp gidiyor. Lakin bu sefer bir haftadır yanmakta olan standart uyarı geçmek bilmedi, ve sonunda araç ikinci bir dındındın sesinin ardından farklı bir uyarı verdi ve hız göstergesinin üzerinde sürekli yanan dpf lambası, yanar söner hale geldi şu resimde ki gibi:

[img=800x597]http://r1306.hizliresim.com/1b/n/pcrpg.jpg[/img]

Standart Uyarının Videosu:

Astra J Dizel Partikül Filtre Temizlemesi (www.opelsizasla.com)

Benim 2.5 seneyi aşkın süredir gördüğüm ilk yeni uyarısı:

Astra J Dizel Partikül Filtresi 2.Uyarı

Forumda bu bilgide bulunsun diye düşündüm, ama bunu gördüğümde aracı baya bi kullanmak zorunda kaldım, bi çeltik mazotuda bitirdim bu geçene kadar. Korktumda biraz neyseki söndü gitti bir kaç zaman evel. Enteresan tarafı ben aracı bu videodaki gibi çabuk temizlik yapmak için sıkıştırırken, gazdan ayağımı kestiğim zamanların bazısında, sanki yol bilgisayarı yeni bi uyarı gelmiş gibi dın dın dın dınnn sesi ile uyarı vermesi. Sanki ayağını gazdan çekme asılmaya devam et diyor araç :)

DPF Ile Ilgili Onemli Bir Not Daha:

- Dpf temizligi yolda giderken baslamis ve ilk standart uyarisi yol bilgisayarinda cikmissa, siz aracı stop ettikten sonra da, yaklaşık 5 dakika kadar daha bu temizlik devam ediyor. o ara temizlik tamamlanırsa, aracı tekrar çalıştırdığınızda bu uyarıyı almıyorsunuz.

Gizli Dpf Temizligi

- aracin rolantisi yukselir, ornegin her zaman gittiginiz bi yolda, anlik tuketim 4 - 5 lt gosterirken, ayni yolda asagi yukari ayni hizdaki arac kullaniminizda tuketiminiz 7 - 8 lt'yi hatta daha fazlasini bulur. iste bu durumda arac size yol bilgisayarinda uyari vermeksizin, dpf temizligini baslatmistir. bu duruma gizli dizel partikul filtresi temizligi denir. bir cok kullanicinin yol bilgisayarinda yukarda anlattigim dpf uyarilarini gormemesinin nedeni budur. araclarini yeteri kadar uzun mesafeli yollarda kullanmalarindan kaynaklanir.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
Ynt: 2.dizel partikül filtresi uyarısı

- bende öyle düşünmüştüm, bu galiba bana: sürmezsen artık bozulacam ben diyor diye algıladım :)
- kitapçıktada: filtre maksimum doluluğa ulaşmıştır, derhal temizliği başlatın diyor :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: 2.dizel partikül filtresi uyarısı

partikül filtresini gördüğünüzde uyarı gidene kadar aracı stop etmeden kullanmanız gerekiyor, uzun süreli bir dpf temizliği yapmadığınız için uyarı sürekli yanık halde kalmış, bence kısa mesafeli de olsa uyarıyı gördüğünüzde temizlik bitene kadar yol alın yoksa dpf size pahalıya patlayabilir

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

- doğru diyorsun adminimde, yazılımdan önce bu uyarıyla 1 hafta kısa mesafe kullanıma devam etsemde, sönüyordu. bu sefer sönmedi ve bu ikinci sert uyarıya maruz kaldım.

yinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracım 20.000 km de dizel henüz bu uyarı ile karşılaşmadım şehir içi, şehir dışı karışık kullanıyorum 

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

dediğim gibi günlük kullanımınızda; aracı çalıştırdıktan sonra 15 - 20 dakika yola devam ediyorsanız, araç bu uyarıyı vermeden siz yoldayken DPF temizliğini yapıyor zaten. Sizin haberiniz bile olmuyor :) uzun yolu olanları rahatsız etmiyorda, benim gibi kısa yolu olanları rahatsız ediyor...

yksl62

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende ilk uyarımı 7200 km aldım. şu an 8200 km deyim herhangi bir uyarı yok. Ancak şuna dikkat ediyorum. ev iş arası 4 km. en azından haftada 1 kez dönüşümü 3000 deir civarı sürerek geliyorum. bunun çok faydası olduğunu düşünüyorum. özellikle ilk 1500 km hep 2000 devir sürdüm. vites değişikliklerini 2000 km den sonra hep 2500-3000 arası yapıyorum. aracımı malatydan aldım servis 2000 altında kesinlikle sürme dedi. izmirdeki teknik servisde 3000 devire doğru vitez geçişlerini yap dedi.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

son 2 aydır hiç uzun yola çıkmıyorum, ve 2 defa dpf uyarısına maruz kaldım...
yakıt aldığım yerde, mazotta bozulmamı var diye düşünmeye başladım, opetten shellee geçip deneyeceğim....
uyarı çok sık olduğunda adamı uyuz ediyor :)

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

25.000 km. Bendede tık yok.  :)