2.dizel partikül filtresi uyarısı

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 2.dizel partikül filtresi uyarısı

janjan link' Alıntı:
Motoru direksiyonla bağdaştırmadım 1.6 dizel motorlu astralar olarak belirttim.

Edit: Yanlış anlaşılmamın sebebi alıntı yapmamamdan kaynaklı. Aşağıdaki yazıya o cevabı vermiştim.
1.6 lardaki sorunlar duyduklarimiz boyle duymadiklarimiz kimbilir nasil demeniz abartili geldi daha cok. cunku cok buyuk ihtimalle (ki direksiyon icin kesin) sorunlarin motor ile hicbir ilgisi yok.1.6 lar surekli yag yaksa turbo sorunlari cikarsa anca bu genelleme yapilabilir bana gore bu sorunlar anca astranin sorunlari olabilir tek bir motor seceneginin degil.

1.6 da sorun yok muhtesem gibi falan birsey demek istemiyorum (1.3 gibi kendini kanitlamisligi falanda yok)daha cok yeni ilerde ne olur bilinmez 10binde hepsi dagilir belki ama suanda bu gordugumuz sorunlari pek motora baglayamayiz 1.6 larda olmasi denk gelmis sadece direksiyon falan alakasiz cunku motorla.

mrt1453

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Partikül filtresi sorunu 1.6 için ilginç hele yeni araç. Benim 1.3 18 bini devirdi 19 bine geldi daha uyarı görmedim hiç. Gizli yapmıştır ancak uyarı hiç görmedim. Bu kadar erken hem yağ konusu hem filtre garip.
Kesinlikle petrol aldığınız yeri değiştirin ilk aşama olarak. Ardından biraz daha uzun yol yapın devirli kullanın aracı biraz zorlayın. Yağ konusu ise kaçırma var mı diye servise gidin onlar seviyeye bakıp 0 lasın yağ göstergesini tekrarlarsa kaçırma vardır.

motor yağ seviyesinde hiç eksilme olmuyor onun kontrollerini yapıyorum ama yağ 3000 kmde sanki 15000 km yapmışım gibi siyahlaşıyor.normalde servisin verdiği bakım aralığı 15000 km ama benim aracım 1700 kmde yağ değişim ikazı verdi.değiştidim yeni yağda takibime göre muhtemelen 3000 km sonra ikaz verir.300 kmde yağ yüzdesi şimdiden %85 e düştü.Servis sorun var demiyor yokta demiyor ama çözümde bulamıyorlar.sorun devam ederse aracı üniversiteden sorun varsa rapor alıp opeli mahkemeye vericem...ben bu araca bu şekilde binmek istemiyorum.bu konu hakkında kesin bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsunlar.teşekkürler

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İstanbulda gittiğiniz servisi değiştirin öncelikle. Odak forum sponsorumuz oraya başvurun tarık bey yardımcı olur. Bilgisayar hesabında hata vardır diye düşünüyordum ancak bu kadar çabuk bu duruma gelmesi normal değil. Hangi yağı koyuyorsunuz birde o önemli? Ayrıca dpf için biraz uzun yol yapın sahil şeridini gezin. Birde araca bu şekilde binmek istemiyorsunuz ancak mahkemeye verseniz önce garanti koşullarını hallettirmeniz gerek. Yani servisden sorun yoktur demeleri lazım. Siz odak servisine gidin kesin yardımcı olurlar.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mrt1453 link' Alıntı:
motor yağ seviyesinde hiç eksilme olmuyor onun kontrollerini yapıyorum ama yağ 3000 kmde sanki 15000 km yapmışım gibi siyahlaşıyor.normalde servisin verdiği bakım aralığı 15000 km ama benim aracım 1700 kmde yağ değişim ikazı verdi.değiştidim yeni yağda takibime göre muhtemelen 3000 km sonra ikaz verir.300 kmde yağ yüzdesi şimdiden %85 e düştü.Servis sorun var demiyor yokta demiyor ama çözümde bulamıyorlar.sorun devam ederse aracı üniversiteden sorun varsa rapor alıp opeli mahkemeye vericem...ben bu araca bu şekilde binmek istemiyorum.bu konu hakkında kesin bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsunlar.teşekkürler
bizim gosterge yagin durumunu kontrol ederek bir deger soylemiyorki  bakimdan bakim ortalama bir deger yaziyor yagin siyahlasmasini algilayip degistir demesi ilginc bence baska bir servise danisin kesin bir cozumu vardir.

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim aracim 25binde oyle isik yandiginda kullandigim cok oldu depo surekli yarim dolu olsun gibi bir see dikkat etmedim ama 1 kere bile dpf temizleme uyarisi almadim. Bence aracinizda problem var ve kisa surexe yag siyahlastiysa bu program hatasi da degil. Baska bir servise gidin ve yine cozum bulamazlarsa bilirkisi raporu alip dogru mahkemee gidin; opelin huyudur kolay kolay hatayi kabul etmezler.

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dizel araçta yağın siyahlaşması normal.
1 sene beklemiştir araba onun için yağ değiştir uyarısı veriyordur.

denizcetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vites yukseltmelerini 2500-3000 devir arasi yap,e5 ve temde aradabir devri 3500 e kadar yukselt,dpf uyarısı sıkıntısı yaşamazsın.

mecar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel astra j 1.3 kullanan birisi olarak dpf için bilgilerimi deneyimlerimi paylaşmak isterim;

Kesinlikle yağınızın ömrünü belirleyen unsurlardan biriside dpf dir.Yağ ömrünüz 1 yıl veya 15bin km önce bitiyor uyarı veriyorsa,yağ eksiltmeyle bir alakası yoktur.Yağın ömrü bitiyordur.Dpf malesef böyle olumsuz bir yönü vardır.Neler yapabiliriz?Öncelikle bakımlara yakın würt berner gibi alman malı common rail dizel katkısı nı yarım depodan biraz fazlayken yakıt deposuna atın .Yanma odası ve enjektörler temizlensin.Yakıt bitiminde bakıma gidin.Bakımda yağ değiştirmeden önce ;eski yağınıza motor içi temizleyici (berner veya würth marka)atın.Sonra yağı değiştirin.Seçtiğiniz yağ mobil 1 esp 0w 30 dexos 2 tercih edin.Çünkü dpf seltifikasyonunu sağlar.Bunlar bakımda sağlanırsa, yağ ömrünüzü koruyabilirsiniz.
Bakım sonrası kullanımda dikkat edilecek hususlar;kesinlikle racechip v.b. box tuning cihazları aracınızda performans uğruna takmayın yoksa direk yol bilgisayarında 500 km sonra dpf uyarısı yersiniz!Yakıtınızı euro dizel ve marka itibarı olan istasyonlardan alınız.Aracınızı sürekli motor ısınmadan kısa mesafe (2-3 km)kullanıyorsanız motorunuzu dinleyin çünkü takriben haftada bir dpf temizliği yapmaya gecicektir.Ancak bu temizlik sırasında dpf lambası yanmaz yada yol bilgisayrında yazı görmezsiniz.Motorun sesini dinleyin ve aracınızı stop etmeden önce anlık tüketime bakın.Eğer anlık tüketim 1.8 -2.3 L\h yazıyorsa aracınız gizli dpf temizliği yapmaya başlamıştır.Tüketim 10 dk sonra 0.5L düştüğünde temizlik bitmiştir.Bu hususa hassiyet göstermezseniz lamba v.b uyarı verecek hatta artık araç otm olarak temizleyemediği için serviste manuel dejenarasyon başlatılması gerekecektir.Tam 70000 km astra j dizel ile yol yapmış biri olarak deneyimle sabittir.

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arabami genelde kisa mesafe kullaniyorum simdiye kadar hic dpf uyarisi almadim  1 kez sadece yakit rolantide 1L oldu o kadar; yalniz araci stop ettirmeden once biraz beklerim

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mrt1453 link' Alıntı:

bence canınızı cok sıkmayın. dedikleri gibi arac cok beklemişse bu yag yüzdesi düşer. bu yag analızı ile degil tamamen sure ile baglantılı bir birim. ikinci temizlik olayına gelince bencede petrol ofisinizi degiştirin. benim arac 1.6 dizel. 480 kmde . 79-80 km şehir ici digeri şehir dışı yaptım. herhangi bir problem yok. sizde rahat olun. yagın siyahlaşması normal bir durum