98 Astra F 1.4 Bakım ve Tavsiye

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Valla haklısın abi, çıldıracam ya. Bu nedir böyle. Dünyanın parasını harcadık, arabaya bakım yaptırdık diye çıktık şu başımıza gelene bak. Şeytan diyor al eline balyozu, dal arabaya.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Dayanamadım bugün, tekeri tam sol yapıp kriko ile arabayı kaldırarak altına eğilip baktım. Önce silebildiğim kadar güzelce silip temizledim. Sonra tekeri hafif hafif çevirerek yırtığı bulmaya çalıştım. Kısa sürede o kadar yağlamış, etrafını çamur gibi yapmış ki kelepçe falan fark edilmiyordu. Sonra sildikçe kelepçe çıktı ve çok sürmeden de ufacık deliği buldum. O körük durup dururken nasıl o şekilde yırtılabilir ki? Günah almak, suç atmak istemiyorum ama sanki tornavida ya da delici ucu olan bir araç kaçırılmış da delinmiş gibi. Dikkatsizlik mi diyecem, başka bir şey mi bilemedim valla.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ya Hakan aracı balans için götürdüm adam elinde levye ile kontrol ediyor bende yandan izlemedeyim. Adam birden levyeyi kaktırdı körük parçalandı. Sonra demez mi körük yırtıkmış. Kan beynime fışkırdı. Dalgamı geçiyosun biraz önce parçaladın dedim. Uysam yeminle kavga çlkacak lanet ettim. Hakan'ların dükkana aldım solu Hacı usta sağ olsun akisi çıkarmadan değiştirdi ama adamın iki saat zamanını aldı. O lkörük o kadar kolay dağılmıyor aslın da. Dağılan körük çürümüş oluyor genelde.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:) ben sırf bu tür şeyler yüzünden sıfır araç aldım. Gerçi hala eski arabamı arıyorum ayrı mesele ama artık sıkmıştı dertleri. Ne zaman ne olacak diye gaza basmaktan sıkılmıştım.

Gerçi arabayı lpg mahvetmişti. Benzindeyken canavar gibiydi.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
:) ben sırf bu tür şeyler yüzünden sıfır araç aldım. Gerçi hala eski arabamı arıyorum ayrı mesele ama artık sıkmıştı dertleri. Ne zaman ne olacak diye gaza basmaktan sıkılmıştım.

Gerçi arabayı lpg mahvetmişti. Benzindeyken canavar gibiydi.

Zaten bu lpg aracın bir numaralı düşmanı. Arabayı düzene sokana kadar canım çıktı. Ama buna karşın lpg yüzünden her an bir halt edecek diye ödüm patlıyor.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ya Hakan aracı balans için götürdüm adam elinde levye ile kontrol ediyor bende yandan izlemedeyim. Adam birden levyeyi kaktırdı körük parçalandı. Sonra demez mi körük yırtıkmış. Kan beynime fışkırdı. Dalgamı geçiyosun biraz önce parçaladın dedim. Uysam yeminle kavga çlkacak lanet ettim. Hakan'ların dükkana aldım solu Hacı usta sağ olsun akisi çıkarmadan değiştirdi ama adamın iki saat zamanını aldı. O lkörük o kadar kolay dağılmıyor aslın da. Dağılan körük çürümüş oluyor genelde.

Abi, ilk bakımda da baskı balata değiştirmiştim. Özel bi opel servisiydi. Km telimden oldum. Yapan kalfayı da uyarmıştım o teli orda sıkıştırdın zedeledin, koparsa şaşırma diye. O servisle çok maceralarım oldu. Patronları olan usta çok iyi diye gidiyordum, hemen bıraktım. Sonra başka bir özel opel servisine başladım. Ondan da istediğim verimi alamadım. Üstelik ikisi de haliyle pahalıydılar. Sonra parçaları tedarik edip kendim yaptırmaya başladım. Bu usta gerçekten iyi bi ustaydı. Paracı değil. Ama telefonda yaptığımız işle alakası yok deyince biraz moralim bozuldu. Nasıl olmaz? Aksları söktün zaten. Muhtemelen çırağın yaptı hatayı. Gerçekten körükte eskime belirtisi yok, ufacık delik açılmış.

Balans deyince aklıma geldi. Bu kış değil, bi önceki kış petlastan kışlık lastik aldım. Takmaya başladılar. Arka sağ lastiği sökmeye gelince öküzün biri lastiğe tekme atmaya başladı yerinden çıkmayınca. Arabayı krikodan düşürecek neredeyse- öküz gibi bi herif- Napıyon sen diye çıkıştım. Abi, sıkışmış çıkmıyor dedi. Gittim lastiği alttan üstten tutup hafifi oynattım, lastik çıktı. Tekmelersen çıkmaz dedim. Patronuna da çatır çatır şikayet ettim.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, aklınız varsa arabaya bakım falan yaptırmayın. Yolda kalın, öyle rezil olun daha iyi. Nasılsa her türlü rezil olunuyor (kendi adıma söylüyorum.) Körük değişti. Para sıkışmış. Takıldı, edildi -o sol ön tekerde var bi uyuzluk ama çözemedim- çıktım yola saç yine ses yapıyor. Neyse sesi bildiğimiz için hemen düzeltip kestik.
Akşam üzeri yine bir kontrol yapayım dedim. Yedek kabındaki su az gibi geldi. Hemen altını, sağını, solunu kontrol ettim. Radyatörün sağ alt kısmında sızıntı yapmış yeşil su birikintisini gördüm. Elimi alttan sokup kontrol ettim. Sızıntı şeklinde kaçak var gibi. Kuruladım, iki saat sonra yeniden baktım, yine sızıntı gibi ıslaktı. Muhtemelen alttan sızıntılar var. Ne yapacağım bilmiyorum. Çıldıracağım. Ben arabaya elim kulağımda binmeyim, rahat olsun kafam diye bakım yaptırdım şu sorunlara bakın. Elletmesem yolda kalana kadar binsem çok daha iyiydi.
Radyatör tıkayıcılara da güvenemiyorum. Değiştirmek ya da onu ordan söküp tamir edilebilirse- ki edilebileceğini de sanmıyorum ya bendeki bu şansla- bir sürü masraf, iş.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İşte ben bu opelden bu yüzden nefret ettim. Radyatörde sorun varsa kendin sök sonra o yedek su kapağını değiştir. Çünkü o kapak yüzünden ben radyatörü ikiye ayırdım. Çünkü yapması gerekn o görevi adam gibi yapmaxığından.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Yok abi, kapakta sıkıntı yok. Devirdaim değişirken su boşaldı. Haliyle yeniden antifiriz eklendi. Artık fazla mı geldi noldu bilmiyorum. Bir sürpriz bekliyordum zaten. Şaşırtmadı da sağ olsun. Sağ altı kısma elimi atıyorum. Sızıntı var. Peçeteyle sildim, yeşil renk oluyor peçete.